CENEESKUNDE BIJ DE CHINEEZEN MOTTEN T Een frisch en jeugdig teint in plaats van een vettige huid UW KLEEREN VERNIELENDE 8 „Door Radox te gebruiken als een middel tegen een vettige huid, heb ik veel succes gehad. Daar ik nooit crème of poeder ge bruik, heeft mijn teint mij altijd zorg gebaard. Nu doe ik steeds een beetje Radox in mijn waschwater, waardoor inijn teint frisch blijft en mijn huid nooit vet en altijd in goede conditie is." Mej. L. M. te C. Waarom zoudt ge anderen en ook U zelf ergeren, indien er zulk een eenvoudig middel bestaat om dit kwaad te verhelpen? Men krijgt namelijk een vette huid indien de onder- huidsche kliertjes niet goed functionneeren en de poriën verstopt zijn. Radox maakt de zuurstof, die noodig is om deze poriën te reinigen, in Uw waschwater vrij, terwijl de zouten in Radox de onderhuidsche kliertjes voeden en versterken, zoodat deze weer nor maal kunnen werken. Wanneer U er nu voor zorgt, dat U altijd een beetje Radox in Uw waschwater doet, zullen Uw poriën nooit meer verstopt raken en zal Uw huid er dus altijd frisch en jeugdig blijven uitzien. Men zal U bewonderen om Uw prachtig teint en U vragen naar het geheim daarvan. Radox is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0.90 per pak, omzetbelasting inbegrepen, en in kleine pakjes a f 0.15. BESCHERMT It Cm ES p.odt Vli'9 tfn«9«" FLITdankt haar groote werkzaam heid aan bijzondere bijmengsels Wacht U voor surrogaten De Cliineesche dokter behoort vast niet tot de monschen die alles iomber inzien, want hij twijfelt nooit aan den goe den afloop van de behan deling, die hij zijn patiënt laat ondergaan. Die zeker heid berust voor een groot jedeelte op zijn kennis der geneeskunde en voor hot ander gedeelte speculeert hij op de bijgeloovigheid van zijn cliontèle. Eeuwen geleden reeds wisten de Ghineezen precies wat ze moesten doen en laten om van hun kwalen af te komen en ze hebben in den loop dei- jaren die kennis zorgvuldig bijgehouden en uitgeplozen. De Chinees is van natuur vasthoudend aan de traditie en gekant tegen het nieuwe en dit komt vooral tot uiting op het gebied der geneeskunde. Kruiden en insecten spelen bij hem een overwegend groote rol, ofschoon er daarnaast tal van andere materialen in aanmerking komen. Zoo heeft elke Chinees een rijstmaat in huis, gemaakt uit een stuk hol bamboe. Krijgt een van zijn kinderen een indigestie, dan houdt de Chinees die maat boven een flink vuur, vult de buis met lieete lucht en legt ze op het l;chaam van het kind. En daar de Chineosche baby tot een uiterst taai ras behoort, overleeft hij gewoonlijk die behandeling en raakt hij zijn indigestie wel kwijt. Krijgt een kind de stuipen, dan neemt men zijn toevlucht tot'een ander paar denmiddel. Er valt b.v. een kind in een modderige rivier. Het kind heeft geen last van de modder die het te slikken krijgt, maar wél van den schok, ver oorzaakt door den val. Het krijgt de stuipen. De Cliineesche moeder rede neert aldus een schok heeft de stuipen veroorzaakt, een andere schok moet ze weer wegwerken. Dus maakt ze een pot lijnzaadolie heet en werpt die vloeistof in liet. gelaat van het kind. Vervolgens wrijft zij het heele lichaam flink in met warme olie. Helpt het middel niet, dan maakt de vindingrijke moeder snel een braadpan heet en legt ze op het. lichaam van haar kind. Soms is hot middel nóg niet probaat en dan neemt de wan hopige moeder haar toevlucht tot het laatste paardenmiddel. Ze steekt een oliepit aan en houdt de vlam tegen de polsen van het kind. Natuurlijk veroorzaakt dit enkele brandblaren, maar meestal heeft deze voorvaderlijke manier vair behandelen toch het gewensclite succes. Wanneer het een ziekte geldt der ademhalingswegen, neemt de Chinees zijn toevlucht tot den door hem zoo hoog geprezen huisgenootden kakker lak. Hij ontdoet hem van kop, staart en pooten, roostert hem zorgvuldig en dient hem den zieke toe als een bizonder lek ker hapje. Er zijn overigens nog een heele serie andere kevèrsoorten, die voor geneeskundige doeleinden worden ge plet en vermengd rnet allerlei oliën voor het genezen en voorkomen van kwalen en kwaaltjes. In Zuid-China hebben de mensclien nogal eens last van dauwworm en eczeem. Dit laatste vooral kan zeer hardnekkig zijn. De Chinees weet er wel raad op. Het betrokken lichaamsdeel wordt gebaad in warm water en dan tot bloedens toe ingewreven met knoflook. Daarmee is de behandeling echter niet De watermeloen vormt voor clen Chinees een soort huis apotheek, waarin hij veel ran zijn gading weet te vinden. afgeloopen, want vervol gens bestrooit hij de wonde plek overbloedig mot bus kruit. Aansteken schijnt niet tot de noodzakelijk heden te belmoren. Ook de watermeloon staat bij den Chineesclien dokter hoog in aanzien, als een probaat middel tegen vallende ziekte en nieraandoeningen, 's Zomers zijn die vruchten spotgoedkoop, maar 's winters zijn ze peperduur. Reden waarom de Cliineesche dokter in het al gemeen niet zoo'n maling heeft aan den winter als men misschien denkt. Wanl daar komt nog bij dat de echte Chinees niets moet hebben van geïmporteerde watermeloenen, maar de voorkeur geeft aan zijn eigen producten. De pijnlijkste behandeling die voor komt en geheel in de lijn ligt van de oeroude traditie is de zg. punctuur behandeling of het herhaaldelijk prik ken met. naalden. Dit was reeds onder- de Tang-dynastie, omstreeks 1760 v. Chr., een der vier op den voorgrond tredende behandelingen bij speciale gevallen. Men gebruikt hierveor niet minder dan negen lieete en negen koude naalden. Dit gebruik berust op de alge- meene overheerschende opvatting, dat het menschelijk lichaam precies 365 gevoelige plekjes vertoont, die op het prikken met de naalden reageeren. De behandeling is uitermate pijnlijk, want als men een Cliineesch leerboek naslaat, dat dit soort chirurgisch ingrijpen be schrijft, dan treft men er de volgende nuchtere maar veelzeggende mededee- ling in aan „In alle gevallen van punc tuur (naaldbehandeling) moet men er voor zorgen de naalden op de daarvoor in aanmerking komende plekjes in hot vleesch te boren of te schroeven totdat men de gewensclite diepte heeft, be reikt." En waar er hier overigens geen spraak is van vei'dooving of'iets van dien aard, zal men moeten toegeven dat de door snee-Chinees er toch héél wat voor over moed hebben om zijn normalen toestand van welbehagen te behouden 'of terug te krijgen. De Chinees gelooft echter rotsvast, in de degelijkheid van al die oude middeltjes, die van het eene ge slacht op het andere zijn overgegaan, hij vertrouwt den „geneeskundige" wiens hulp hij inroept ten volle en, meer dan de kunst van den dokter, is het niet. zelden dat sterke geloof, dat bergen verzet, dat die gunstige resultaten te voorschijn toovert, waarop do Cliinee sche kwakzalver zoo prat gaat. Ontspanning, Genoegen, Sport en Kunst in het TOERISTENLAND OOSTENRIJK! AUSTRIA-PLAN 1937 Naar OOSTENRIJK met de „Austria-Express" op 2-10-19-24-31 Juli en 2 - 13 - 21 Augustus. Extra treinen 2e en 3e klasse met restauratie rijtuigen en slaapplaatsen 2e en 3e klasse van Utrecht naar de Oostenrijksche grensstations Lindau, Griesen, Scharnitz, Kufstein en Salzburg. Retourbiljetten met individueele terugreis (ook met D-treinen) tot de Nederlandsche grens stations Kaldenkirchen, Cranenburg of Elten. PRIJZEN DER RETOURBILJETTEN VANAF f24.75 (inclusief reserveering in extra trein) Maakt gebruik van de „Austria-Verkeer-Reisarrangementen" bevattende 7 dagen vol pension, abonnement Oostenrijksche Bondsspoorwegen, autobussen, kabelzweefbanen, zwembaden enz. enz. PRIJZEN P. WEEK EN P. PERSOON VANAF f 28.-. BELANGRIJKE REDUCTIES OP DE OOSTENRIJKSCHE BONDSSPOORWEGEN Na een verblijf van minstens 7 dagen voor de terugreis 40-80 voor willekeurige reizen 30 SPECIALE G0EDK00PE PAUSCHALARRANGEMENTEN In hotels bij een verblijf van minstens 7 dagen. Kamers met stroomend water O. Sch. 65 - alles inbegrepen (kurtaxe, fooien enz.). REISCHEQUES verkrijgbaarvan O.Sch. 50.-enlOO.-inwisselbaar bij alle banken, postkantoren, stationsloketten enz., geheel zonder deviezenbepalingen. Inlichtingen worden verstrekt en bestellingen worden aangenomen door alle erkende reis- b.ureaux en reisvereenigingen, alsmede door het Bureau van den Oostenri|ksche Propaganda- dienst voor Vreemdelingenverkeer, Stations plein, Utrecht. De geroosterde kakkerlak is 'n probaat middeltje tegen allerlei ziekten der adem halingswegen. £oecck^k jLï J 14 Minerale zouten worden werkzaam in dit Bruisende Voetbad Vóór net Bad TR ANSPIREERENDE BRANDENDE VOETEN Heerlijk is dan een bad van geneeskrachtige bron nen, een melkwit Brui send Trannosan Voetbad van Prof. Dr. Polland. Stap nog hedenavond in dit bruisende bad. De voetspieren en pezen worden versterkt en de zenuwen gekalmeerd en verfrischt. 14 minerale zouten van i groote geneeskracht uit \Cenkwat^T-—-—n beroemde badplaatsen 1 zijn in dit bad vereenigd. Het verwijdert alle on reinheden uit Uw bloed, de overdadige transpira tie van Uw voeten houdt op en wordt normaal. Tracteer Uw voeten min stens eens per week op zulk een opwekkend Trannosan Bad, dat houdt U frisch en veerkrachtig en.... het kost zoo weinig. Doosje voor 6 Baden AQ q By Apoth. en Drogisten BRUISEND VOETBAD

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 8