DE MED. CHR. VER. VAM PADVINDERS -- door tnr. F. J. ZIJL de N.P.V. werd vervolgens een overeenkomst ge sloten, waarvan de korte inhoud deze was, dat de C.J.M.V,-padvinders in technisch opzicht onder de N.P.V.-organen stonden, doch op religieus gebied geheel de vrije hand hadden. Ruim een jaar geleden werd de naam der vereeniging gewijzigd in dien van Ned. Chr. Vereeniging van Padvinders (N.C.V.P.). Dit wat de geschiedenis betreft. Wat nu de doel stelling der vereeniging aangaatdeze is, zooals reeds werd opgemerkt, van anderen aard dan die van het spel zelf. Het„geef mij de jeugd" voert ook de christelijke jeugdbeweging in haar vaandel en zij wenscht ieder geoorloofd middel daartoe te gebruiken. Heeft het spel van verkennen ten doel de jongens tot goede en gelukkige burgers op te voeden, de christe lijke beweging gaat nog een stap verder en maakt dit doel tot haar middel om op haar beurt haar eigen doel te dienen het brengen van het Evangelie aan de jongens. Hiertoe beschikt de N.C.V.P. thans over een or ganisatie bestaande uit 39 afdeelingen, de een groo- ter, 'de ander kleiner. Deze hebben te zamen 362 leiders. Het land is verdeeld in districten, elk met een districtsbestuurder, welke bestuurders te zamen het bestuur der vereeniging vormen. Het dagelijksch bestuur is toevertrouwd aan een voorzitter, ds. Kalk man, een secretaris en een penningmeester. Per 1 Januari j.l. beliep het aantal welpen 1034. dat der verkenners 1102, dat der voortrekkers 232, te zamen met de leiders en, een tweehonderdtal bestuursleden der plaatselijke afdeelingen in totaal dus pl.m. 3000. Dit getal is nog steeds in stijgen de lijn. Om den geest onder de leiders levendig te houden wordt elk jaar een weekend gehouden. Dit jaar vond dit voor de tiende maal plaats. Werd tot 1936 de Sillem-Hoeve bij Lage-Vuursche daarvoor gebruikt, in 1937 moest deze als te klein worden verwisseld met het buitencentrum der N.C.S.V. Woudschoten bij Zeist. Ware hoogtijdagen zijn steeds deze weekends. Referaten worden gehouden, besprekingen gevoerd, kennismakingen aangeknoopt en hernieuwd, het spel van verkennen beoefend door de leiders en leid sters alsof zij jongens waren. En de animo is er voor waar niet minder om. Door de Y.M.C.A., die een afgevaardigde heeft in het internationale padvindershoofdkwartier te Londen, en waarbij de N.C.V.P. is aangesloten, zullen op de a.s. Jamboree enkele groote zooge naamde conversatietenten ter beschikking worden gesteld, waar zij, die dit wenschen, zich zullen kunnen verpoozen, met elkaar kennismaken, enz., en waar ook enkele aandachten zullen worden ge houden. De landelijke vereeniging neemt, zooals gelegd, nog steeds in aantal toe. Ongetwijfeld draagt het karakter van liet spel van verkennen daartoe in de voornaamste mate bij. Maar niet vergeten mag wor den de toewijding van de leiders en leidsters en nog minder die van de vele personen, die, geen leider zijnde, niettemin hun krachten beschikbaar stellen als groepscommissielid of anderszins. Moge de Jam boree hun de overtuiging schenken, dat hun inspan ning mede heeft bijgedragen tot het bereiken van het groote doel. Summing m zang in het zomerkamp tier katholieke verkenner». waren opgericht, o.a. in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Zoo werd 2 Juli 1915 de Haagsche C.J.M.V. Padvindersvereeniging opgericht, welke in 1919 de koninklijke goedkeuring op hare sta tuten verwierf. Deze plaatselijke afdeelingen en troepen werden meest georganiseerd door de plaat selijke Chr. Jonge Mannen Vereeniging en vormden een onderdeel van het Nederlandseh Jongelings verbond, dat dus de landelijke vereeniging uitmaakte. Uit dit verbond was een padvinder-commissie ge vormd, die o.a. te oordeelen had over de benoemin gen van leiders en deze benoemingen doorgaf aan het hoofdkwartier der Nederlandsche padvinders vereeniging, waarmee het N.J.V. in relatie stond. Langzamerhand kwam in dezen toestand door den groei der beweging wijziging. Op 19 Februari 1927 werd te Rotterdam de oprichtingsvergadering ge houden van de vereeniging ..De C.J.M.V. Padvinders in Nederland". Daardoor werden dus alle onder controle van het N.J.V. staande troepen in één ver eeniging samengebracht, welke federatief naast het N.J.V. kwam te staan. In 1930 werd deze toestand door een contract tusschen die twee vereenigingen bekrachtigd. Tusschen de C.J.M.V.-padvinders en Het is niet eenvoudig onder te duiken in de praehistorie van de christelijke padvinderij om daaruit de juiste gegevens naar boven te brengen betreffende het ontstaan der eerste troepen. En toch leven bij sommige leiders, die al vele jaren meeloopen, de herinneringen aan die praehistorie het felst. Gaat tegenwoordig alles van een leien dakje, tóén moest vooroordeel worden overwonnen, spot genegeerd, veel meer moeite worden gedaan om iets te bereiken dan nu. Maar feiten zijn moeilijk te achterhalen, de kampvuur- sfeer heeft haar werk gedaan, legenden hebben zich gevormd, jaartallen zijn vergeten. Het ligt voor de hand, dat bij vele personen in den lande, na kennisneming van „het spel van ver kennen", de lust ontstaan is Baden Powell na te volgen en het zal niet vele jaren na het bekend wor den van het spel geweest zijn, dat in Nederland door de christelijke jeugdbeweging naar het spel werd gegrepen als een middel om haar doel, dat uiteraard hooger lag dan de beoefening van het spel zelf, te bereiken. Het staat wel vast, dat reeds in 1915 en waarschijn lijk nog eenige jaren vroeger in Nederland troepen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 12