Keizer Maximiliaan yan Mexico zeventig jaar grteden do o dg e scholen DE TRAGEDIE VA1\ QTJERET ARO Op 19 Juni 1937 was het precies zeventig jaar geleden, dat de eerste en laatste keizer van Mexico, Maximiliaan van Habsburg, voor het execu tiepeloton stond en met zijn leven den kortston- digen roem van zijn keizer schap betaalde. In Juni 1864 was hij met zijn echtgenoote, keizerin Char lotte, in Mexico geland te midden van een hoogop- laaiend enthousiasme en nauwelijks drie jaar later, in Juni 1867, werd zijn lichaam op hetzelfde schip weer naar Europa getrans porteerd. De korte droom was ten einde en sindsdien heeft geen enkele vreemde monarch nog over Mexico Er zijn in de geschie denis weinig avonturen te vinden, die in durf en gevaar het avontuur van Maximiliaan evenaren. Zelfs wanneer hij aanvankelijk succes had geboekt, dan nog zo» dit avontuur op slot van zaken een noodlottig einde hebben móéten nemen. Deze hoogbegaafde en ontwikkelde jongeman was een idealist, maar niet de geschikte persoonlijkheid om te regeeren over een land, dat door burgeroorlog was verscheurd. De jonge aartshertog had jarenlang gereisd en een merkwaardige verzameling kunstvoorwerpen bijeengebracht in zijn schitterend kasteel Miramare, gebouwd op een uitlooper van het gebergte in de Adriatische zee. Daar vond hij de eenige afleiding voor al zijn in rook opgegane illusies. Hij koesterde niet de minste hoop nog ooit den troon van Oosten rijk, waarop zijn broeder Frans Jozef zat, te be stijgen. Toch was hij vast besloten zijn naam in (1e geschiedenis te vereeuwigen, hiertoe mede aange spoord door zijn even mooie als eergierige echtgenoo te, Charlotte, dochter van Leopold I, koning der Belgen. Maximiliaan kreeg tenslotte zijn groote kans toen hem, op dertigjarigen leef tijd, door Napoleon III de troon van Mexico werd aangeboden. Maximiliaan maakte zich geen illusies omtrent het groote gevaar, dat aan dit aanbod was verbonden daarom ook zei hij tot de Mexicaansche afvaardiging, die hem den troon kwam aanbieden, dat hij het aanbod alleen kon aanvaarden, indien de heele bevolking van het land lieui eensgezind tot haar keizer wenschte te hebben. Napoleon wilde echter langs allerlei zijwegen con trole blijven uitoefenen op een land, dat zoo rijk en vruchtbaar was en drong er op aan, dat Maximili aan, dien hij dacht naar zijn hand te kunnen zetten, den troon zou aannemen. Hij schreef daarom een soort plebisciet uit in dat- gedeelte van het land, dat- onder Fransche bezetting stond, en de Mexicanen, hiertoe gedwongen door de Keizerin Cmu ioüe op het hoogtepun t van haar Fransche bajonetten, stem- roem en schoonheid, tijdens het dramatische (ieu eensgezind voor den Mexicaansche avontuur, dat haar echtgenoot- het vreemden aartshertog. leven kostte en waarbij ze zelf haar gezond Maximiliaan had niet verstand inboette. het flauwste vermoeden van hetgeen er zich achter de schermen afspeelde.! ij wist niet, dat de afvaar diging, die hem voor d tweede maal de kroon van Mexico kwam aanbiede slechts uit een handjevol ongeletterde avonturie en huurlingen der Fran sehen bestond. Hij wiszelfs weinig of niets af van den bitteren haat tusaen de partij der clericalen, die liij moest steunen, de liberale partij, aange voerd door Benito Juaz, den sluwen telg van een paar arme Indianen. Toen Juarez de overlnd kreeg en alle betalingen aan het buitenland spzette, rustten Frankrijk, Engeland en Spanje ex(lities uit om hun geld terug te halen. Na afloop deonderhandelingen trokken (hj Engelschen en Spaaarden zich terug, maar de Franschen bleven, onr voorwendsel, dat zij de belangen van de in Meco verblijvende Franschen Keizer Maxim iliaqn van Mexico. moesten bewaken in werkelijkheid echter, omdat Napoleon III geheime bedoelingen had met liet land. Het contingent Fransche troepen werd geleide lijk opgevoerd tot 45.000. De leden der aan de ver liezende hand zijnde Mexicaansche partij waren naar Parijs getrokken en hadden Napoleon de heerschap pij over Mexico willen verkoopen, in ruil voor zijn hulp tegen de liberale partij. Napoleon voelde er wel voor om het Latijnsche ras vasten voet te doen krij gen in Amerika en zich tevens de vriendschap van Oostenrijk te verzekeren door het plaatsen van een Oostenrijkschen aartshertog op den troon van Mexico. Al deze en nog tal van andere invloeden bewerk stelligden de verkiezing van Maximiliaan tot keizer van Mexico. Ofschoon hij hiermede een onrecht vaardige zaak voorstond en eerlijke politici hem waarschuwden zich niet hals over kop in dit ge vaarlijke avontuur te storten, besloot hij toch zijn kans te wagen. Hij vertrouwde hierbij voor honderd procent op Napoleon, die beloofd had het Fransche lever in Mexico te laten, totdat het Mexicaansche leger gereorganiseerd was. Maximiliaan beloofde zijnerzijds 270 millioen te betalen aan Frankrijk en rh 10en T)e keizer met zijn broers. Maximiliaan bevindt zich rechts en vlak naast Het slot Miramare bij Triest, waar aartshertog ^^'lJT^^den. hem zü fijn-broer, keizer Frans Jozef. ramare ot) iriesi, wam April 1864 de keizerskroon van Mexico werd aangeboden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 2