De Kodak Regular. en Panatomic Film. de camera voor het seizoen 1937 de film voor betere opnamen Kodak en Kodak Film de ideale combinatie. VERKRIJGBAAR BIJ ALLE KO D AK-H AN D ELAR E N 29 Chocolade Padvinders Als de oven klaar is, worden de potten rtbgmaals overvloedig met gedroogde koemest bedekt en het vun wordt aangemaakt. Il< kan soms meer dan eer dag en een nacht duren voordat zoo'n oven ten volb is afgekoeld. oudste natuurvolken en zoo goed als ongewijzigd bij de inlanders van Zuid- Afrik», in de dorpen der Basoeto's, die zich uitstrekken van den voet tot aan de met ijs bedekte toppen van het Maloeti-gebergte. Niets is interessanter dan zoo'n be zoek aan een Basoeto-dorp, waar het pottenbakken in vollen gang is. Voor haar hut zit een Basoeto-vrouw. Haar techniek is zoo eenvoudig mogelijk. Zij plet de harde kleiaarde op een platten steen en vermengt ze met brokstukken van een ouden pot. Menige blanke die haar bezig zag, heeft dit laatste toege schreven aan bijgeloof, doch in werke lijkheid zit er in die methode veel doel matigheid, omdat de in de massa ver werkte stukken liet deeg beletten tijdens het bakken te barsten of stuk te springen door tè stevig samentrekken. He klei aarde uit die streken is namelijk uiterst taai en krimpt gemakkelijk. Ten slotte wordt het deeg flink ver mengd met water, gekneed en nogmaals gekneed, waarna de bewerkster er een soort kogel van maakt. De handige vingers maken in dien kogel een gat en, terwijl de eene hand aan de buitenzijde steun geeft, maakt de andere hand het gat dieper en breeder totdat het voor werp beantwoordt aan den vorm, de grootte en de sterkte die de arbeidster eraan wenscht te geven. De oneffenheden aan de oppervlakte en vooral aan den buitenkant worden weggewerkt met een stuk hout, dat tevens dienst doet als polijstmiddel. Is het product eenmaal zoover, dan wordt het ergens in de schaduw gelegd, waar het op zijn gemak kan drogen. In dien kien waterkruik die door de 11 asoeto-vrouw zelf werd vervaardigd en thans afdoende de degelijkheid van het, produet bewijst,. drogen toestand is d. pot ongeveer lederliard geworden en thans komi de tweede beurt van het schaven en polijsten. Dit geschiedt nu niet meet met een stuk hout, maar met een stuk koehoorn of een beënig voorwerp, waarmee de pot wordt geboend en ge wreven, totdat, de oppervlakte een zacliten, matten glans heeft verkregen. Wenscht de pottenbakster liaar pro- l duet een min of meer kunstzinnig 1 uiterlijk te geven, dan is thans hel 1 oogenblik aangebroken om zulks nog te doen. Met een scherp stuk bout kan zij i er nog allerlei figuren of lijnen in gra- veeren, voordat het leerhard geworden deeg zijn laatste bewerking ondergaat. Ook het bakken zelf geschiedt op zeer eigenaardige en primitieve manier. De Basoeto-vrouw hesiliikt niet over een modernen oven, maai ze. i.- vinding- rijk in het zich aanpassen aan do oi* standigheden. Ze maakt dien oven zeil'. Ze neemt een aantal kleine steenen die ze in een kring legt. Daarin vormt ze nu een flinke laag drogen koemest en takkenbossen, waarop de kurkdroge potten worden neergevlijd en bedekt met een nieuwe laag koemest. Mest zoo wel als struiken vormen bier liet stook materiaal dat langzaam door bet. vuur wordt verteerd en, behalve rook, een zeer groote hitte verspreidt. Alles wat maar eenigszins brandbaar is, wordt op die manier weggewerkt en de rood gloeiende potten blijven in de ascli liggen, waar ze langzaam tot afkoeling kunnen komen. Dit afkoelen gaat niet zoo snel als men denkt, want de potten, die in den vroegen morgen worden ge bakken, zijn gewoonlijk eerst laat op den avond klaar. Hoe primitief deze manier van werken ook moge zijn, tocli is elk dezer potten als liet ware oen kunstwerk op zichzelf, waarin de eenvoudige Basoeto-vrouw iets beeft gelegd van liaar persoonlijken smaak, liaar eigen kunstgevoel en vooral van liaar eigen opvattingen omtrent kunst en schoonheid. Ieder van die potten vormt iets origineels, zoowel in ontwerp als in uitvoering en draagt daarom een eigen cachet, dat herinne ringen wakker roept aan een ver ver leden en toch ook weer getuigenis aflegt van het heden. Het is een veeg teeken ook voor de Basoeto's dat deze inlandsche indus trie binnen afzienbaren tijd tot het ver leden zal gaan behooren. Er is niets wat de beschaving en de moderne techniek tegenhoudt in hun verovering van de wereld. En het is een nog veeger teeken, dat de inboorlingen van vele Afrikaansclie dorpen er al achter zijn gekomen, dat het toch gemakkelijker is bij den eersten den besten blanke een paar oonservenbussen of benzineblikken te koopen, dan zich al die moeite te getroosten, die het pottenbakken nu eenmaal van den inboorling vergt. De „wet der geringste inspanning" doet zich ook hier al gelden. Het kunstzinnige wordt opgeofferd aan de gemakzucht en zooals de zaken thans staan, zal het nog maar ettelijke jaren meer duren voordat het visioen van knedende en bakkende Basoeto-vrouwen, zooals vele andore waardevollo dingen uit vroeger jaren, mede tot eon vaag verloden be hoort. PRIJS: Fl. 37.50 Sluiter tot '/100 sec. Afstandsmeter m. gemakkelijk afleesbare cijfers. K A. f. 6.3. door uitlichtbare spoelhouder. Optische doorzichtzoeker. Trilvrije beelden door rompont spanner. Panchromatische emulsie O Atomisch-fijne korrel 9 Ongekende speling in de belichtingstijd Onderscheidt alle kleuren

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 29