■H Twee belangrijke figuren uit de omgeving ran Czaar Alexej Michailowitseh. Linksde Bojaar Ordin- Naschsjokin en rechts: de Bojaar Artarnon Serge jeivitsch Matwejew. zijn Roomsche dogma's, zijn gevaarlijke reformatie. De voorstad bergt vele Europeesche pioniers. Ge slepen diplomaten, kundige artsen, groote geleerden, officieren uit vele landen, thans in Rnssischen dienst, rijke kooplieden, bekwame ambachtslui, avonturiers en gelukszoekers, aangetrokken door het onbekende. ,.De Duitscliers komen De straten worden door vele bereidwillige handen gezuiverd van vuil. De dronkaards, die zelfs in de strengste wintermaanden als een onmisbaar ver siersel van Moscou's straten dienen, worden opgepikt en weggeleid. De met glinsterende hellebaarden be wapende Strelitzen, de bevoorrechte lijfwacht van den Czaar, treden op als politieagenten en maken overal ruim baan. De eerste gasten zijn in zichtDe gezanten in hun buitenlandsche rijtuigen, geëscorteerd door bereden gardisten. De vertegen woordigers der buiten landsche militie, die in Njemezkaja Sloboda ge- stationneerd is. Daar achter volgen vele voor name vreemdelingen. Het volk kijkt in starre verbazing de voorbijtrek- kenden na. Het kijkt naar den korten „Duitschen" rok der vreemdelingen, naar de pruiken, waarin het een teeken van den Satan ziet, naar de ge schoren gezichten der ongeloovigen. Een diepe haat, een ge voel van minderwaardig heid bekruipt de. massa. Spotwoorden klinken op, men begint te lachen, te joelen. Niemand durft te bevroeden en niemand kdn dat ook, dat het dezen „Duitschen" ketters is weggelegd de leeraars te zijn en het geestelijke voorbeeld van den toe- komst.igen Czaar De klokken luiden nog steeds. Rusland beleeft'n grooten dag Reeds doet 't gerucht de ronde onder liet volk „Ruslands toe komstige, machtige heer- Czarina Natalia bij een bedevaartstocht. scher is lieden geboren Zoo heeft het een vreemde geleerde onlangs in de sterren gelezen en voorspeld Doch die dertigste Mei 1672 werd tevens de dag van droefheid voor het Bojarengeslaclit der Miloslawsky's. Ook hen heeft het gerucht bereikt, dat de Utrechtsche geleerde Grevius het teeken Gods uit de sterren had gelezen. De klokken luidden, luidden aldoor het was de overwinningshymne van 't Bojarengeslaclit N arisch - kin. Thans kan geen macht ter wereld hen nog uit de gunst van den Czaar verdringen. Een vrouw leiJl een staatsgreep Jaren komen en gaan voorbij. Czaar Alexej Micliailowitsch is gestorven. Zijn oudste zoon, Fedor, volgt hem op den troon. Zijn moeder stamde uit het geslacht der Miloslawsky's en hij jaagt Peter en diens moeder uit het Kremlin weg. De ster der Miloslawsky's schittert vlammend op. Maar in April 1682 sterft de ziekelijke Fedor. Peter, thans tien jaren oud, wordt door de Bojaren uitge roepen als Czaar. Een voorspelling gaat daarbij in vervulling; Iwan, de zwakzinnige broeder van Fedor, wordt'gepasseerd en de nieuwe Czaar doet zijn feeste- lijken intocht in het Kremlin. Rusland heeft een gezonden, krachtigen Czaar Doch terwijl de feestelijkheden nog voortduren en de lucht nog doortrild is van liet, gejuich, zetten aan den einder somber-dreigende wolken op. Men spant samen tegen den nieuwen heerscher en de bejubelde Czaar wordt gevangen gezet. Het. Kremlin is bij ver rassing omsingeld, de opstandige lijfwacht houdt alle uitgangen bezet. In hun roode hemden, do mouwen opgestroopt, de vuisten dreigend gebald, eischen zij met woest getier de uitlevering van Natalia Narisch- kin en den Bojaar Matwejew. In hun midden verheft zich een krijtende vrouw, die de soldaten tot moord en wraak aanspoort,. Wie is zij Dan vliegt haar naam van mond tot nuind „Leve Sopliie Dood aan de moordenaars Narischkin Dood aan den gifmenger Matwejew Sophie Niemand, die haar vroeger kende. Een der vele dochters van Czaar Alexej en zijn eerste vrouw, een Miloslawsky. Naar de gewoonte van het Russische hof in die dagen werd zij in Oosterseli- strenge tucht opgevoed, zonder dat de buitenwereld haar ooit aanschouwde. Afgesneden van liet leven buiten het hof had zij slechts weinigen, die zij aan zich wist te verbinden. Maar die weinigen handelen geheel en al onder den bezwerenden ban van haar ongewone kracht en van haar ijzeren wil, die nergens voor terug schrikt. Zij, die nooit een man in de oogen durfde te zien en zich bedeesd in haar kamers terugtrok bij iedere, fees telijke gelegenheid aan het hof, had bij liet ziekbed van haar overleden broer, Fedor, den staatsman Wassilij Galizyn leeren kennen. De onstuimige liefde tot dezen man, die als een verterende vlam in haar opschoot, deed haar als bij too verslag verlangen naar vrijheid en macht. Haar ontembare natuur haakte naar recht. Peter als overwinnaar betee- kende voor haar een triestig verwelken in den kloosterachtige,n Terem, de speciale vertrekken voor vrouwen in het, Kremlin. Slechts de val van Peter zou voor haar de deur van den kerker wijd open gooien.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 4