Plechtige kerkelijke viering van de gebooiie ran Peter. Czaaf Alexej Mi ehailowitseh horen op de trappen, ver laat de Hlagoweschs jen ky-kathedraal De qehoorle vnn Peter rf~%p 30 Mei 1(172 worden in alle kerken van Mosc.ou de feeste lijke klokken geluid en een roes van vreugde slaat over Kuslands hoofd stad. Uit liet jonge huwelijk van 'zaar Alexej Miehailowitseh met Natalia Xarisehkin is een zoon ge- horen en zijn doopnaam luidt Peter. Voor dien blijden dag heft de vrome Czaar het door hein uitge vaardigde verbod van volksverma ken op. llij wensclit, dat eenieder in zijn vreugde deelt. Uil het volk, dat naar Slavisehen aard gewend is de bevelen van zijn heerseher blindelings op te volgen, begint zingend en juichend de straten te vullen. Misschien is die opgelegde uitgelatenheid ditmaal voor het grootste gedeelte ook oprecht geineend, liet volk. dat een diep gewortelden haat koestert jegens de grootgrondbezitters, de Bojaren, de vazallen van den Czaar, is des te sterker aan zijn patriarchalen, echt-Kussischen heerseher gehecht. Daarbij komt nog, dat zich bij de algemeene vreugde de hoop voegt, dat de geboorte van dezen zoon het volk en het land van een nieuw leven zal doen doorstroomen. De zaar Alexej .1/irhailinritschtie rutler rati Peter den (1 moten. toekomst ziet er voor velen op eenmaal veel lichter uit. Czaar Alexej Miehailowitseh bezit uit zijn eerste huwelijk reeds twee zonen. liet. zijn Fedor en Iwan. Doch het is algemeen bekend, dat de oudste, Fedor, ziekelijk is en zwak, terwijl hij in zijn onbestendig, weifelend karakter een sterke gelijkenis vertoont met den Czaar. Velen zijn bevangen door het schrikbeeld dat de geha te Bojaren zich tussehen den Czaar en het volk zullen wringen. De kroon was in gevaar. Want ook de tweede zoon, Iwan, zou nooit een waardige alalia l\ i rtliotr nu uil hel ijtlft'uyerlat ht der Narischkins, de moeder eau Peter den (1 rootrn heerseher over Rusland kunnen zijn hij lijdt aan geesteszwakte, liij is kreupel, hij heeft niet het figuur van een Czaar. De hoop van het gansebe volk is nu gevestigd op Peter misschien dat uit hem de heer seher zal groeien, de krachtige, waarop Rusland zoo lang reeds hoopt en zoo lang reeds wacht. De klokken luiden. De klokken schallen. De lucht is doorzinderd van hun jubelend geluid. Het is het toeken, het onweerstaanbare bevel allen de straat op 1 allen weg uit de huizen Het volk weet wat het beduidt het kent zijn plicht, want reeds komen de buitenlandschc gezanten hun op wachting maken bij den Czaar. De hechte band. die volk en heerseher bindt, moet den vreemdelingen vandaag naar buiten uit gedemon streerd worden door massale volks- oploopen in de straten 1 De gezanten spoeden" zich naar het Kremlin. Zij komen uit de „Njemezkaja Sloboda'-wijk, de voorstad van Moscou, die uitslui tend door buitenlanders bewoond wordt. Het is de voorpost der Westersche cultuur in liet hart van het Russische rijk sinds de zestiende eeuw. Zij naderen reeds, deze hoog bewonderde vreemdelin gen, door de Russische kerk om hun heidenseh geloof zoo diep ge haat. Zij spoeden zich naar het Kremlin, aangestaard door het volk in hun voor de Russen ver boden kettersche kleederdrachten. De gezanten komen niet alleen. Zij worden vergezeld door de ge delegeerden van de ..Duitsclie voor stad", zooals liet volk de ..Njemez kaja Sloboda' -wijk noemt. Zij noe men het ..Duitsch", omdat iedere buitenlander door de Russen als ..Duitseher" wordt bestempeld. Deze voorstad bestaat nu reeds een volle eeuw, maar honderd jaren waren nog niet. voldoende om de kloof tussehen de Russische en Westersche cultuur te overbruggen en de buitenlanders blijven nog steeds even onbegrepen en vreemd. Rusland doet ook geen moeite dezen vreemdelingen nader te tre den. Het volk verzet zich hardnekkig tegen den Westersehen invloed met Hun haat richt zich allereerst tegen den hoogbejaarden vertrou wensman van den Czaar, Artatnon Matvvejcw. Het was bekend gewor den, dat deze als bemiddelaar was opgetreden tussehen den Czaar en zijn bruid. Men begint in liet ge heim tegen hem te agecren, men lastert en intrigeert, maar de Czaar is niet uit zijn evenwicht te bren gen. Zijn eenmaal geschonken ver trouwen is hecht gebouwd, zijn vriendschap diep en vast. De Karisehkins geven voortaan den toon aan in de Bojarenkringen. de ster van het, huis Miloslawskv is verbleekt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3