ej DeBessa Malle ideeën van middeleeuwsche dokters Mil 'D neemt een groote vlucht 1 O O O Grill. aan prijzen OPSPORING VERZOCHT! 43 De manier om een patiënt te onderzoe ken: laat hem naar een brandende kaars staren. Als er tranen vloeien en eene oog kleiner lijkt, wijst zulks op den naderenden dood. De rare „kuren", die nog in onzen tijd worden toegepast in streken, waar onwetendheid, bijgeloof en toovenarij welig bloeien op Haïti, hier en daar in Afrika en zelfs nog in de Vereenigde Staten stonden bij de meest befaamde dokters der middel eeuwen in booge eere. Die geleerden hadden namelijk 'n aantal erg zonder linge ideeën over den bouw en de ver richtingen van bet mensebelijk lichaam. Die zonderlinge ideeën zijn vastge legd in geneeskundige werken uit de veertiende eeuw, in onzen tijd uit het stof der tijden opgegraven. Zoo schreef een zekere Johannes de Mirfeld, tusscben 1380 en 1395, een „korte verhandeling over de teekenen, waaraan de dood voor zegd kan worden". Hij stelde zijn wijs- beid te boek, omdat hij „meermalen de bedrieglijke practijken ondervond van moderne geneesheeren, als hij zelf hun diensten noodig bad of als zijn vrienden ziek waren. weshalve 't hem nuttig en noodig leek, in een boekje de ver schillende geneeswijzen aan te teekenen, die op de verschillende ziekten toepas selijk zijn". Verbaasd vragen wij ons af, wat die „bedrieglijke practijken" wel geweest kunnen zijn, als we nagaan, welke vreemde bedrijven door Mirfeld als offi- cieele geneeskunst worden aangeprezen. „Als gij uw patiënt bezoekt," ried hij den dokters van zijn tijd aan, „moet gij er aan denken, behoorlijk aandacht te schenken aan zijn gelaat, en hem den mond te openen en naar zijn tong te kijken bovendien moeten zijn oogen en nagels bezien worden." „Onder de teekenen van ongunstige strekking, welke zich in de trekken van den patiënt voordoen, zijn er eenige, die zich later vertoonen dan aan het begin der ziekte, bijvoorbeeld op den vierden dag of daarna. Het zijn de volgendeDe patiënt is niet in staat naar een bran dende kaars te kijken, en vergiet alsdan onwillekeurig tranen, terwijl de oogen schijnen te loenschen en het eene kleiner lijkt dan het andere. Deze verschijn selen, zeg ik, beteekeuen in de meeste gevallen den dood. Deze en derge lijke teekenen wijzen niet alleen op de nadering van den dood, maar op zijn aanwezigheid binnen het huis. Doe dus in zulke gevallen geen moeite." Te oordeelen naar de vele teekenen, die den naderenden dood van een patiënt doen voorzien, volgens Mirfeld, en naar zijn veelvuldige raadgevingen aan de dokters, om maar niets te doen en naar huis te gaan, zou men zeggen, dat de taak van een dokter in de veertiende eeuw meer van waarzeggerij wegliad dan van geneeskunde. Hij schreef „Als de geneesheer zijn patiënt be zoekt, moet hij in zijn hand een takje verbena dragen en den patiënt vragen .- „Hoe doet dit u aan V' Luidt het ant woord „Wel prettig," dan zal hij her stellen antwoordt de patiënt daaren tegen „Onaangenaam," dan zal hij den dood niet ontkomen." Geen oogenblik schijnt in het hoofd van Mirfeld de gedachte boven te zijn gekomen, dat de patiënt wel eens vooruit geweten kon hebben, welk antwoord hij geven moest, en daardoor het vonnis van den geneesheer in zijn macht had ïioch ook, dat in de gevallen, die wij nu gaan aanhalen, de eetlust van den hond ook een woordje mee te spreken had. „Als men de hand van een patiënt in - wrijft met gist, die men vervolgens aaii een hond voorhoudt, en als de hond ze dan eet, zal de patiënt genezen indien niet, dan zal hij sterven. Vervolgens bestrijk zorgvuldig de heele voetzool van den patiënt met spek, en werp daar na het spek aan een hond voor. Als de hond het opeet en niet braakt, blijft de patiënt in leven, maar als de hond het uitspuwt of er niet van wil eten, dan zal de patiënt sterven." Naar het inzicht van den behandelen- den geneesheer was het al een heel leelijk ding, als de patiënt een vuiltje in zijn oog had, waardoor het oog ging tranen, want als het rechteroog van een zieke traande, was de toestand onred- baar, kon de dood niet uitblijven. Bij een vrouw gold hetzelfde van 't linker oog. Ook de manier, waarop iemand sliep, had een noodlottige beteekenis. Wie te stevig gegeten had, voor hij naar bed ging, en daardoor lag te woelen, of als iemand een zwaren dag achter zich had en als een blok op zijn rug lag te slapen, of als iemand, gelijk sommige menschen doen, vooroverliggend sliep, dan kon een ramp met stelligheid worden voorzien. „Het is een allerongunstigst teeken, als de patiënt op zijn rug ligt uitgestrekt dit wijst op de laagste ebbe van di levenskracht. Ook is het een kwaad teeken, als de patiënt met zijn gezichi naar beneden ligt, want dit duidt op buitensporige pijn of op delirium. En als hij met verstijfde armen en voeten ligt voorspelt dit ook onheil, want het is een bewijs van kramp. En als hij, na ge slapen te hebben of op een ander oogen blik, zich plotseling op wanordelijke wijze omkeert, van het hoofdeneind naar het voeteneind van het bed verhuist bij voorbeeld, is zulks een teeken van deli rium en zwakte en als hij uitgestrekt ligt met zijn mond open en de voeten verdraaid, is dit ernstig, want het duidt op kramp," schreef Mirfeld. Een groot deel der voedingsleer be rustte op de eigenaardige ideeën der middeleeuwsche dokters over maag en spijsvertering. Zij meenden, dat een mensch een boven- en een benedenmaag had de bovenhelft was heet. Het door geslikte voedsel werd niet vermengd, maar bleef in lagen liggen, dachten zij. Mirfeld waarschuwt de zieken tegen knoeiers en kwakzalvers, die er veel geweest schijnen te zijn in dien tijd, en moet ook van consult tusschen doktei f niets hebben. „Moderne dokters," schrijft hij, „schij nen drie bijzondere talenten te bezitten, namelijk, doortrapt te kunnen liegen, zich eerlijk te kunnen voordoen en stout moedig te kunnen moorden. De gewone fout van dokters is, ah er drie of vier samenkomen bij een zieke, dat zij het nooit eens zijn over de oor zaak der ziekte of over de beste wijze van behandeling. Zelfs trekken zij zich in geen enkel opzicht iets van den patiënt aan, behalve als het aankomt op het innen en samenscbrapen van hono- at dankt zij aan haar buitengewone eigenschappen en den tot in de finesses doordachten camera-bouw. U verlangt toch van Uw opnamen, vooral van reis- opnamen en vergezichten, absolute scherpte Koop dan een Bessa met de beroemde Voigtlander-anastigmaat. U kunt dan moeilijke opnamen uit de vrije hand nemen, dank zij den in den loopbodem ingebouwden ontspanner. Dubbel plezierige vacantie met de Bessa als reisgezelschap. Prospecti voor camera's en films op aanvraag gratis bij den Imp. voor Nederland, Fa. J. P. Vos, Nw. Haven 94, Rotterdam, Telefoon 15000 Waagt bij Uw fotohandelaar gratis de nieuwe Vo i g t I a n d e r-Puzzle. I L L U S T R A de film voordaglichf BESSAPAN de film, die alles kan Wegens diefstal met braak, vernielin ig van a n d e r m a n s eigendom (duizenden malen gepleegd) wordt opsporing verzocht van den tandbederver. De gevaarlijke tandbederver leeft van de voedselresten, welke tusschen de tanden achterblijven en doet er onzichtbaar zijn vernielend werk. Poetst daarom Uw tanden met de rijk schuimende Odol tandpasta, die de voedselresten verwijdert en Uw tanden mooi helder wit maakt. Maar om den tandbederver tot in zijn kleinste schuilplaatsen te vernietigen, moet U met Odol mondwater spoelen. Odol mond- wateris sterk antiseptisch,geeft'nfrisschen mond en zuiveren adem Odol mondwater doet nog méér Odol desinfecteert tegelijkertijd mond- en keelholte e zondheid. De Odol-combinatie waarborgt volmaakte i beschermt daardoor Uw ge- ïondhygiëne. Poetst Uw tanden met Odol tandpasta. Spoelt Uw mond 2 x daags met Odol mondwater Odol tandpasta fl.0.35 - fl.0.60 per tube. Odol mondwater tl. 1.25 - fl. 1.75 per flacon. NEDERLANDSCH FABRIKAAT N.V. ODOL COMPANY AMSTERDAM

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 43