■p Vtt pijp kan oiteral Welkom zijn... DE STOFZUIGER Dobbelmcmn leb Iter... man! Zelfs een héél-preciese, héél-critische huisvrouw kan zeggen: „die pijp ruikt lekker." Mannen, die goede tabak rooken, geurige, vriendelijke, volle en rijpe tabak (dat wil zeg gen: IBIS SHAG) kun nen daarvan getuigen. IBIS SHAG maakt een huis geurig, maakt Uw pijp óveral welkom. tweeling aan elkaar gekoppelde begrip pen de twijfelachtige reputatie be zorgden van in het huwelijk „niet alles DOOR PIERRE VAN BEEK Yijf jaar heeft Cornelis Petrus „We moesten maar een stofzuiger koo- Jozef Janssen, reiziger-in-leest- pen...." klaar-schoenwerk, domicilie-hou- De heer Janssen, wetende, hoe hij aan dend te Drieburg, Tulpenstraat no. 17B, zelfoverwinning en opoffering een groot zich in een ongestoord huwelijksgeluk stuk van zijn eerste lustrum in huwe- verheuo-d. lijksgeluk te danken had, plengde ook Vijf- jaar heeft hij geleefd in den ro- nu weer zijn offer door geen uiting te zengeur en maneschijn, zoodat hij reeds geven aan de plots naar boven sprin- begon te gelooven, dat de levenswijzen, gende behoefte tot den snauw „Geen die deze beide als een Siameesche denken aan Met inspanning veler krachten bepaalde hij zich tot een neu traal Mmmrn Men moet weten, dat de heer Janssen te zijn", zich ten aanzien van het geval- altijd in principe tegen stofzuigers is Janssen in hun profetische wijsheid zou- geweest, omdat hij ze beschouwde als den bedrogen zien. luxe-artikelen, welke de liefhebberij EilaasToen is het onheil komen van het oogen uitsteken van jaloersche binnensluipen in het baksteenen huis buurvrouwen te duur maken. Voorts van de nu plots prozaïsch geworden maken ze nog lawaai eri vrouwen lui. Tulpenstraat, hetwelk de heer C. P. J. Nu het hooge woord er uit gekomen Janssen en de hetere helft van zijn was, doorzag hij eerst de getroffen strate- trouwboekje vertrouwelijk „Ons Nestje" gische voorbereidingen moest daarom plachten te noemen, al lieten zij deze wellicht het zoo propere linoleum in de benaming dan ook niet, als sommige slaapkamer, dat hij toch eigenlijk „nog anderen, door bronzen letters boven den goed genoeg vond, plaats maken voor portiekboog, gemeengoed worden van die stofnesterij van de vaste bekleeding iederen profanen voorbijganger. Dat beteekende niets meer of minder Langzaam is de worm komen knagen dan een aanslag met voorbedachten rade aan het porcelein-broze geluk eerst op zijn portemonnaie en principe heel stiekum, onopgemerkt, daarna Maar Janssen hield zich in. zich brutaler wordend om zich ten slotte vleiend met de hoop. dat ook deze schaamteloos te manifesteeren. vrouwelijke gril wel met de verandering De mededeeling zijner eega, dat buur- van den wind zou overwaaien zonder vrouw Pietersen de gelukkige eigenaresse noemenswaardige schade aan te richten, was geworden van een stofzuiger, had Zij waaide evenwel niet over. Twee Janssen aanvankelijk voor kennisgeving dagen later volgde een hernieuwde aangenomen dat het „toch leelijk ver- aanval. Nieuwe argumenten werden sleten" heetend linoleum van de slaap- aangevoerd tot zelfs het de-deur-dicht - kamer door een vaste vloerbekleeding doende „Buurvrouw Pietersen heeft van biezen hoe noemde de stoffeerder er toch ook een dat goedje ook weer? vervangen Janssen's pogingen haar tot betere werd, stond hij argeloos toe dat huur- gedachten te brengen werden evenveel vrouw Pietersen mevrouw Janssen op mislukkingen de stofzuiger was me- zekeren dag gelegenheid bood haar stof vrouw Janssen tot een obsessie gewor- te „zuigeren" uit de „hoeken en randen den van de cluhs, waar je toch zoo moeilijk Met waren heldenmoed doorstond bij kunt", zag hij niet anders dan als C. P. J. Janssen het torment, doch ook een daad van goede nabuurschap dat de heer Janssen, reiziger-in-leestklaar- mevrouw Janssen daarop den lof van schoenwerk, was per saldo maar een den geleenden stofzuiger zong, wat zou menseh en wie zou het hem euvel dui- het anders kunnen zijn dan een logische den, dat hem eindelijk de gal overliep, dankbaarheid voor bewezen diensten hij op een kwaden dag ruw haar flee- Toen echter die lof zich niet bepalen mend om zijn schouder geslagen arm bleef tot buurvrouws stofzuigermerk afschudde en uitvoer „En nou is het „Duplex", doch veralgemeend werd tot afgeloopen met dat gezanik. Kun je alle in winkels koopbare stofzuigers, zóó niet meer stoffen dan la-je-het kreeg de heer Janssen lichtelijk 'n he- maar Wat buurvrouw heeft, interes kei aan de machine met derzelver, hem seert me geen steek, maar in mijn huis onbekenden uitvinder incluis. En deze komt geen stofzuiger En daarmee hekel groeide, naarmate zij, aan wier basta!...." zijde hij vijf jaar ongestoord huwelijks- Toen huilde ze en ging mokkend naar geluk genoten had, zich méér moeite de keuken. gaf de eigenlijke onmisbaarheid van De daarop volgende dagen waren eena stofzuiger binnen de grenzen van grauw en somber, totdat de tijd, die alle 's heeren Janssen's bewustzijn te bren- wonden heelt, ook hier zijn heilzaam gen. werk scheen verricht te hebben. In geen Het stoffen, dat zij, vijf jaar lang, maanden werd er nog over een stof- zonder morren, met groote nauwgezet- zuiger gesproken. Het bruut verstoorde beid en hieraan evenredig resultaat, geluk was teruggekeerd, iederen dag verricht had, ging opeens niet meer Zaterdagmiddag De heer Janssen Vegen was toch eigenlijk maar half is alleen thuis en heeft juist de noodige werk en je kon toch niet iederen dag 't maatregelen getroffen om zich te sche- tapijt uitnemen; onder de nieuwe vloer- ren als de bel gaat. bekieeding van de slaapkamer lag al „DrommelsWaarom juist nu „een kar", met een veger kwam je niet Open doen of laten bellen Hij onder de lage lits-jumeauxbesluit tot het eerste, sjort vlug zijn Met het onder de aandacht brengen reeds losgemaakten boord weer om, van deze en vele andere euvels trachtte schiet in zijn jas en vliegt naar de. deur, mevrouw Janssen haar echtgenoot, waar een ongeduldige voor den tweeden eerst indirect, de overtuiging van de keer de bedrijfszekerheid der schel noodzakelijkheid van het hebben van onderzoekt. een stofzuiger bij te brengen. En toen „Mijnheer, hier is de stofzuiger van dit niet vlug genoeg het verlangde effect de firma Koperman en Co." Met déze sorteerde, kwam eindelijk het hooge woorden duwt een slungelachtige jon- woord er zonder blikken of blozen uit, gen met spichtig melkboerenhonden-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 14