De wetenschap onthult de waarheid over havermout, ALS KINDEREN CROOTER WORDEN! if tm 45 ct. p. pondspak Hebt ii in den laatsten tijd wel eens goed op uw kinderen gelet Niet Hoe lang is het dan geleden, dat u er werkelijk den tijd eens voor ge nomen hebt, om uw kinderen werkelijk goed gade te slaan Hoe lang is dat geleden Zes weken f Zes jaren soms En toch zijn uw kinderen de moeite van het aandachtig gadeslaan waard. Kinderen groeien zoo ongemerkt en zoo gestadig aan. En uw kind verandert zóó langzaam en onopvallend, dat het eigenlijk een heel andere persoonlijk heid geworden is voor u het zelf beseft. Zij nemen vooreerst zeer snel ge woonten en eigenaardigheden aan. U had b.v. nog nooit gemerkt dat Karei zoo ongemanierd was, totdat hij een veertien dagen terug zich in het bijzijn van uw gasten zóó lomp en onhandig gedroeg, dat ge u voor hem schaamde. En dat eigenaardige zenuwtrekje in Jet haar gezicht, is u dat eigenlijk wel ooit opgevallen, voordat de leerares er u onlangs opmerkzaam op maakte En het ledikantje van kleinen Rob, wat is daar toch mee gebeurd 1 Het lijkt wel of het gekrompen is. Wat is nu het geval t U hebt er geen erg in gehad, dat kleine Rob al lang geen baby meer is, en dat zoo'n ledikantje heelemaal niet geschikt meer is voor zoo'n stevigen, flink uit.gcgroeiden boy. „Vreemd, dat kinderen in een paar weken tijd zoo kunnen veranderen," zegt ge dan. Maar dat deen ze niet. Zij veranderen, ja zeker, maar die verandering loopt over een periode van dagen, van weken, van maanden. Ja, wij zien ze nog zooals wij ze voor het eerst gezien hebbenkleine, hulpelooze baby's, die in alles afhanke lijk waren van de moeder. Erger nog, wij zien ze niet alleen zoo, maar behandelen ze ook alsof ze nog de hulpelooze wezentjes van vroeger zijn, in plaats van menschen zij het dan ook nog zeer jonge menschen die een eigen gevoelsleven hebben, hun eigen plannen, droomen en illusies Ik ken een meisje van achttien jaar. Ze is op kantoor en brengt maandelijks een voor een meisje vrij behoorlijk salaris naar huis. En toch krijgt dat meisje nog steeds als zakgeld maar één gulden in de maand. Hetzelfde zakgeld, dat ze ook als schoolkind op de H.B.S. kreeg. Om iedere kleinigheid, zooals een paar handschoenen, een aardig sjaaltje, geld voor den kapper, moet ze vragen Dan maakte ik eens kennis met een vader en moeder, die 'n grooten jongen hadden van een jaar of zestien. Een lang opgeschoten kerel was het, groot voor zijn jaren. Echt wat je noemt uit zijn krachten gegroeid, zooals dat op dien leeftijd wel meer voorkomt. Het was in den tijd, dat de plus-fours, die tegenwoordig zoo prachtig dienst kan doen als overgang van de korte naar de lange broek, hier nog niet zoo volledig was ingeburgerd. En dus liep zoonlief nog steeds rond in zijn tradi- tioneele korte broek, wat op zijn zachtst uitgedrukt een beetje bespottelijk stond bij die lange beenen, die er onder uit staken. Op school werd hij ermee ge plaagd, maar. ondanks zijn her- haaldelijk aandringen kreeg hij geen lange broek, hoewel dat vrij wat beter zou gestaan hebben. „Je bent immers nog zoo jong," was het argument, waarachter vader en moeder zich verscholen. Ze zagen niet, of wilden niet zien, dat die lang opge schoten jongen niet meer dezelfde was als het kleine ventje, dat in zijn speel- pakje op de kinderkamer rondkroop. En wat te denken van die twee jongens, die nog nooit een dag alleen uit het ouderlijk huis zijn weggeweest Overal, waar ze ook heengaan, gaan vader en moeder mee. Kunnen deze laatsten om de een of andere reden niet, dan blijven de kinderen óók thuis. Er moest hun eens iets overkomen En zoo dol-, dolgraag wilden die twee jongens toch ook eens mee gaan kam peeren, net als hun kameraden. Zoo dolgraag wilden ook zij eens een paar dagen vrij en ongedwongen doorbrengen temidden van jonge menschen van hun eigen leeftijd. Zoo graag wilden ook zij eens voor een paar dagen aan het ouderlijk toezicht ontsnappen. Ja, ziet u, dat laatste zinnetje geeft te denken. Natuurlijk, het kan zijn maar zulke gevallen zijn zeldzaam dat kinderen met toestanden als boven omschreven genoegen nemen. Dat ze altijd braaf en gedwee zich in alles naar de wenschen van hun ouders schikken. Maar ik zeg nog eens, dat zijn uit zonderingsgevallen. Het zijn dan dik wijls van die erge makke, gedweeë schapen van kinderen ofkinderen waarin langzamerhand alle energie, alle „pit" is gedood. Maar in de meeste gevallen kweekt een dergelijke houding van de ouders ten opzichte van de kinderen op den duur verzet, en als het zoo ver gekomen is, wordt dat een bron van verdriet, zoowel voor de ouders, die het toch zoo goed met hun kinderen meenden, als voor de kinderen zelf, die ondanks hun groote en booze woorden soms in den grond van hun hart toch zoo snak ken kunnen naar een liefdevol be grijpen van hun moeilijkheden. Ouders, probeert dus dapper onder de oogen te zien, dat uw kinderen nu eenmaal niet de kleine, afhankelijke wezentjes blijven, zooals ge ze u nog zoo graag voorstelt. Kinderen groeien lichamelijk, maar ook geestelijk,"en er komt onvermijdelijk een tijd, waarin ze probeeren hun eigen wieken uit te slaan. En hoe hard het ook aan u, ouders, vallen zal, ge moet dan ten deele afstand van uw kinderen kunnen doen. Dat is veel en veel beter dan wanneer uw kinderen later met geweld hun vrijheid opeischen. En geloof me, juist door uw kinderen in die kritieke jaren los te laten schijnbaar althans kunt ge ze voor uzelf behouden. Want later, als de stormachtige jeugd jaren voorbij zijn, komen de kinderen, die u misschien al lang voor u verloren waande, tocli 'weer als vanzelf naar u terug. Dan hebben ze ondervonden, dat de trouwste en liefdevolste harten toch altijd zijn die van hun eigen vader en moeder. En het ouderlijk kuiB wordt dan voor hen de veilige haven, waar ze altijd met al hun zorgen en moeilijkheden terecht kunnen. lust opwekt, den groei bevordert en verstopping bestrijdt. Het is voor ouders van het grootste belang te weten, dat men thans ontdekt heeft, dat het hooge Vitamine B 2-gehalte van melk, waardoor de groei zoo gunstig beïnvloed wordt, van nog grootere waarde is, wanneer het te zamen met Vitamine B gebruikt wordt. Bovendien is bewezen, dat een tekort aan Vitamine B in het voedsel vaak de onmiddellijke oorzaak is van slechten eetlust, zenuwachtigheid en ve: stopping. Deze Vitamine B blijkt nu in groote hoeveelheden in H-O Havermout noor te komen En het is proefondervindelijk aangetoond, dat het zenuwgestel, de eetlust en de gezondheid in 't algemeen, zeer gunstig reageeren op een dagelijksch ontbijt van H-O Havermout. Dit is het overtuigende bewijs, dat er zoowel voot kinderen als voor volwassenen geen gezonder ontbijt bestaat dan de combinatie van H-O Havermout en melk. Iedereen houdt van den heerlijken, nootachtigen smaak van H-O Havermout, die verkregen wordt door de unieke wijze, waarop deze fijnste haver ter wereld geroosterd wordt. Dit procédé garandeert U ook, dat a}lé kostbare mineralen en versterkende stoffen van de haver behouden blijven. H-O en Quaker Havermout worden uitsluitend in pakken verkocht, zoodat U er verzekerd van kunt zijn, dat er geen stof of onzuiverheid bij kan komen. en toont aan, dat de overvloed aan kostbare VITAMINE B in havermout de zenuwen voedt, den eet-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 45