HEERSCHJE RH9k S OVER GESCHIEDENIS door E. J. Svnetanic-Klinsky PETER DE GROOTE 14 Nadat Peter's stiefzuster Sophie de macht in handen had, trachtte zij den lerlstrijd te halmeeren. Naast haar op den troon de patriarch en haar gunsteling Wassily Galizyn. De kinderjaren brengt Peter door in Preobrashenskoje, een kleine plaats in de na bijheid van Moskou. Zijn moeder blijft zich door de stilte en doodsche eenzaam heid van het provinciestadje gedurende al die jaren van hun ballingschap beklemd gevoelen. Heimwee naar de voorbije, praalvolle dagen op het Kremlin, waar thans een zwakzinnige troont, verteert hour gemoed. Met knuppels en Kouten sabels yoor Peter zijn en blijven ook later deze jeugdjaren do schoonste van zijn leven. Hij is nu bevrijd van 't drukkende, sombere Kremlin, van zijn speelmakkers en vrien den, met wie hij zich nooit één had gevoeld. I)e jongens, die hem thans omringen, zijn geen prin sen en geen Bojaren het zijn staljongens, kinderen der bedienden van zijn moeder en jonge boeren. Reeds spoedig begint Peter uit zijn nieuwe vrien den kleine troepen samen te stellen. Hij wapent hen met bogen, met knuppels, met houten sabels. Zij spelen met hart en ziel soldaat. Als hij ouder wordt, laat hij het speelgoed door echte geweren vervangen. Uit de kleine jongenstroepen groeien compagnieën, heele regimenten. Zij bestaan nu niet meer uitsluitend uit de zonen van het eenvoudige volk, want ook de jonge adel stand laat zich in grooten getale bij deze, regimenten inlijven, die sinds kort door buitenlandsclie officieren worden geleid. V//1 ............ECRSTC vervolg Uit spel groeit ernst en deze ernst vormt de eerste bedreiging, de eerste uitdaging tegen de Moskousehe, regeering. Toch dringt het in die dagen nog niet tot Peter door, wat er eigenlijk rondom hem groeiende is. Hij begrijpt nog niet, dat allen die hem thans omrin gen Moskou haten uit het diepst van liun hart en dat zij bereid zijn voor hem te vechten, voor hem te sterven. De „Njemezkaja Sloboda" de vreemdelingenwijk van Moskou, slaat den groei der „amusementsregi- menten", zooals Peter zijn garde blijft noemen, met diepe belangstelling gade. Daar, voor de poorten van Moskou, liggen nog betrouwbare, buitenlandsclie troepen, die voor 'n groot gedeelte nog door Czaar Alexej, den vader van Peter, naar Rusland waren ontboden. Patrick Gordon, een Schot van geboorte, thans in Russi- schen dienst, is een der be kwaamste officieren dezer troe pen. Bovendien is hij een der belangrijkste figuren uit de vreemdelingenwijk. Gordon sympathiseert oprecht met den verstooten, jeugdigen Czaar en hij tracht aan alle wenschen van Peter zoo veel mogelijk te voldoen. Voorloopig zijn deze wenschen nog onschuldig. Zoo vraagt Peter hem op 'n keer twintig bekwame trommelslagers en trompetters uit het Gordon- regiment. En kort daarna alle muzikanten, die Gor don hem maar beschikbaar kan stellen. Peter kan ze gebruiken voor zijn „amusementsregimenten" en de Schot begrijpt wat er van hem verlangd wordt. De trommelslagers en trompetters, die Gordon naar Preo brashenskoje stuurt, zijn met zorg uitgekozen solda ten, die allen als instructeurs in liet leger van Peter kunnen dienst doen. Moskou voelt zich niet in het minst ongerust. Het verheugt zich zelfs, dat Peter zoo lang in het soldaten spel genoegen vindt. Het ziet in zijn wenschen geen schijn van gevaar. Bovendien, de adjudant van Peter is Boris Galizyn, 'n neef van Wassilij Galizyn, den bevoorrechten gunsteling van Sophie. Zoo lang men dezen in de nabijheid van Peter weet, maakt men zich niet de minste zorgen. Men kon in de verste verte niet vermoeden, dat juist Boris Galizyn het initiatief genomen had tot 'n inmiddels rijp geworden opstand tegen Moskou. Boris dweept met de vreemdelingen uit de „Nje mezkaja Sloboda"-wijk. Hij kent Gordon persoonlijk en is intiem met de meeste andere invloedrijke,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 14