31 Hei huis ran Peter aan de Xewa hort na de stichting van St. Petersburg. Op den achtergrond de admiraliteit. gemaakt werden. Hij laat rond Pleskau en Now- gorod hechte vestingwerken aanleggen om het bin nendringen van den vijand te verhinderen. Met voorbeeldelooze energie zet hij zich aan den bonw van 'n nieuwe vloot en laat geen oogenblik ver loren gaan met 't vervaardigen van kanonnen en wapens. Voordat een jaar verstreken is, deelt Peter s vriend, de Nederlander Winius, den Czaar mede. dat het leger over driehonderd nieuwe kanonnen kan beschikken. Een nieuw Russiseh leger staat marschklaar, de smaad van Narwa dient uitgewischt te worden. Overwinnaar MS arel XII heeft de Russische troepen onderschat. Hij richt zich uitsluitend tegen August, den koning van Polen, dien hij beschouwt als den aanstichter van de vijandschap met Rusland. Na een jaar weet de Russische veldheer Scheremeteff den Zweedschen generaal Schlippenbach twee nederlagen toe te die nen. Om den vijand de mogelijkheid te ontnemen, zich van levensmiddelen te voorzien, hadden de Russen op barbaarsche wijze gansch Lijfland ver woest. Slechts drie steden bleven verschoond Pernau, Riga en Reval. De bewoners van de plat gebrande steden en dorpen werden gevangen ge nomen en weggevoerd. Onder de gevangenen van de stad Marienhurg bevindt zich ook het meisje, wier herkomst onbekend De reede van Kronstadt niet den bouw van het fort op den voorgrond werd de grondsteen van de nieuwe Russische hoofdstad gelegd. Peter aan den oever van de Newa, waar St. Petersburg gebouwd werd. werd ingenomen door hun leerling, den vroegeren pasteiverkooper Alexander Menschikow, die thans zij aan zij met Peter werkt. Hij staat, aan 't begin van een loopbaan, die een vlucht neemt, zooals in Rusland nog nimmer is gezien. De achttiende eeuw is aangebroken. De strijd om het Baltische gebied zet in. Expansie naar het Vt cslcn Zooals indertijd zijn eerste nederlaag tegen de Turken bij Asow beschouwt hij ook deze nederlaag als een les en trekt zijn conclusies uit de fouten, die Oorlog en nederlaag De jonge Czaar Peter de Groote in Russische Bojarendracht. TT weden, in de figuur van den jeugdigen koning Karei XII, de heerscher over Polen, August, en Peter streven er alle drie naar om voor hun land een vaste haven langs de Oostzee te bezitten. Daar Zweden het sterkst staat, zien Peter en August zich ge dwongen een bondgenootschap tegen Karei XII te sluiten. De onlangs onderteekende vrede tusschen Rusland en Turkije biedt Peter de kans de poging te wagen een uitweg naar Europa te zoeken, een poging van historische beteekenis. De Czaar rukt aan het hoofd van een leger van dertigduizend man op Narwa af. Hij koestert een schroeienden haat tegen Riga, de stad die tijdens zijn doorreis naar het Westen zoo'n slechten indruk op hem gemaakt had. Gansch Europa volgt met spanning de verrichtin gen der Russische strijdkrachten. Maar Peter moet zijn eerste schreden naar het Westen duur betalen De Zweed, die in ijl-tempo van Pernau komt aange rukt, slaagt er in met een leger van 8000 man de troepenmacht van Peter een verpletterende neder laag toe te brengen. Het aanzien van Rusland is meteen gezonken. Alles jubelt den jongen Zweed schen held toe. Er worden eerepenningen van hem geslagen, terwijl van Peter spotpenningen in omloop worden gebracht. De Rus sische gezanten in Weenen en in Nederland worden met smaad bejegend en zijn niet in staat het prestige van hun land te redden. Rusland is radeloos, alleen Peter, die om onbe kende redenen zijn troepen Vóór den veldslag verlaten heeft, geeft den moed niet verloren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 31