HEERS OVER 250 CHE Klin sky mwtii PETER DE GROOTE Het Kremlinfie oude vermaarde residentie der Russische heer se hers, ten tijde van Alexej M ie ha i low itsc h Het is het jaar 1670. Mos cow, de eng ineengehovicde hoofdstad van het Russische rijk, is bedekt met een zware glinsterende sneeuwlaag. Het reusachtige Kremlin,de oude zetel der Russische heer- schers, wordt omstuwd door een dichte, nieuwsgierige menigte. Een dof geroeze moes van eerbiedig gedemp te stemmen hangt boven de wachtende schare. Plotseling vaart een schok door de rijen van het volk. De breede toegangspoort van het Kremlin is door onzichtbare handen open gezwaaid, een geluid van helder-klingelende 'bellen nadert sneldan glijden in een wolk van opstuivende sneeuw de eerste, rijk met goud versierde sleden van den Czaar naar binnen Het volk dringt reikhalzend op, in de hoop, een glimp te kunnen opvangen van degenen, die zich in de sleden bevinden. De gordijnen zijn neergelaten en slechts vaag zijn mooie vrouwen te onderscheiden, pronkrolle sieraden, kostbare hoofdledeksels van mooie, lieflijke meisjes. De brulJsparaJc het Kremlin Vandaag ie het de dag, waarop de Russische adel de bloem van zijn vrouwelijke jeugd naar de bruidsparade van den Czaar zendt. De pijlsnelle paarden zijn met de sleden in een oogwenk verdwenen. Nauwelijks is het geluid der zilveren bellen verstomd of een gefluister gaat door het volk en alle blikken richten zich met een spannende belangstelling naar boven, hoog in het Kremlin. Achter de zware, steenen muren, te mid den der ontelbare koepels met hun gouden daken, waarvan de sneeuw op vele plaatsen is weggegleden en die nu fonkelen in de bleeke winterzon, bevin den zich de vertrekken van den Czaar. D&ar zal de stille en bescheiden Czaar Alexej Michailowitsch, uit het Boiarengesiacht der Romanoffs, door den vroegtijdigen dood van zijn echtgenoote weduwnaar geworden, heden naar oud Russisch gebruik zich liet mooiste meisje van het land tot vrouw kiezen. Wie zal de uitverkorene zijn Rn uit welk adellijk geslacht is de bruid ontsproten Haar verwanten zullen met eerbetuigingen overladen worden, rijkdom en macht zullen hun deel zijn Reeds wekenlang lieerscht onder de Bojaren, de Russische grootgrondbezitters, een nerveuze span ning. Zij hebben onderling een verbitterden, hei- melijken strijd gevoerd, een strijd waarvan het volk zich maar nauwelijks iets bewust is. De Czaar werd overstelpt met. anonieme brieven, waarin de bruiden, die den Bojaren niet welgevallig zijn, op sluwe wijze werden beschimpt. Zij werden aangetast in hun eer, in honingzoete maar des te gevaarlijker bewoor dingen. Ieder adellijk geslacht roemde de eigen can didate om het zeerst, want voor elk dezer families beteekende de keus van den Czaar een glansrijke toekomst. Doch de Czaar legde alle brieven onbewogen naast, zich neer. Om zijn lippen vleugelde een lichte glim lach. Router uit schijn liet hij al die mooie bruidei} aan zijn hof verschijnen, om niét te breken met de oude traditie. Want de Czaar had zijn keuze reeds gedaan, lang voordat den adellijken families gebood schapt werd hun bruidscandi- daten te zenden. Hij liet de parade doorgaan, omdat, hij wist, dat zich tussclien al deze schoonheidskoninginnen ook het eenvoudige, mooie meisje zou bevinden, dat hij ten huize van zijn vertrouwden raadsman Artamon Matwejew had leeren kennen. En zoo, gekleed in het pra lende ornaat der Russische lieerscliers, met de kroon zijner voorvaderen op het hoofd, schrijdt de achtendertigjarige Czaar langs de jonge vrouwen, die ernaar smachten de uitverkorene te zijn. Hij heeft voor elk een vriendelijk woord, een min- zamen blik. Hij vraagt naar hun namen en langzaan! werkt hij de rijen af. Kr lieerscht een sloqpende span ning, die een blos op de wangen jaagt, een tinteling in de oogen. Opeens verhaast de Czaar zijn schreden, zijn vragen worden vlugger gesteld, zij worden korter, hij luistert nauwelijks paar de antwoorden. Hij kijkt de meisjes bijna niet meer aan, zijn blikken gaap onafgebroken denzelfden kant op eenieder voelt het, de sfeer in de zaal js er mee geladen de Czaar heeft zijn uitverkorene gezien Wie is het Ifoe heet zij Waar staat zij Alle blikken volgen die van den Czaar, hij is zijn bruid genaderd, de uitverkorene van* zijn hart, de schuchtere, vrome Natalia, de eenvoudige maai: lieflijke bloem uit het arme, onaanzienlijke Bojaren- geslacht der Narisclikins. De Czaar hoeft niet meer te kiezen. De sleden stuiven weg uit het Kremlin. De fonke lende sleden van den Czaar. De steigerende paarden brengen de bruiden in suizende vaart terug naar huil ouders. Ruslands grootste bruidsparade is voorbij. De keus van den Czaar heeft onder hef vooraan staande Bojarengeslacht der Miloslawsky's groote verbittering gewekt. De overleden echtgenoote van den Czaar stamde uit hun geslacht en zij zinnen wraak op de plotseling tot hoogste aanzien gestegen Narisclikins. Zij voelen dat aan hun leidende positie een einde is gekomen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 2