dat het vandaag je naamdag is. Ik ben gekomen om dien met jou te vieren." Vervolgens omhelsde Peter zijn hoveling, die nog steeds niet van den schrik bekomen was en zoende hem. Menschikoff benut zijn intieme, hechte vriend schap met den Ozaar om in het buitenland voordeelige verbintenissen aan te knoopen. Hij staat op het hoogtepunt van zijn roem. Na de be slissende overwinning op Zweden is Rusland plot seling tot grootmacht opgeklommen en .Menschi koff wordt, de van alle zijden gevleide voorspreker bij den Czaar. Het buitenland betaalt hem daarvoor gaarne groote sommen. kiitliariiiii rijpt in. Haar liuwelyk met Peter die hij Turkije deed. Peter was bereid, alle door hem bezette gebieden wederom af te staan en Lijfland en Estland aan Zweden terug te geven. Sc-hafirow, die op aanraden van Katharina 150.000 roebels had medegenomen om de onderhan delingen te vergemakkelijken, keerde na twee dagen terug. Het antwoord, dat hij bracht, was ongeloof waardig. Do grootvizier stelde zich met weinig tevreden hij eischte slechts de teruggave van Asow en de belofte, dat Rusland zich in de toekomst niet met Polen zou inlaten. Tevens bedong hij den vrijen aftocht van koning Karei naar Zweden. Rusland was als door 'n wonder gered. Turkije daarentegen had de gelegenheid voorbij laten gaan, Rusland voorgoed uit te schakelen. Het gunstige oogenblik was er, maar werd door de Turken niet benut. Karei ontvangt 't bevel Turkije te verlaten, maar de Zweedsche koning verandert zijn huis in een vesting en weigert 't bevel op te volgen. Na een ware belegering raakt de wederspannige gewond, men sleept hem uit zijn versperring en zet hem achter slot en grendel gevangen. De mislukte veldtocht tegen de Turken eindigt met een gebeurtenis, die de gansehe wereld langen tijd stof tot praten biedt. Op 18 Februari 1712 vindt te Moskou in het bijzijn van enkele getuigen, in de kapel, die tot het slot van Menschikoff behoort, de huwelijksvoltrekking plaats tusschen Peter en Katha- rina. Onder de bruidsmeisjes bevinden zich de beide dochtertjes van Katharina, die de trouwplechtigheid van hun ouders mogen bijwonen. De Lijflandsche boerin, die negen jaren geleden nog een lijfeigene was, stijgt op tot de waardigheid van Czarina. Vader en zoon "Wfc/as Peter ontvankelijk voor oprechte, diepe gevoelens t Had hij wel eenig begrip van naastenliefde Hij, Peter, die de oorzaak was van ontzaglijk veel leed, van gruwelijke pijnen, en met den dood van ontelbaren op zijn geweten Peter, wiens pad bezoedeld was, wiens eigen handen be vlekt waren met bloed Het is niet mogelijk op deze vragen een antwoord te geven. Het eenige, dat Peter oprecht en zonder een spoor van egoïsme liefhad,was zijn land. Al het andere scheen bijzaak en van voor- bijgaanden aard. Hij was aan zijn vrienden en me dewerkers gehecht, zoolang zij voor het land en Peter beteekenis hadden. Zoodra zij hem echter over bodig of gevaarlijk wer den, verstiet hij ze. Zijn nuchtere, praetische kijk taxeerde de menschen al leen naar hun utiliteit. Hij hief ze uit 't niets te voor schijn, zoodra ze hem van nut schenen te zijn, zoo als het voorbeeld van den pastei verkooper Menschi - koff bewijst. Hij stiet ze in den afgrond en in 't verderf, als zij, op het hoogtepunt van hun roem, hem hinder den of in den weg stonden. Hij ontzag zelfs zijn eigen zoon niet, toen deze niet door zijn vader geraden wou zijn. Hij liet hem dezelfde pijnen, dezelfde gruwelijke folteringen ondergaan als de tallooze anderen, die niet dezelfde ideeën wa ren toegedaan als de Czaar. Hij liet zijn eigen zoon De groote medewerker van Peter den Orooten, vorst Menschikoff, werd met z'n familie door den jongen Czaar Peter den Tweeden, nadat hij in de regeering van Katharina de Eerste een groote rol had gespeeld, naar het verre Siberië ver bannen, waar hij in ellende en armoe omkwam. rf~Vp 9 Juli 1711, twee jaren na de overwinning bij Poltawa, hangt de toekomst van Rusland, ook die van Menschikoff, aan 'n zijden draad. Het Rus sische leger, ter sterkte van 40.000 man, is opgerukt tegen de Turken en bij Stanilesclite door de overwel digende troepenmacht van den vijand, onder bevel van den grootvizier, omsingeld. Turkije had reeds in 1710 den Czaar den oorlog verklaard. Peter, die op de hulp van den Slavischen Balkan had gerekend, ziet zich in zijn verwachtingen bedrogen. Zijn leger, dat tegen de Turken was opgerukt, scheen verloren. Het was van alle kanten omsingeld en van iedere hulp afgesneden. De Czaar bevond zich onder zijn troepen. De groote man beleeft een zijner zwakke uren. Hij verliest den moed en wordt voor alles gevoelloos. En toen, terwijl de wereld met spanning het verloop der gebeurtenissen afwachtte, nam Peter's gezellin, Katharina, die hem naar 't front heeft vergezeld, de leiding in handen. De eenvoudige vrouw, die tot nu toe niets in het midden heeft kumien brengen, wekt den Czaar op tot handelen. Peter Sehafirow, 'n man, stammend uit 'n onaan zienlijk Joodsch milieu, later door den Czaar tot vice-kanselier en leider der buitenlandsche aange legenheden verheven, wordt belast om met den vijand de vredesonderhandelingen te openen. Dat de Czaar den toestand ernstig, ja zelfs hope loos achtte, blijkt wel uit de deemoedige voorstellen, Peter de Groote in z'n huisje te Zaandam. den dood sterven van een geminachten staats vijand, nadat hij hem door knoetslagen en folterin gen tot een misdadiger gedegradeerd had. Het jaar 1718 was voor Rusland een jaar van groo- ten rouw. Na te zijn teruggekeerd van een buiten landsche reis, liet Peter door het gansehe land processen voeren, werden duizenden slachtoffers gefolterd en terechtgesteld. Het was den Czaar erom te doen de laatste, gevaarlijke oppositie te breken, namelijk zijn eigen zoon Alexej, uit 't huwelijk met Eudoxie. Er was reeds lang oneenigheid tusschen vader en zoon. De zoon, die zijn vader als een onmensch verafschuwde, was de hoop der reaction- naire, orthodoxe geestelijkheid en waarschijnlijk ook van 't grootste deel van Ruslands bevolking. De jeugd van Alexej W%e droevige jeugd van Alexej, die niet geheel en al onbegaafd was, verliep in eenzaamheid. De stralende warmte van ouderliefde heeft hij nooit ge smaakt. Diep in zieh verborgen droeg hij een bitteren haat tegen zijn vader, die hem aan de handen van zijn moeder ontrukte, toen (leze onschuldig in het klooster verbannen werd. Aan de hoede van Menschikoff toevertrouwd, moest Alexej van hem vernederingen en zelfs mishandelingen verdragen. Op dertienjarigen leeftijd moest hij reeds in dienst en liet zijn vader hem als gewoon kanonnier aan 't front dienen. De militaire dril beviel den jongen allerminst. Zijn vrees voor z'n vader en de afkeer voor z'n omgeving brachten hem er zelfs toe, dat hij zich door de hand schoot om niet te behoeven ver schijnen op de fortifieatieproef, die Peter zelf zou leiden. Alexej, die geen eigen wil bezat, verviel in reli gieus fanatisme en werd 't willige werktuig van zijn biechtvader Jacob Ignatjew. Spoedig werd Alexej nu betrokken in het drijven der oppositiepartij, die zich om den Czarenzoon schaarde. Was Alexej een krachtige, doelbewuste figuur geweest, wie weet hoe de strijd tusschen vader en zoon zou zijn uitgevallen. Maar Alexej was tegen de sterkte van zijn genialen vader in 't geheel niet opgewassen. Hij was een zwakkeling, die in niets op zijn vader geleek. Na den (lood van zijn echtgenoote, Charlotte van Braunschweig, verliet hij heimelijk en op laffe wijze zijn land, terwijl het gansehe volk in 't geheim voor hem bad en hem beschouwde als den wreker van alle onrecht. Hij vluchtte naar zijn zwager, keizer Karei VI te Weenen, 0111 voor zichzelf en zijn gezellin Apliros- sinia, een Finselie lijfeigene, onderdak te zoeken. In Tirol en te St. Elmö groeit dan de romance van den Czarenzoon, die gaarne afstand doet van al zijn rech ten, om zijn geliefde in eeuwige rust en vreedzaam heid te kunnen bezitten. liet zijn de gelukkigste (lagen van zijn leven, waarin hij tot nu toe niet veel vreugde of geluk gekend heeft. Maar twee afgezanten van zijn vader, graaf Peter Tolstoj en de gardekapitein Rumjanzeff, rukken hen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 30