ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GRENSGEVALLEN ■Ian den achterkant van dezen dijk onder Overslag graasden de schapen op Belgisch gebied en als zij den doorgang gepasseerd zijn, eten zij Hollandscli gras. Wanneer ze in Nieuw-Namen op d'r praatstoel raken, dan kunt u er nog de verhalen en grappen te liooren krijgen uit den goeien, ouwen tijd, toen de dorpskleer maker er zoo'n internationaal bedrijf op na liield als ie met z'n knecht op z'n tafel zat te werken, dan bevond ie zichzelf in Nieuw Namen op Hollandscli grondgebied, terwijl de knecht op Belgisch territoir in Kieldreclit gehurkt zatzoo liep do grens dwars door z'n huis, z'n werkplaats en z'n kleer makerstafel. Ja, zulke wonderlijke toestanden vielen er vroeger overal in de grensgebieden te beleven. Maar dat bezorgde den douaniers wel een beetje al te veel hoofdbrekens dat er een bewoner door z'n achterdeur van Belgisch gebied z'n huis binnenkwam, en langs de voordeur Hollandscli gebied betrad, dat was nu toch wel wat te verleidelijk voor de smokkelarij. En de inter nationale tractaten werden dus aangevuld met de bepaling, dat voortaan geen huizen meer dwars over de grenslijn moch ten worden gebouwd. Maar daarmee zijn toch nog lang niet alle moeilijkheden en selieeve verhoudin gen voorkomen. Gaat u bijvoorbeeld maar eens mee naar Overslag, Er is een Hollandscli Overslag, een gemeente van 309 zielen 170 mannen en 139 vrouwen, met een burgemeester en een secretaris-ontvanger, de noodige wethouders en raadsleden en niet te vergeten een veldwachter compleet en er is een Belgisch Over slag, een wijk van de gemeente Wacktebeken. De grens loopt er door de hoofdstraat van 't doip onmid dellijk langs de linksclie huizenrij, om dan plotseling hij een grenspaal de straat dwars over te steken. Daar was 't tijdens den oorlog zoo, dat de Holland- sche grensafzetting van staaldraad langs den voor kant der huizen gespannen was, terwijl de eleetrisch geladen draad van de Duitsohers langs den achter- Deze oude grenspaal in Overslag herinnert nog aan de tijden van voor de kom st der Fran - schen, toen de Zuide lijke Nederlanden aan Oostenrijk behoorden. De schuine streep stee- nen, die hier moeder en dochter scheidt, paalt de grondgebieden van Belgisch en IloUandsch Koewacht af. Over de grenslijn reikt de HoUandsche douanier (rechts) zijn Belgischen ambts broeders een vuurtje toe: hier in Overslag loopt de grens links langs de huizen tot aan den grenspaal achter de douane beamb ten: daar steekt ze plotseling dwars de straat overal wat rechts van de grenslijn ligt is Hollandsch terrein. V kunt als huisvrouw in Koewacht nog niet van 't eene eind van 't dorp naar 't andere met een tasch met boodschappen, of de douanier steekt er z'n spenrenden neus in. Op den achtergrond het kerkje van Belgisch Koewacht, dat zijn toren uurwerk aan de nieuwe kerk in't Zeeuwsch- Vlaamsche Koewacht heeft moeten afstaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 16