kM Nicolaas Horthy te midden van zijn gezin. Uit zijn huwelijk werden vier kinderen geboren: Magda, gestorven in 1918Paula, in 1922 gehuwd met Ladislaus van Fay; Stephan; en Nicolaas die met gravin Gonsuelo Karolyi in 't huwelijk trad. en de nederlaag van 't Servische leger ten gevolge had. Horthy ontving als belooning voor deze daad de militaire Maria Theresia-orde. Van bijzondere beteekenis was ook de overwinning op de Italiaansch-Engelsche vloot in Mei 1917 bij Ütranto. Dank zij deze doorbraak werd de Middellandsche Zee voor de Centralen weer geopend. Begin 1918 werd Horthy vice-admiraal en opperbe velhebber van de Oostenrijkseh-Hongaarsche oorlogsvloot. Na den val der monarchie legde hij 't commando neder en trok zich terug op zijn landgoed te Kenderes. Tijdens de communistenrelletjes werd hij minister van oorlog van de tegenregeering te Szeged. Als opperbevelhebber van 't nationale leger trok hij dwars door Transdanubië naar Boedapest en deed daar 16 Nov. 1919 zijn intrede. Op 1 Maart 1920 werd Nicolaas Horthy bij ontstentenis des konings tot regent over Hongarije uitgeroepen. Toen Karei van Habsburg- Lotharingen als Hon- gaarsch kroonpretendent in 1924 in Hongarije ver scheen, weigerde Horthy, met 't oog op den dreigen den internationalen toe stand, die daardoor zou ontstaan, de regeering over te geven. Er werd een wet aangenomen, dat tijdens het leven van Horthy het koningsvraagstnk in Hon garije niet actueel zou zijn, daar Horthy levenslang als regent in functie zou blijven. Het tienjarigregee- ringsjubileum op 1 Maart 1930 werd met bijzondere feestelijkheden in 't gansche land gevierd. De H ongaarsche regent is onder andere ook een ver woed jager en slechts zelden zal hij op een groote jacht partij ontbreken. Nicolaas Horthy, de Hon- gaarsche regent, tijdens een der vele offideele gebeurte nissen, die hij met zijn aan wezigheid moet opluisteren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 7