LAND VAN VERLANGEN door Mortimer jTeurter De laatste stuntvlucht was gelukkig volbracht het ranke sportvliegtuig streek sierlijk en zeker op het vliegveld neer en Ellen Regis zag zich omringd door een aantal glimlachende en buigende heeren. „Tot ons aller voldoening is u schitterend ge slaagd," hoorde zij den president van de brevet commissie als in een droom zeggen daarop volgde nog een handdruk en eindelijk bevond zij zich alleen met Reggie Spencer en haar triomf. „Mijn gelukwensch," zei Reggie hartelijk. „Je hebt je er kranig doorheen geslagen." „Dat heb ik voor een groot deel aan jou te danken," antwoordde zij warm. „Zonder je bevattelijke lessen...." Hij onderbrak haar met een handgebaar. „Dat is te veel lof. Elke andere instructeur zou hetzelfde resultaat bereikt hebben. Je was een dankbare leer linge. Alleen een beetje te veel wildebras." .Alaar niemand zou me dat rustige zelfvertrouwen vanaf den eersten dag bij hebben kunnen brengen," lachte zij. „Ik heb geen moment onzekerheid of wees gekend en dat dank ik alleen aan je persoon lijken invloed." Haar oogen schitterden toen ze hem spontaan de hand reikte en haar knap gelaat was overtogen met een warmen gloed. Het behaalde succes had haar dronken gemaakt en terwijl zij naast elkander voort gingen naar het restaurant, kostte het Reggie moeite zijn blik van haar af te wenden. „En nu woeg hij, toen zij tegenover elkaar aan een tafeltje gezeten waren. Zij maakte een vaag gebaar en achter de donkere spiegels van haar oogen dartelden gouden lichtjes op. ..Ruimte en verre horizonten - los van de aarde en vrij als een vogel drijven door de ijle luchten." Haar stem kreeg een dwependen klank en haar gelaat was met een droomerige uitdrukking naar de zon opgeheven. „Roem vroeg hij met een onzekeren lach. Ellen schudde het hoofd. „Hemel neen, daar denk ik niet aan. Ik koop een vliegtuig en ga vliegen, dat is al. Mijn ideaal is verwezenlijkt ik heb mijn land van verlangen bereikt." Reggie strekte zijn hand over de tafel uit en om vattende hare met een vasten druk. „En ik, Elly Ligt er geen ander ideaal in het verschiet Zelfs de vliegerij kan nooit het hoogst bereikbare verlangen zijn van een mensch." De dringende klank in zijn stem maakte haar ver legen. „Latermisschienzei ze aarzelend. En zachtjes trok zij haar hand terug. Parijs, Berlijn, Rome de afgronden van ruimte waren overbrugd voor Ellen Regis. Overbrugd door een rank Mothvliegtuig, waarvan zij met vaste hand den stuurknuppel hield. Het was een telkens weer- keerend genoegen haar naam in de Engelsche society - berichten vermeld te zien staan „Miss Ellen Regis is hedenmiddag na een voorspoedige vlucht op het vliegveld te.... geland." Maar het hoogste genot bleef toch de vliegerij op zichzelf, het drijven door de ijle ruimte tusschen zon en wolken op de roerlooze vleugels van haar Moth. Elk genot heeft echter een bijsmaakje en voor Ellen was het zelfs een bitter bijsmaakje, dat Reggie Spencer zich langzamerhand van haar terugtrok. De eerste maanden had hij haar even bereidwillig als bezorgd bijgestaan met zijn adviezen, doch toen zij zich tegen die adviezen in aan steeds grootere vluchten ging wagen, hield hij zich op den achter grond. Zij raakte echter aan dien bijsmaak gewend en na een jaar miste zij hem nauwelijks meer. Omstreeks dienzelfden tijd ontdekte zij, dat er aan haar land van verlangen óók grenzen getrokken waren. Zij had dat land nu in alle richtingen door kruist en was aan het genot gewend geraakt. De vliegerij kon haar leven niet vullen of was het misschien de goedkoopte van het succes, waarmee zij die korte tochten volbracht In ieder geval bleef er iets onbevredigends in haar achter na elke geslaag de vlucht een gevoel waaraan zij geen naam wist te geven, doch dat haar het sterkst bekroop als zjj alleen was. Het beeld drong zich aan haar op dat zij een zoekende was in het luchtruim van het leven iemand als een blind vlieger, met dit onderschetd echter, dat zij zelfs haar bestemming niet kende. De vergelijking stemde haar kregel zij had een hekel aan dergelijke gecompliceerde gevoelens, waarin zij den weg niet wist te vinden. Zij moest eens naar grootere prestaties gaan streven in de vliegerij, dan zouden die denkbeeldige moeilijkheden zich vanzelf wel oplossen. Op een dag belde zij Reggie Spencer op. „Heb je vanmiddag een oogenblikje tijd voor me vroeg ze met een stem vol verwachting. „Zelfs een eeuwigheid," antwoordde hij lachend, doch met een ernstige bedoeling. „Om vier uur bij Crockner, is dat goed „Ik zal prompt zorgen er te zijn," beloofde Reggie. Crockner was een theesalon in Bond Street en het was er tamelijk rustig op dat uur. Reggie was er reeds toen zij kwam en de begroeting was zoo ge woon, dat het leek of er niet de minste verwijdering tusschen hen had bestaan. „Ik heb een dol plannetje," begon zij luchtig, toen hij haar bediend had van thee en gebak. „Een wereldvlucht t" vroeg hij schertsend. „Misschien later eens," lachte ze. „Maar vind je Cairo ook geen aardige prestatie Hij fronste zijn wenkbrauwen even. „Met een Moth Het ligt er maar aan in hoeveel etappen." „In drie dagen had ik mij voorgenomen. Weenen, Athene, Cairo. Ik herinnerde me dat jij dit traject al tweemaal hebt gevlogen. En daarom. Een kort gebaar moest verbeelden dat het haar bedoeling was zijn raad in te winnen. Reggie had een blocnote gegrepen en zat ernstig te cijferen. Toen hij gereed was schudde hij zijn hoofd. „Ik kan het je niet aanraden," zei hij kort en bondig. „Ik moet het je zelfs ernstig afraden." „Waarom vroeg ze kregelig. „Jij hébt....' „Ik vloog met een Havilland.' „Natuurlijk maakt dat eenig verschil. „Een zeer groot zelfs," verbeterde hij rustig. „De snelheid is zooveel grooter en je bent dus korter in de lucht. Dat is een. In de tweede plaats ben je. een meisje." „Een belachelijke geringschatting," viel zij be- leedigd uit. „Toch niet en het is in geen geval als een ge ringschatting bedoeld. Dat fameuze plannetje komt hierop neer dat je dagelijks, en dat. drie dagen ach tereen, twaalf uur alleen in de lucht zult zijn. Zoo n reis is te vermoeiend voor een meisje, dat nooit langer dan drie uur aan een stuk in de lucht was. Je weet dat de geringste fout, of zelfs maar een kleine onoplettendheid zich doodelijk kan wreken. Als je na elke etappe een vollen dag rust nam „Dwaasheid ik ben geen kind," zei ze scherp. „Het is maar beter dat ik je voortaan niet meer lastig val om je advies. Je komt altijd met bezwaren." „Die worden me alleen ingegeven door mijn be zorgdheid voor jou," antwoordde hij eenvoudig. „Ik neem nooit risico voor onnoodig waaghalzerige plannen." „Dat verlang ik ook niet," zei ze minachtend. „Het risico is voor mij. Maar ik dacht dat je de reis voor me in orde zou hebben willen maken. Iemand die zich mijn vriend noemt ,,'t Is méér een veel inniger gevoel dan vriend schap dat ik voor je koester," viel hij haar harts tochtelijk in de rede. „Geloof vooral niet dat ik de bezwaren overdrijf zonder behoorlijke training en in een licht sportvliegtuig is zoo'n vlucht een roekelooze waaghalzerij." „Toe maar," lachte zij spottend. „Welnu, ik be schouw het als een uitstapje. Ik ben niet bang voor het risico." ,,'t Is ook een uitstapje, maar niet voor iemand met zulk een geringe ervaring als jij." Zij stond met een boos gezicht op en Reggie volgde haar voorbeeld. Maar met een kort gebaar gaf zij hem te kennen, dat zij geen prijs meer stelde op zijn gezelschap. „Elly, luister nu eens," hernam hij met een stem, alsof hij een kind overreedde. Maar Ellen haastte zich weg en geërgerd ging hij weer zitten. Twee dagen later zag hij haar vertrekken. Hij was de laatste op het vliegveld die de kleine stip, waarin zijn harteweusch meegedragen werd, uit het oog verloor. Ze had hem zelfs geen blik gegund en toen hij zich omkeerde zag hij den mecanicien die haar geholpen had het hoofd schudden. „Ze heeft niet eens gevraagd naar de laatste weer berichten van het vasteland. Toevallig luiden ze gunstig. Maar je houdt je hart vast als je eraan denkt, dat zoo iemand achthonderd kilometer over zee moet vliegen Bijna achthonderd kilometer over zee Ellen had die laatste etappe het lichtst geacht. De reis was zeer voorspoedig geweestWeenen was een stad vol muziek en jolijt en van Athene had zij een indruk behouden als van een levendige markt met aller hande koopwaren en kooplieden. Vermoeidheid had zij nauwelijks gevoeld, doch toen zij zich den derden morgen gereed maakte voor de 1 atste etappe, begon zich eindelijk het geweld te wreken, dat zij haar regelmatig leven had aangedaan. Zij voelde zich slap en lusteloos en bad heimelijk dat de avond er zou zijn. „Steekt u recht over 1" informeerde de hotelhou der met kennelijke bewondering, terwijl hij een lunch voor haar inpakte. Die bewondering hief haar even op uit haar ter neergeslagen stemming. „Neen, ik ga over Kaap Malia en Kreta," lachte zij. „Toch nog een heel eind over zee," merkte de hotelhouder bedenkelijk op en toen verviel zij op nieuw in een neerslachtige bui. Doch toen zij een half uur later den bodem van haar Moth onder haar voeten voelde trillen, was zij weer de oude wildebras» die Reggie Spencer vaak met haar zorgelooze caprio len tot wanhoop had gebracht. Reggie Ze dacht pas aan hem, toen ze het eiland Kreta onder zich zag wegdrijven. Het was niets dan water en lucht, dat het verschiet als rustpunt bood voor het oog. In de diepte kroop een stoomschip voort zij zwaaide en was het onmiddellijk daarop overge vlogen. Zij was alleen tusschen de hoogte der heme len en de afgronden der aarde alleen met haar gedachten aan Reggie. Misschien had hij gelijk gehad en was zoo'n reis te zwaar voor een niet doorgewinterde sportvlieg- ster. Maar Reggie had dat rustige en zelfverzekerde, dat je eeuwig in opstand tegen hem bracht en alleen om het genoegen hem tegen te streven zou zij haar plan hebben doorgedreven. Het monstrueuze insect onder haar voeten trilde en schudde en verslond kilometer na kilometer. Er verstreken uren en zij was het zich niét bewust. De prikkel tot handelen verdoofde bij dit werkeloos toe zien op het instrumentenbord en ook haar aandacht begon te verslappen. Zij voelde zich moe, doodmoe en haar oogen vielen dicht. Zjj wist niet hoe lang dat loome gevoel haar overmeesterde, doch plotseling schrok zij op. Zij zag de witgekopte blauwe golven vlak onder zich en met een wilde beweging trok zij de kist omhoog. Onmerkbaar had zij hoogte verloren bijna was het te laat geweest. De gedachte dat zij hier verloren zou gaan over viel haar met een schok. Als zij nu eens in slaap viel? Of als een der vleugels of de propeller afbrak Of als de motor nu weigerde Het waren allemaal vra gen, die zij Reggie gesteld had, toen zij haar eerste vlieglessen van hem kreeg. En plotseling scheen zij zijn stem te hooien het antwoord op die angstige vragen. „Zelfbeheersching is het eerst noodige voor een piloot. Zelfbeheersching is het eenige wapen waarmee hij de gevaren het hoofd kan bieden, die soms plotse ling kunnen voorkomen. Angst is een gevoel dat overwonnen kan worden heb vertrouwen in jezelf en je komt er wel." Zoo had Reggie tot haar gesproken en zij hoorde het hem zóó duidelijk zeggen, dat zij even opzij keek om de gedachte weg te bannen, dat er een wonder gebeurd kon zijn. Toen blikte zij weer naar het eindelooze watervlak, naar den blauwen hemel en de donkere streep, waar water en lucht ineen schenen te vloeien. Achter die kim lag een andere kim en daarachter nog een en nog vele -

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 4