en zijn natuurlijke vijanden E E L A N S**Jvk«4a| grlrgcnvraft .f sitvu jyfJe MJIinjn j. Dat met de natuurlijke vijanden van deze provincie haar stroo men bedoeld worden, zal iedere Zeeuw wel terstond begrij pen, want zoolang Zeeland bestaat, en dat is minstens al van het bëgin onzer jaartelling, hebben de bewoners een onafge broken oorlog tegen het water moeten voeren. Herhaaldelijk kwamen overstroomingen voor in oude tijden, toen dijken en kaden nog maar laag en primitief waren, en om bij zulke rampen het veege lijf te red den, hadden reeds de eerste bewoners vliedbergen of vluchtheuvels gemaakt. Ze lagen op Walcheren, Zuid-Beveland en Schouwen. Som mige zijn thans afgegraven, andere liggen er nog, o.a. te Wemeldiuge ZEELAND Uit dit kaartje van de Zeeuwsche eilan den, zooals die. in 't jaar 1274 gelegen waren, blijkt duidelijk de groote ver anderingen, die het water in den loop der eeuwen teweegbracht. Van 't eiland Schooneveld is thans niets meer over, Sluis kon 'n levendigen zeeha ndel drij - ven. Biervliet bloeide eveneens door de scheepvaart en door de visscherij. Wal cheren bezat een geheel anderen vorm, Zuid-Beveland was nog van Borsselen gescheiden, maar bezat nog 't thans ver dronken land van Romerswael en an dere verdronken gebieden. Trouwens de verschillen met de huidige situatie zijn er te vele om op te noemen: u vindt ze gemakkelijk bij vergelijking met dn tegenwoordige kaart. Links: Dit is het gat in den dijk van den Biezelingschen Ham, zooals het thans met steenen geheel is op gevuld. vindt men nog zoo'n vliedberg. In de volgende eeuwen werden aldra de dijken verhoogd en ver sterkt, waardoor de overstroomingen verminderden. Het provinciaal bestuur trok zich op den duur de zorg voor de dijken aan en gaf aan de polderbesturen voor schriften en dank zij die maatrege len komen in Zeeland de zoo gevrees de overstroomingen zelden meer voor. Toch blijft er voortdurend gevaar voor bestaan. Nog in 1906, om 'n voorbeeld uit den laatsten tijd te noemen, brak o.a. de Tasdijk, gemeente Hontenisse, door en overstroomde een deel van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. In de jaren. 1500 moeten vele en groote overstroomingen plaats gebad hebben, zooals blijkt uit 'n penning, in 1562 geslagen. Aan de eene zijde ziet men het wapen van Zeeland en Een aardig overzicht op het vlechten van 'n zink stuk, zooals 't ook aan den Biezelingschen Ham gebruikt wordt: 'n systeem, dat reeds bijna twee eeuwen oud is. Ha den dijkval aan den Biezelingschen Ham wordt de dijk daar ter plaatse versterkt met bazaltsteenen, een sys teem, dat pas in de laatste eeuw gevolgd wordt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 16