IN ZONNIG YORKSHIRE Harrogate, een rustoord voor ziehen, een lustoord voor gezonden Op korten afstam! ran Harrogate treffen we op een tocht door het prachtige Wharfedale, Bolton Abbey, een der indrukwekkende middeleeuwsche abdijen-ruïnes. waarvan nog machtige brokstukken overal in de Yorkshire-dales bewaard gebleven zijn. voortdurenden zonneschijn waard. Trek maar de valleien van zijn talrijke riviertjes inhier is het aan afwisseling zoo ongelooflijk rijke Wharfedalede zachte glooiingen welven zich en prijken zoo feeste lijk onder hun teere groen, of hier nu het geheim van de eeuwige lente schuilt; de ruige, rosse bloei van de heide op de toppen en kammen levert een schouw spel, zooals geen ander land u biedt. Of als u den gezelligen boerenmarktdag van Thirsk bezoeht hebt, kom dan 'ns mee den steilen weg naar de Whitstone Cliff op wat een paradijselijk vergezicht hebt u hier over de graanvelden en de weiden in het gol vende land van de Swale-river met de willekeurige groene jdotten geboomte over de flauwe hellingen The Wake Man, de nachtwaker van Ripon, op een na de oudste Engelsche stad, nabij Harrogate. Nog altijd geeft hij 's avonds aan de vier hoeken van de markt door hoornsignalen volgens de oude traditie te kennen, dat de vuren gedoofd moeten worden. 't Is er maar dan 't heele jaar door juist mee als met de sensatie van den St. Gotthard- tunnel. U kent de voorjaars-attrac- tie daarvan te midden van Alpen sneeuw en Noordsehe winterkou verdwijn je bij Gösehenen in den berg, om, wanneer je 'r een goed kwartier later, bij Airoio, weer uit te voorschijn komt, den stralenden hemel en de vroege Zuiderlente van het Ticino-dal tegemoet te rijden. En juist zoo kunt u bij druipenden regen en onder den sombersten West-Engelschen mist uit Lancashire vertrekken om even na Manchester door den Standedge- tunr°l het graafschap Yorkshire binnen te komen bjj stralenden zonneschijn en wolkeloozen hemel. En dat is eigenlijk veel frappanter: want terwijl 't klassieke St. Gott- hardwonder dan toch altijd nog een ruim kwartier noodig heeft om zich te voltrekken, brengt de Standedge-tunnel zijn meteorolo gisch kunststukje in slechts enkele minuten tot stand. De weerkun digen verklaren dat verschijnsel hierdoor, dat de luchtstroomen, die de zware Atlantische dampen boven West-Engeland aanvoeren, Pennine-bergketen plotseling gestuit, zoodanig in beroering komen, dat. bun waterdamp wordt neer- Een van de Duivels-pijlen, zooals de volksmond ze noemt: de ge weldige steenklompen, die als monumenten uit de tijden der Keltische oer-bevolkïng gelden met twee andere wordt dit exem plaar gevonden bij Boroughbridge. door de steile geslagen, zoodat de andere zijde van de bergreeks, waar Yorkshire ligt, van den gevreesden mist ver schoond blijft; het Westelijk deel, de West-Riding tenminste. U moet daarop een trouwhartigen York- 8hireman eens hooren pochen tegen - over zijn sinds eeuwen onver- zoenlijken rivaal uit Lancashire Men zegt, dat Manchester, aan den Westkant van de Pennineketen, zich met zijn wereld-textielindustrie bijna geheel op de katoen moest toeleggen, die 'n vochtiger atmos feer verdraagt, terwijl in de veel droger lucht achter het gebergte de haast even belangrijke spinne rijen en weverijen van Leeds zich specialiseeren konden in de wol. En zie dan 'ns, met wat 'n vol doening de plaatselijke pers van Harrogate dat is het groote toeristische centrum van het uit gestrekte Y orkshire - u ervan op de hoogte houdt, hoeveel meer uren zonneschijn daar per dag en per week genoteerd worden dan langs Ooster- of Westerkust voor een Hollander, die week in week uit ook de Atlantische dampen in zware wolkenpakken over zijn lage land ziet drijven, om van te watertanden En dan dit kleurige, lachende land, met zijn wijd en open uitgolvende dalen en hoogvlakten, is dien

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 34