tijd schreef hij, dat hij 't treurig vond, zoo weinig moraal als de grooten der aarde vertoonden. Oom Leopold", koning der Belgen, droomde allang van een huwelijk tusschen zijn neefje Albert en zijn nichtje Victoria. De jongeluitjes leerden elkaar in 1836 kennen, en het meisje vond den jongeling erg aardig en knap. Op dien grondslag wou Leopold in 1839 verder bouwen Albert moest nog maar eens in Londen komen, vond hij. Victoria las in de regels en tusschen de regels van haar ooms brief, en schreef terug, dat de neef gerust komen mocht, maar dat zij er niet over ddeht, zich te verloven, nog in geen twee of drie jaar Maar toen Albert kwam, werd zij op slag verliefd op hem, en vijf dagen na zijn aankomst vroeg Vic toria hem te spreken, en vroeg zij hem ten huwelijk want „hij zou zich nooit hebben durven verstouten, de hand van de koningin van Engeland te vragen", zei ze later. Albert gaf een toestemmend antwoord. Victoria schreef aan haar oom ,,lk houd meer van hem, dan ik zeggen kan." Albert had haar eigenlijk niet liefdat kwam pas in het huwelijk. De jonge man aanvaardde de aan geboden hand, wijl hij meende, dat zijn positie in Engeland hem een mooie levenstaak zou geven. Over zijn bruid schreef hij „Zij is echt goed en lief, en ik weet heel zeker, dat wij erg gelukkig met elkaar zullen zijn." Hij vergiste zich niet. m r: Ka het huwelijk (10 Febr. 1840) leerde hij zijn vrouw liefhebben, en zij hield heel veel van hém. Hij gaf zich geheel aan zijn gezin en zijn nieuwe vaderland de geschiedenis ging hem „Albert den Goeden" noemen en zij voegde zich naar hem, nam zijn inzichten over, liet hem aan de staatszaken mee werken. Dat er op vrijwel vreedzame wijze zoo groote hervormingen in het Brit sche rijk tot stand kwa men, dat de beschaving er zoozeer groeide en dat het aanzien van Engeland over de aarde zoo toenam, hebben de Britten voor een heel groot deel te danken aan „den prins-gemaal". De koningin was niet wat men een knap meisje noemt. Zij was een klein vrouwtje met een heel gewoon gezicht, nogal bleek, met wat bolle oogen maar zij had een aangename stem en een innemenden lach, en zij bezat een ongewone gratie van houding en bewegingen. En zij bewonderde en aanbad haar knappen man, schonk hem alle mogelijke eer en trachtte 't hem in alles zooveel mogelijk naar den zin te maken. Het is geen wonder, en het is gelukkig, dat de prins-gemaal van zijn vrouw ging houden na zijn eerste eenzame maanden in Enge land. Land en volk zijn er wél bij gevaren. Door zijn groote beschaving en tact wist Albert iedere botsing met ministers en andere machtdragers te vermijden, llij hielp Victoria een kalm, wijs, vastberaden bestuur voeren, en liet niet los, wat hij eenmaal Gezeten aan haar schrijftafel in het rouwkostuum, dat ze sinds den dood. harer echtgenoot droeg. vasthadmaar hij wekte nooit den indruk, dat hij zich opdrong of iets aanmatigde, en hij behan delde iedereen, ongezien partij of rang, vriendelijk en beleefd. Keeds vijf maanden na zijn huwelijk ontving hij dit groote bewijs van het vertrouwen der natie hij werd door een wet als eenig regent aan gewezen voor 't geval, dat de koningin bij overlijden slechts een minderjarigen opvolger mocht nalaten. Dit geval deed zich nooit voor 21 Kovember 1840 werd er een prinsesje geboren, en 9 Kovember 1841 de prins van Wales de prins-gemaal overleed in 1861, en de prins van Wales volgde Victoria in 1901 op als Edward VII De koningin leidde een zeer gelukkig huiselijk leven met haar man en haar kinderen, wier aantal tot negen klom. Het jaar 1861 werd het droefste in haar leven. Den 16en Maart stierf haar moeder, de hertogin van Kent, en den 14en December de prins-gemaal. Zijn overlijden liet in liet leven der koningin een leegte, die nooit meer aangevuld kon worden. Zij liet te Frogmore een prachtig mausoleum bouwen, waar zij naast hem begraven zou worden. En in Londen wou zij niet ineer wonen Buckingham- Palace werd slechts nu en dan een paar dagen gebruikt. In de politiek werd haar invloed steeds grooter. Het constitutioneele koningschap in het Britsche rijk heeft zich onder haar lang bestuur „gezet", zooals wij het nu ken nen door haar voorzichtig beleid, en het respect, dat allen haar karakter, haai' gezond verstand en ervaring toedroegen. Haar particulier leven werd steeds rustiger zij schreef een paar boeken over het leven van haar overleden echtgenoot, en liet zich bij openbare plechtighe den gewoonlijk door den prins en de prinses van Wales vertegenwoordigen. Zij bleef echter de teugels van het bewind in han den houden tot den dag toe, dat zij, na een zeer korte ziekte, van ouder dom bezweek (22 Januari 1901). Wij zullen niet trachten, een overzicht te geven van Victoria's regeeringsdaden en lotgevallen. Zestig jaren geschiedenis van een groot land vat men niet samen in zestig regels Het was een tijd perk van toenemende democratie en van sociale wetgeving, van grooten rijkdom en invloed, van bloeiende kunst en wetenschap, van industrie en uitvindingen, van weinig verstoorde binnenland- sche rust de Europeesclie revolutie-jaren lieten Engeland bijna onberoerd van breede koloniale expansie. Toen Victoria stierf, woei boven één vierde deel van het landoppervlak der aarde de Britsche vlag, en op ieder vijftal levenden was er één onderdaan van de Britsche koningin. Victoria, koningin van Engeland en keizerin van Indië, was de eerste der moderne heerschers. Toen zij den troon besteeg, was het vertrouwen des volks in koningen en koninginnen deerlijk aan 't kwijnen. Zij heeft dat vertrouwen weer levendig gemaakt zij heeft liaai' troon vaster gegrondvestzij ver overde niet alleen de aanhankelijkheid der menigte, maar dwong den wijzen en grooten respect af en dit alles bereikte zij langs een weg, dien haar voor gangers nooit gezien schijnen te hebben een weg, die slechts met veel scherpzinnigheid te vinden was, waarlangs men slechts met vee) sterkte van karakter en rechtschapenheid des harten kon vooruit komen. Allen, die de koningin kenden, getuigden van haar redelijkheid en openhartigheid in den omgang met haar ministers allen droegen bewijzen aan, dat zij iedere raadgeving nauwgezet overwoog, en er zich naar voegde, zich er slechts dan naar voegde, als zulks, naar haar overtuiging, tot welzijn des volks strekte. Victoria mocht zich verheugen in een flinke portie normaal gezond verstand, maar speciale, hoogont wikkelde geestesgaven bezat zij niet. Haar lieele leven, openbaar en huiselijk, leert de allesovertref- fende waarde van die ééne gave karakter. Tref fend was haar onvoorwaardelijke eerlijkheid. Haar familie-relaties waren uitgebreid en brachten haar in briefwisseling met tal van buiteulandsche souvereinen dit stelde haar menigmaal in staat, de ruige plekken in de internationale betrekkingen glad te strijken en geleidelijk werd zij, in later jaren, de schakel tusschen alle onderdeelen van een democratisch wereldrijk en de inwoners van dat rijk vereerden hun eerbiedwaardige vorstin met een hartstochtelijke trouw. Zij heeft haar naam gegeven aan haar eeuw the Victorian age, zegt de Engelschman. Zij werd de belichaming van de Britsche tradities en den geest des rijks. Zij hield, voorzoover haar positie het haar veroorloofde, haar persoonlijk leven zoo eenvoudig en huiselijk mogelijk en haar onderdanen waren trotsch op een koningsfamilie, die vrij was van grillen en vertoon, maar een voorbeeld gaf van moederlijke teederheid en tegelijk van vorstelijke waardigheid. Zij werd bij haar dood niet enkel door haar eigen volk, maar door de heele wereld betreurd. De begrafenis te Londen, 1 en 2 Februari, eerst het overbrengen van de lijkkist van het eiland Wight naar Gosport, tusschen linies oorlogsschepen, toen de militaire optocht van Londen naar Windsor, was een nooit te vergeten plechtigheid de grootste der Engelsche souvereinen, de wijze moeder van een wereldvolk, werd ter ruste geleid.... I)e koningin op haar pony. naar een schilderij van Landseer. John Brown, de Schotsche bediende die een harer grootste vertrotiwelingen was, houdt den pony bij den teugel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3