NIYEA TOERISTENKAART Een ZEISS KIJKER geep vleugels aan Uw oog! maWi eeAAi ïliaea aft Uw- huid. voor Wielrijders, Wandelaars en Automobilisten! B0H «vTss Grootvorst Alexej Petrowitsch, de ter dood veroordeelde zoon van Peter den Grooten. uit de hooge vreugde van zijn zorge loos leven weg. Het wild is opgespoord Zij slagen er in Alexej door schoone beloften en valsche voorspiegelingen in de doodelijke val te lokken. En de zwakke Alexej, die zich laat overreden, volgt hen argeloos naar Rusland. Vader en zoon ontmoeten elkaar. De vader als rechter, de zoon als aange klaagde. Een gruwelijk spel begint. De oppositiepartij ziet machteloos toe, hoe Alexej, op wien zij al haar hoop heeft gebouwd, opnieuw gefolterd wordt en gepijnigd. Onder de onmensc.helijkste pijnen bezwijkend, bekent Alexej zijn schuld. Hij geeft alles toe, waar of on waar. Het gerechtshof, met Menseliikoff aan 't hoofd, verklaarde den Czarenzoon den dood schuldig. Toen Alexej op 26 Juni 1718 in de Peter-Paulvesting waarschijnlijk onder gruwelijke folte ringen stierf, gaf men een officieel bul letin uit, waarin vermeld stond, dat Alexej bij 't vernemen van zijn terdood- veroordeeling door een beroerte werd getroffenhij zou als een rouwmoe dige en door zijn vader verwende zoon gestorven zijn. Kattiarina, die gekroonde I yfeigene In 't voorjaar van 1722 schrijft Alexej Makarow, de privé-secretaris van den Czaar, de gedenkwaardige ukaze (oor spronkelijk Russisch keizerlijk bevel) over uit 't klad, waarin de Czaar zich het recht toekent zelf zijn opvolger te kiezen. Er bestaat niet de minste kans, dat de inhoud van een geheim schrijven openbaar wordt, want Makarow kan niet lezen of schrij ven. Zijn verantwoor delijk werk bestaat daarin, dat hjj de «chriftteekens, die hij voor zich ziet, natuur getrouw moet copiee ren. De Czaar laat de geestelijkheid en het volk op zijn ukaze zweren. Gevolg gevend aan een innerlijken drang verzekert hij de Peter de Groote op z'n doodsbed, naar een prent in de voormalige keizerlijke bibliotheek te St.Petersburg. toekomst van iemand, die voor hem i meer beteek ent dan alle andere men- schen. Peter denkt daarbij aan zijn vrouw Katharina. i Het ongeloofelijke geschiedt de lijf eigene uit Lijfland, de gewezen dienst- maagd van een protestantschen geeste- t lijke, wordt op bevel van den Czaar, t wee jaren na de opstelling van de I ukazeplechtig als troonopvolgster gekroond. Zij, de trouwe levensgezellin van den Czaar, verstaat het de woede-uitbar stingen van haar heer geduldig te ver dragen. Zij verstaat het met 'n haast magische kracht zijn pijnen te verzach ten, wanneer Peter, lijdend aan zijn aanvallen van 'n soort epilepsie, het gezicht vertrokken van pijn, kreunend in haar armen ligt. Hoewel door ziekte en overmatig alcoholgebruik verzwakt, verliest Peter zijn werk, zijn nieuw Rusland nimmer uit 't oog. Hij controleert persoonlijk de l werkzaamheden aan 't Ladogakanaal. Hij bezoekt de zoutziederijen van Staraja Russa, de ijzermijnen van Olonetz hij haast zich door zijn land, zooals hij zijn gansche leven zich ge haast heeft om maar geen oogenblik verloren te laten gaan om Europa, het groote voorbeeld, in te halen. Zijn land is opgeklommen tot ge vreesde grootmacht. De Russische ge zanten in het buitenland behoeven zich niet meer voor hun land, voor hun keizer, voor Peter den Grooten, te schamen Het land wordt naar Europeeseh model bestuurd. Een sterk, gereorga niseerd leger beschermt de ver uitge schoven grenzen van het jonge rijk. Handel en industrie, staathuishoud kunde en volksopvoedkunde wedijveren met het Westen. Vooroordeelen ver dwijnen, de muur, die eeuwenlang Rus land van het Westen hield afgesloten, is gesloopt. Onvermoeibaar trekt de Czaar her en der om den achterstand van een eeuw in te halen. Maar zijn tempo wordt trager, zijn krachten raken uitgeput. Telkens opnieuw richt hij zich op om de kwalen, de pijnen, die hem sloopen, te overwinnen. Maar vergeefs. Het einde van den genialen man nadert, nadertsnel. Pe Jood ran een held W^e Czaar sterft als een held. Bij Laclita, een plaats nabij St. Petersburg, is hij toevallig ooggetuige er van, hoe 'n boot vol soldaten omslaat. En de Czaar, voor wien een menschenleven steeds zoo weinig heeft beteekend, zet zijn leven op het spel om dat van enkele onbekende soldaten te redden. Zonder zich lang te bedenken stort hij zich in het ijskoude water en slaagt erin twintig soldaten van den verdrin kingsdood te redden. Een zware koorts werpt hem te bed. Hij voelt zijn einde naderen. Hij sterft als een geloovige Chris ten op zijn doods bed voltrekt zich de symbolische verzoe ning tusschen Kerk en Czaar. „Geeft alles over..." sclirijft zijn bevende hand. Dan besluipt hem de dood. De Czaar geeft den Het is 28 Januari 1725. De 53-jarige Czaar Peter de Groote heeft opgehouden te -leven. Wordi vervolgd Koopt nog heden Nivea, dan ontvangt U gratis en naar keuze één der mooie in 6 kleuren uitgevoerde Toeristenkaarten, bij verpakkingen vanaf 40 ct. Nivea bevat Eucerit, het versterkingsmiddel voor de huid. Dat vermindert het gevaar voor zonne brand, terwijl de huid vlug en mooi bruint. Doch ook bij bedekten hemel of plotselinge af koeling maakt Nivea U minder bevattelijk voor kouvatten. Daarom luidt thans het parool O Werkelijk: Uw blik krijgt vleugels U ziet veel verder, veel scherper met een ZEISS-kijker! Uw vacantie, Uw week-ends cdles wordt dubbel-genoeglijk. 't Is trouwens, of Uw Zeiss-kijker zelf óók vleugels draagt. Zóó uitermate licht, zóó gemakkelijk mee te nemen was nog geen enkele prismakijker Zeiss maakt zijn beroemde kijkers van „lichtmetaal" - lichter nog dan aluminium 40 gewichtsbespa ring De 6 of 8 x vergrootende ZEISS-kijkers wegen thans niet meer dan 330 of 400 gram Prijzen vanaf f 82.voor de ZEISS LICHTMETALEN PRISMA KIJKERS met het groote gezichts veld, de hooge lichtsterkte, de uitstekende beeldscherpte en 't lichte gewicht lichte gewicht Vul den bon in n Don in ttouw i Adves vloo"Ptogts

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 31