PEPSODENT! trjzsr-x-**-' Geniet van Uw Reis Eau de Colc^ne ïïüTThHDUi W een paai' arme, beklagenswaardige vrouwtjes. De eer ste haalde haar kostje op met be delen en de tweede was een eenvoudige weduwe, die na den dood van haar man met lichamelijke zwakte te kampen had en daardoor niet geregeld naar de kerk kon gaan. Waarschijnlijk had deze omstandigheid er toe bijgedragen, dat men haar verdacht van tooverij. De hardvochtige rechter Hathorne begon onmiddellijk de kerft van deze opwindende zaak te onderzoeken. Met wat voor slechte geesten hadden deze verfoeilijke vrouwen vriendschap gesloten i „Met geen één piepte het angstige" stemmetje van de oude Sarah Good. Maar de rechter wist wel beterHij vroeg aan de kinderen of het de oude Sarah Good was geweest, door wie zij zoo gemarteld werden. Het antwoord klonk bevestigend en bovendien be gonnen de kinderen, zoodra zij de vrouw in 't oog kregen, allerlei vreemde gri massen te maken. Tot verbazing van liet publiek wrongen zij kreunend het lichaam of bleven verstijfd en sprakeloos staan, totdat zij Sarah even mochten aanraken. Van dit oogenblik af werden zij weer kalm en kwamen zij weer tot be zinning. We krijgen werkelijk een ontstellenden indruk van de primitieve rechtspraak uit die jaren, als we lezen, dat de rechter door deze demonstratie de schuld van vrouw Good volkomen bewezen achtte De zielige bedelares werd ter dood ver oordeeld en zij eindigde haar leven aan de galg. Sarah Osburn werd op dezelfde wijze ondervraagd en ook zij hoorde de dood straf tegen zich uitspreken, maar het ziekelijke schepseltje kon den doodsangst niet meer dragen en stierf in de gevange nis. De listige Ti tuba liet zich echter niet door haar rechters vangen. Zij vertelde hun tal van zonderlinge verhalen en waarschuwde hen tegen wangedrochten en andere afschuwelijke dingen. Ze was zoo slim, om vol berouw toe te geven, dat ze de kinderen gepijnigd had, maar ze liet er meteen op volgen, dat heksen haar hiertoe hadden gedwongen. Het waren vrouw Good, vrouw Osburn en nog twee andere vrouwen geweest, die haar tot een willoos werktuig gemaakt hadddon. Wie deze vrouwen waren, kon zij echter nog niet zeggen Vervolgens disehte zij verscheidene verschrikkelijke, maar eenigszins vage verzinsels op over zwarte honden, roode en zwarte katten en oyer den geest van een vrouw met beenen en vleugels. Iedereen geloofde, dat zij de waarheid gesproken had en toen de betooverde kinderen werden binnengebracht, be gonnen ze in haar tegenwoordigheid de zelfde malligheden uit te halen, die zij ook ten beste hadden gegeven bij de confron tatie met de beide andere vrouwen. Van liet oogenblik af, dat Tituba haai' beken tenis afgelegd had, deden de kinderen weer normaal, maar dan begon de ge slepen slavin zicli te kro nkelen van de pijn. Door deze oomedie wist Tituba zich het leven te redden. Misschien ook durf den de rechters deze mysterieuze vrouw met ondoorgrondelijke „zwarte kunst" niet te straffen uit vrees voor haar helsche krachten. De bewoners van Salem dachten en spraken over niets anders, dan over het proces en de kinderen had dón nog nooit zulke span nende oogonblikken beleefd als de momenten in de rechtszaal en het was voor haar maar een klein kunstje om voor een herhaling te zorgen. Zij behoefden zich maar aan te stellen, te kreunen of met haar lichamen te wringen en het gansclie dorp was in rep en roer. Het duurde dan ook niet lang of er werden weer twee vrouwen gearresteerd. De slachtoffers waren Martha Corey en Rebecca Nurse. Zij stonden bekend als goede, godvreezen- de vrouwen en eikoen begreep, dat, als zij veroordeeld zouden worden, er nie mand in Salem meer veilig was. Maar het schrikbewind was begonnen en het zelfvertrouwen van de kinderen werd ontzettend. Geen leugen was voor haar te fantastisch om te proboeren. Zoo rende op een dag de elfjarige Abigail Williams schreeuwend om de pastorie, terwijl ze met brandende stukken hout zwaaide en smeet. Ze riep, dat ze door Rebecca Nurse gefolterd werd en be schuldigde Rebecca ervan, dat zij haar wilde overhalen, haar naam in het boek van den duivel te zetten. De toestand in Salem nam een on rustbarenden omvang aan en gouverneur William Phips benoemde een speciaal gerechtshof, dat de gevallen van hekserij moest behandelen en vele beschul digden werden opgehangen. Op schan delijke wijze ging men bij de verhoeren te werk en het gevolg daarvan was, dat de kinderen steeds brutaler met haar aanklachten werden. De mannen en vrouwen, die zij van hekserij beschul digden, waren niet langer oude en arme menschen zonder vrienden of bescher mers, zooals Sarah Good, maar ook aanzienlijke inwoners, zooals kapitein John Alders, die zich gelukkig nog bij tijds het leven wist te redden, door uit de gevangenis te ontsnappen. Tot de be klaagden behoorde eveneens een zekere Elisabeth How, een rechtschapen vrouw, die volgens haar huren en kennissen nog nooit yan iemand een woord kwaad gesproken had, maar toen de dolzinnige kinderen haar zagen, riepen ze „We worden met spelden gestoken, ze knijpt ons en. ook de goede Elisabeth werd opgehangen. De geestelijke, George Burroughs, moest het eveneens afleggen tegen Ann Putnam's lastertaal. Sommige mannen waren ook al aangestoken door de alge- meene verdwazing en zoo verklaarde Bernard Peach, dat Suzanna Martin door het raam zijn huis was binnengevlogen, zijn lichaam als een hoepel had krom gebogen en vervolgens anderhalf uur hoven op hem gezeten had. Al die be spottelijke wartaal werd door de rech ters als waarheid aangenomen en bin nen enkele maanden hingen er niet minder dan negentien mannen en vrou wen aan de galg Ten slotte werden de behekste kin deren al te driest en daardoor was het plotseling met den epidemischen waan zin gedaan. Zij ontzagen zich niet de vrouw van den gouverneur van hekserij te beschuldigen en toen begrepen de rechters eindelijk, dat er een ware volksramp dreigde. Als zij op deze ma nier verder gingen, zouden er in Salem alleen behekste kinderen en onwijze mannen en vrouwen overblijven In Januari 1693 werden eenentwin tig beklaagden door het opperste ge rechtshof verhoord en drie veroor deeld, maar van een terechtstelling kwam niets. In Mei van datzelfde jaar lieten de rechters hekend maken, dat zij de verdachten weer op vrije voeten zouden stellen. Zoo eindigde de misda dige verdwazing in Salem, maar zij had haar slacht offers gemaakt en dezen waren niet in het leven terug te roepen. door de heerlijk opwekkende kracht van Eau de Cologne BOLDOOT. Die zal U kal- meeren en verkwikken, U de ver moeienissen van de reis doen vergeten en U in staat stellen om frisch en opgewekt te genieten van alles wat het reizen U biedt. Laat daarom een ilacon Eau de Cologne BOLDOOT Uw trouwe reisgenoot zijn. Doch let op den naam BOLDOOT. Dan alleen heeft U de garantie voor de allerbeste kwaliteit. IMPERIALE 25 ct. en hooger VERITABLE 20 ct. en hooger GRATIS MONSTER! NIEUWE „EXTRA-ZACHTE" Hoogglans H00GMBBai SCHIUERWG j,* U* Gij moogt ve/* kelen als nooit te- P'P*odenten dat de glans verdub- zult xegge". d beid wordt- 1 I n uafl I ïl G 00.000 e1"). b°raScbter zijn dan talen platen. d« Pepsodent P^psodent Tandpasta^ extra en daarom ex HOOGGLANS UW 1AN0EN - GRATIS Deze coupon geeft recht op een flinke hoeveelheid Extra-zachte Hoogglans Pepsodent Tandpasta. Coupon uitknippen, duidelijk in vullen. postzegel van 3 cent voor porto insluiten en zenden als brief aan de Firma B. Meindersma, I Westerbaenstr. 154 Den Haag. S'aam

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 13