Normacol EUROPA, BLIJF THUIS! Panatomic Film H NtÓ 40 De film voor betere Panchromatische emulsie Atomisch-fijne korrel Ongekende speling in de belichtingstijd Onderscheidt alle kleuren VERKRIJGBAAR BIJ ALLE KODAK-HANDELAREN oe gaat het met je Best, dank je, ik heb me in tijden niet zoo goed gevoeld. Jane vertelde me, dat je chronisch last van verstopping had Oh, daar ben ik al lang over heen, dank zij NORMACOL! Heeft dat nu eindelijk eens een flinke opruiming gehouden? Ik houd geen opruiming meer. Daar werd het op den duur zoo erg van, dat ik naar de dokter ben gegaan en die raadde me Normacol aan. Hij zei me, dat dat schit terend hielp tegen de chronische constipatie, waaraan ik leed. En was dat zoo Nou en of! Het werkt niet direct heftig, maar geleidelijk beginnen je ingewanden weer normaal te functionneeren. Oh, dat is prettig. Dan hoef je er dus ook niet speciaal voor thuis te blijven Nee, zeker niet. Zooals ik zei, het gaat geleidelijk. Binnen een paar dagen trad een herstel op en nu ben ik genezen. Om een snelle oplossing voor constipatie - en vooral voor chro nische constipatie - te vi nden, wordt vaak getracht door het innemen van ruw-reinigende laxeermiddelen den stoelgang kunstmatig te for- ceeren. Van een dergelijke „oprui ming" voelt U zich echter slap en ellendig en de normale darm functie wordt er niet door hersteld. NORMACOL herstelt de normale darmfunctie. Langs natuurlijken weg her stelt' Normacol de normale darmfunctie. - Smakeloos en makkelijk in te nemen, ge neest Normacol Uw consti patie en U raakt er dus niet aan gewoon. Prijs fl. 1.-, groote bus fl. 2.20, 1-kilo bus fl. 7.40; verkrijgb. bij alle apo theken en goede drogisterijen. Voor Regelmatige Werking! plaats: - VOOR H.H. MEDICI Normacol is een zuiver plantaardig laxeermiddel hoofdbestanddeelplan tenhars). Het bevat geen scheikundige bestanddeelen, die den darmwand prikkelen, noch vloeibare paraffine. De Normacol-korreitjes zwellen in den darminhoud gelatineus op en maken de ontlasting los en gemakkelijkDe kleine hoeveelheid FRANGULA in Normacol stelt de darmwandspieren in geregelde werking, totdat de normale toestand weer is ingetreden. Aan Normacol raakt men dus niet gewoon, waardoor het vooral voor chronische constipatie het aangewezen geneesmiddel is. Constipatie kan ernstig zijn, vooral als het te wijten is aan een organi sche storing. Raadpleeg Uw dokter om zeker te zijn Stuur onderstaande coupon nog van daag in open envelop, gefrankeerd met llli ct. postzegel, of zend ons een briefkaart. Dan ontvangt U gratis en franco een proefzending Normacol, genoeg voor 2 dagen. Am C. N. SekwMt, KsbsrsfrssM 31Amsterdam C. (S.v.p. duidelijk in blokletters DEN HEER: MEVROUW: MEJ.: ADRES: onroe-leer. Dien term kennen we uit de kranten, van onze jeugd df al. Hij duikt op in menig artikel over internationale poli tiek. De heer James Monroe, van wien die zoogenaamde „leer die nog steeds befaamde of beruchte „leer", afkomstig is, zal nooit vermoed hebben, dat zijn naam door een paar zinnetjes, wellicht MONROE Monroe-leer. Die „leer" is echter Dien term kennen geen uitvinding van Mon- roe. Die had vóór zich gehad Jefferson, die de beginselen had uitgespro ken „Niet bemoeien met de Europeesohe ruzies" en „nooit toelaten, dat Europa zich over den oceaan laat gelden" en Washington, en John Adams, en tal van ande ren. Die heele leus„Ame rika aan de Amerikanen" losjes neer- was en is niets anders dan het jeugdige geschreven, bekend zou blijven, méér wantrouwen, de jeugdige onafhankelijk- dan door al zijn andere levensdaden, heidszin van een nieuwe natie tegen- Monroe was van 1816 tot 1824 pre- over de moedervolkeren een gezind- -ident der Vereenigde Staten. Tijdens heid, die zich later b.v. ook bij de zijn bewind was in Europa het „Heilig Australiërs voordeed'. Verbond" van naties bezig, de orde en Een wet is of was het niet een leer het evenwicht te herstellen, die door is het eigenlijk ook niet. Amerika zou Napoleon zoo deerlijk waren verstoord, een heelen toer hebben, om door rede- Opstand en anarchie in Spanje waren neering een grond te geven aan het onderdrukt met behulp van Frank- Monroe-program. Dat is niets anders rijk Engeland en Oostenrijk hadden dan de proclamatie van een jonge, sterk wel gezorgd, dat de andere mogend- geworden natie „Nu verklaren wij heden zich buiten die kwestie hielden, déze helft van de wereld tot, de onze, en Engeland vond het eigenlijk niet eens daar blijft een ander af Amerika was préttig, dat Frankrijk het werkje had op- meerderjarig geworden, en Engeland, geknapt, en er aldus weer een stevige de oom, die zich bedienen wou van de band was ontstaan tusschen Frankrijk jonge kracht van den grooten neef, on- en een nieuw Spanje. Maar toen. dervond, dat die kracht zich ook tegen Toen wou Spanje óók graag de om- hemzelf keerde. wentelingen in zijn koloniën ongedaan Herhaaldelijk hebben zich, tusschen maken. Want de Spaansche koloniën 1823 en heden, practische toepassingen m Zuid-Amerika hadden zich inmid- van de „Monroe-leer" in de geschiedenis dels onafhankelijk verklaard. Engeland voorgedaan. Die leer zat vóór bij de hield zijn hart vast zoo'n sterk sluiting van het Engelsch-Amerikaan- Spanje wenschte het niet Wie weet sche verdrag van 1850, waarbij die twee ring Frankrijk ook in Zuid-Amerika naties zich verplichtten, in Centraal- helpen, en zoo'n macht van die combi- Amerika geen pogingen tot kolonisatie, natie Frankrijk-Spanje was tegen de versterking of bezetting te ondernemen. Engelsche belangen De Engelsche mi- Zij bracht er de Vereenigde Staten toe, uister Canning ging dus probeeren voor zich te verzetten tegen de Fransche be- die herstel-actie stokjes te steken. Hij moeiingen in Mexico, waar de ongeluk- erkende de onafhankelijkheid der Zuid- kige keizer Maximiliaan slechts onge- Amerikaansche republieken en over- moeid werd gelaten, tot de Noord- legde met Monroe. En daardoor kreeg Amerikaansche burgeroorlog was uit- Monroe, die natuurlijk liever een serie gevochten. De Vereenigde Staten gin- republiekjes dan een stevige Spaansche gen zelfs hoe langer hoe verder in de macht in Zuid-Amerika zag, den moed, toepassing der leer zij ontleenden er om zich eveneens tegen het Spaansche het „recht" aan, een soort voogdij uit plan te keeren. te oefenen over de Latijnseli-Ameri- Den 2en December 1823 schreef kaansche staten Om maar twee voor- Monroe in een boodschap aan het Con- beelden te noemen in 1904 dwong gres Theodore Roosevelt San Domingo, zijn „Wij hebben ons nooit gemengd in Europeesche schulden te voldoen. We oorlogen tusschen de Europeesche mo- moeten, zei hij, Europa toestaan, zélf gendheden, voor zoover die onderlinge het hunne te innen, of wij moeten kas- geschillen betroffen, en het strookt ook sier voor ze spelen. We kunnen niet niet met onze politiek zulks te doen. Al- toestaan, dat Europa oorlogsschepen leen wanneer onze rechten worden mis- naar de Dominicaansche wateren stuurt, kend, of ernstig bedreigd, kunnen wij dus moeten wij ónze oorlogsschepen zulks kwalijk nemen, of maatregelen sturen. En ten tweede toen in 1911 in te onzer verdediging treffen. Wij Mexico revolutie uitbrak, na den der zouden iedere poging (van de Euro- tigjarigen ijzeren vrede van Porfirio peesche mogendheden) om hun gezag Diaz, gingen de V. S.-presidenten aan '1 uit te breiden over eenig gedeelte van maken en breken, door een spelletje van dit halfrond als een gevaar beschouwen erkennen en niet erkennen, en zonden voor onzen vrede en onze veiligheid, zij torpedo-booten naar Vera Cruz en Bemoeienissen met de regeeringen, soldaten naar de grens van Texas, om die haar onafhankelijkheid hebben uit- aan hun voogdij kracht bij te zetten geroepen en gehandhaafd, door eenige Evenwel, juist en redelijk of niet, de Europeesche macht, zouden wij niet „Monroe-leer" zit diep geworteld in anders kunnen beschouwen dan als on- ieder Amerikaansch hart. Zij beheerscht vriendelijke gezindheid jegens de Ver- voor een machtig deei de buitenland- eenigde Staten. sche politiek der Vereenigde Staten. Hiermee was Spanje (en Frankrijk) Zij nadert steeds meer tot deze formule een halt toegeroepen door Engeland ieder stukje Amerika moet vrij zijn van en de Vereenigde Staten een „Han- Europeeschen invloed. Maar zij gaat den van Amerika af En aan die waar- nog steeds samen met den tegenover- schuwing hebben de Zuid-Amerikaan- gestelden regel, dat Amerika zich ook sche republieken het te danken, dat zij niet mengen moet in Europeesche poli- vrij bleven. tieke kwesties. Een regel, waarvan we En dat„Handen van Amerika af I" in onzen tijd vele toepassingen, maar is de kern van de Monroe-leer. ook afwijkingen kunnen constateeren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 40