D). Onèw- l>e —Tinmen, &cudtf. %Z. C%0u&r~cJbtn /culvs2J£2 zoo schrijdt hij zwijgend den marteldood tegemoet. De staatsgreep is gelukt. Sophie laat. tien roebel per manschap en tevens de achterstallige soldij, de eigenlijke oorzaak der ontevredenheid onder de Strelitzen, uitbetalen. Reeds enkele dagen daarna schrijdt Sophie, de onbekende, als heerscheres op naai den troon. Naast Peter wordt de zwakzinnige Iwan, de broeder van Sophie, uitgeroepen als Czaar. Peter is reeds nu niet meer alleenheerscher over zijn volk. Zoo wil liet. Sophie Zoo willen het de Miloslawsky's "Wordt vervolgd) Haar oom, Iwan Milo- slawsky, bereidt den staats greep voor. Hij stelt zich met de ontevreden, leden der lijfwacht in verbinding. Hij maakt handig gebruik van den wrevel, die er in de gelederen heerscht over enkele officieren en hij weet uit het oproer der lijfwacht een staatsgreep te verwekken. De onlusten zijn in vol len gang. De eerste, lijken bedekken Moscou's straten, bloed stroomt tusschen stof en straatvuil weg. De lijf wacht heeft zich op haar officieren gewroken. Bloed dorstig, opgehitst tot wilde razernij door de handlan gers van Sophie, trekken zij tierend naar liet, Kremlin. De wildste geruchten knet teren als stroovuur dooi de stad. Men beweert dat Czaar Pedor geen nat uur lijken dood zou zijn gestor ven, dat de Narisclikins hem zouden hebben ver moord. Matwejew, de boezemvriend der gehate „Duitschers", zou zijn ziel aan den duivel hebben ver kocht en in verbinding staan met duistere mach ten. De spionnen van de Miloslawsky's wakkeren dc onrust aan. De woede der lijfwacht stijgt ten top. Vorst Dolgoruky, de commandant der Strelit zen, roept zijn mannen tot gehoorzaamheid. Hij be vindt zich in het Kremlin, hij Spreekt hen met over- redende/tVoorden toe. Maar men laat hem niet uit praten. Dronken Strelitzen, den moordlust op 't gelaat, dringen van achteren op. storten zich op hun com mandant en werpen hem Vanuit het venster in de scherpe, opgeheven speren van hun oproerige makkers. Dit is het signaal om het Kremlin te bezetten. Mat wejew verspert hun den weg en vol afgrijzen moet de jeugdige Peter het aan zien hoe de vertrouwde vriend en raadgever van zijn vader onder moorde naars handen bezwijkt. Het bloed van den vermoorde spat Peter met lauwe drup pels in het gezichtiedere druppel is 'n helsche pijn. bij iederen druppel zet zich iets ijzigs, iets onwrikbaars vast in zijn binnenste. Ook de broer der Czarina, Affanassij Narischkin, vindt den dood onder de doldrif tige slagen der ontzinde oproerlingen. Maar de andere broeder, Iwan Narischkin, is nog in leven Drie dagen lang belegeren de Strelitzen het Kremlin. Drie volle, gruwe lijke dagen en nachten. Zij dreigen met, schor gekreten stemmen allen, die zich in liet Kremlin bevinden, te vermoorden als de verborgene niet uitgeleverd wordt. De belegerden bestormen den hemel met hun vertwijfeld gebed. Dan, op den derden dag, offert Iwan Narischkin zich grootmoedig op. Zijn vingers omklemmen een gewijde ikoon, zijn lippen trekken zicli vastberaden bijeen, zijn oogen staren ver over zijn vijanden weg

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 5