R ondom het iSuikereiland Een bloedige episode uit de geschiedenis van Cuba issfcssü 1933. liet beleg van het Hotel Nacional, waarin de ten slotte het onderspit moesten delven. Een macht, die gegrondvest is op de kracht der bajonetten, loopt het gevaar, dat vroeg of laat de militairen zich tegen haar zullen keeren. Niemand heeft dit sterker onder vonden dan Gerardo Machado, die van 1925 tot 1933 over het suikereiland Cuba regeerde. Generaal Machado had geen gemak kelijke taak, toen hij zijn bewind aanvaardde. Tal van revo luties waren hem vooraf gegaan, 't gistte en woelde in alle lagen der bevolking, waar Creolen en blanken van de minste ontevreden heid gebruik maakten om beroering te verwekken maar het grootste, het drei- gendste gevaar school in de vele Amerikaansche be langen, die veilig gesteld móésten worden, zelfs tegen het Cubaansche bezit in, en het was door die uitheem- sche belangen, dat Machado tenslotte te gronde ging. Geruimen tijd was hij de vertrouwensman geweest der Amerikaansche finan ciers, die hem steunden, zoolang ze hem noodig hadden, doch hem op 't kritieke moment aan zijn lot overlieten. Na de o naf han kelij kheidsoorlogen hadden die financiers een groot deel der Cubaansche suikerplantages in handen gekregen en de inheemsche krachten vervangen door geïmporteerde negers. T)e val der suikerprijzen Oeneraal Machado dc Morales, die gedurende ongeveer acht jaar het bewind in handen had, doch niet in staat was om de zooveelsle revolutie, die in 193-3 over hel kleine Cuba losbarstte, het hoofd te bieden. Na den val van Machado en tijdens het bewind van zijn opvolger Grau de San Martin speelden de stu dentengenootschappen, aangevoerd door Santiago Al varez (rechts) en Ysmaêl Seijas (links) een groote rol. Sergeant Fulgencio Batista y Zalvarez, die later over hel lot van Cuba zou beslissen, negeerde deze vereenigingen, wist hun invloed te fnuiken en rust. en orde te herstellen ruïneerde de Cubaansche planters, die de hulp der financiers niet konden mis sen en gedwongen waren harde voorwaarden aan te nemen. Verzet was on mogelijk, omdat Machado aan de zijde der financiers stond. Machado wist, wat hij waagde, maar hij re kende op het leger en op den onwrikbaren steun der liberalen, die hij in alle opzichten bevoordeelde, zooals hij zich ook per soonlijk wist te bevoor- deelen en te verrijken ten koste van den staat. Hjj rekende vooral op de medewerking van het keurkorps, dat hij had ge sticht, de even gevreesde als gehate „porra" of ge heime. politie, die er op aandringen van Machado dezelfde methoden op na hield als de Russisch» G.P.oe, en derhalve even onbarmhartig was in haar optreden en even wraak zuchtig in haar toeslaan. Dag aan dag hoopte de ontevredenheid zich op, totdat iedereen op een gegeven oogenblik voelde, dat. een uitbarsting onvermijdelijk was.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6