r 29 Jeugdportretten run het keizerlijk paar. Foto links: Peter de Derde en rechts: Katharina. de voor malige prinses So phie von Zerhst. Katharina de Groole, keizerin al ler Russen, geboren prinses von Zerhst. Nog nooit heeft de vijftienjarige Sophie zich het leven zoo ernstig en zoo vol verantwoordelijkheid voorgesteld als tij dens deze reis. Hoe ganseli anders was het nog eenige jaren geledenSo phie denkt daarbij aan Eutin, waar zij tijdens een bezoek aan den broer van haar moeder, den vorst bisschop van Lübeck, prins Adolf Friedrich van Holstein, kennis gemaakt heeft met diens elfjarigen pupil prins Karei Peter Ulrich. En thans was Jeie onopval- lende, bleeke jongen de reden ran deze verre reis W^oor welk een ironie van het lot was deze onbeduidende, vervelende knaap tegelijkertijd erfelijk troonopvolger van Rusland en wettelijk pretendent van de Zweedsche kroon geworden Hij was zulks inderdaad als zoon van grootvorstin Anna. een dochter van Peter den Grooten hij was het ook als kleinzoon van de zuster van koning Karei XII van Zweden. Hoe onverschillig namen zij indertijd te Eutin afscheid van elkanderMet de overtuiging, dat zij elkander tijdens hun leven nooit meer zouden ontmoeten. Maar veel was er sindsdien veranderd. Elisa beth, de tweede dochter van Czaar Peter den Grooten, had den Russischen troon Sophie denkt weer terug aan de blijd schap, die haar moeder aan den dag legde, toen Elisabeth Czarina over Rusland werd. Vorstin von Zerbst stelde zich veel voor van Elisabeth deze toch was eenmaal de bruid van haar broer. Slechts de dood van den bruidegom kon deze groote liefde breken. Diep getroffen door haar lot reisde Elisabeth naar Rusland terug. Zij bleef met bijzondere sympathie aan de Holsteinsche familie denkenvooral aan vorstin von Zerbst, de zuster van haar overleden bruidegom. Het is nog geen twee jaar geleden, dat Peter Ulrich, de kleinzoon van Peter den Grooten, door Czarina Elisabeth naar Rusland ontboden werd. De tot dan toe onbekende jongeling werd tot grootvorst en Russischen troonopvolger verheven. Thans is Sophie, die hem in Eutin slechts vluchtig heeft leeren kennen, met haar moeder, onder den naam van gravin Reinbeck, naar hem in Rusland onder weg. Het eigenlijke doel van deze reis is voor haar geen geheim moer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 29