I J Een tocht met het instructievaartuig Prinses Juliana 1 liet opleidingsschip Prinses Juliana" Het opleidingsschip „Prinses Juliana" is eigendom van 't „On derwijsfondsvoorde scheep vaart", welke instelling is ontstaan uit particulier ini tiatief. Zij verricht haar werk onder staatstoezicht. Zij stelt zich ten doel het bevorderen van onderwijs ten behoeve van de scheep vaart en van hen die daar in hun brood verdienen. Om dat doel te verwezen lijken bezit 't fonds twee instructievaartuigen, nl. de „Prins Hendrik" en de „Prinses Juliana", en voor de practische vakopleiding bezit het fonds bovendien nog dertien binnenvaart- scholen in verschillende plaatsen van Nederland. Zij bevordert o.a. "t zwem- onderricht aan schippers en schipperskinderen en verleent steun aan die schippers, die hun kinderen De dekploeg. bezig om met de hand zestig vaam ankerketting op te draaien. Een zwaar en ver moeiend werk. aan den wal willen plaat sen voor het volgen van lager onderwijs (z.g. huis vesting van schipperskin deren aan den wal). Ook houdt zij examens voor bin nenschipper en machinist voor de binnenvaart en geeft 't weekblad „De Binnenvaart" uit. De „Prinses Juliana", die in 1931 door IIK. H. prinses Juliana werd te water gelaten, is in den afgeloopen winter zes me ter verlengd, zoodat zij thans 38.35 m. lang is; haar grootste breedte is 6.37 m. en de diepgang 2.50. m. Het schip werd ge bouwd met kruiserdek en getuigd als tweemast-gaf felschoener. Door de uitrusting met een 150 pk.-motor is 't zoowel motor- als zeilschip. Het vaartuig is vooral voor de zeevaartopleiding van De kok kijkt scherp toe of de aardappelen wel secuur ■worden gejast. groot nut geworden en kan thans zonder bezwaar dagen achtereen op de Noordzee blijven. Behalve leerlingen der kweekscholen voor de zeevaart worden ook matrozen aan boord van de „Prinses Juliana" opgeleid. Door den heer G. de Jong, directeur van het onderwijsfonds, daartoe in de gelegenheid gesteld stapte onze reporter op een regenachtigen, winde- rigen avond te Den Helder aan boord. Vlak daarna gingen de trossen los voor een nachtelijke oefenreis.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 30