DE KATHOLIEKE VERKENNERS door Ar. A. C. RAMSELAAR9 Hoofdverk. geestelijke Leiders-weekend Ie Woudsehoten. Het heeft lang geduurd voor de katholieken in Nederland gewonnen waren voor het „spel van verkennen". Twintig jaar lang zijn zij er afkeerig van geweest, plotseling doen zij mee, en vormen op de Jamboree 1937 ongeveer de helft van het Nederlandsche padvinderscontingent. Een fa meuze inconsequentie Een staaltje van oppor tunistische politiek, die gerenommeerd roomseh is 1 Het is geen wonder, dat een oppervlakkig toeschou wer tot deze conclusie komt, maar voor iemand, die de opvattingen van 1910 nog gekend heeft, is het gemakkelijk te verklaren. Inderdaad zijn de katholieken langen tijd huiverig geweest tegenover het verkennen, omdat de Neder landsche padvinders in de eerste tijden zich te veel afzijdig hielden van het godsdienstig leven en de katholieken krachtens hun geloofsleer de vorming van het geloofsleven als een eigen onvervreemd bare taak beschouwen. Omdat onder de katholie ken zelf het gevaar van geloofsverzwakking en geloofsverzaking niet te ontkennen viel, was een defensieve houding in den vorm van eigen organi saties beslist noodzakelijk. Maar ook kwam de afkeer van het verkennen onder de katholieken voort uit een niet begrijpen van het verkennen zelf. De noodzakelijkheid van een vrije jeugdbeweging, het contact met de natuur, de verantwoordelijkheid van den patrouilleleider werden misverstaan. Men was achterdochtig door den strijd tegen een te ver doorgevoerde emancipatie. Het zuivere en mooie verkennen van de Scouts de France heeft veel opheldering gebracht voor de Nederlandsche katholieken. In 1929 kwamen toen de katholieke verkenners als paddenstoelen uit den grond. Een aantal jongelie den is toen met een groot enthousiasme begonnen juist om de groote waarde van het verkennen voor een godsdienstige opvoeding, die, wars van uiterlijke plichtsbetrachting, door eerlijkheid, trouw en on zelfzuchtige hulpvaardigheid, de jeugd zou sterken in een volledige, harmonische ontwikkeling van alles, wat Gods goedheid aan den mensch heeft gegeven, een godsdienstige, cultureele, sociale, physieke ont plooiing als één geheel ter aanvulling van wat gezin en school in dezen tijd niet kunnen geven. Na de noodige opruiming van diverse misverstanden is toen de vereeniging „De Katholieke Verkenners", aangesloten bij de ..Nederlandsche Padvinders", tot stand gekomen. De hoofdverkenner, admiraal Ram- bonnet, is ook de hoofdverkenner van de katholieke verkenners. De katholieke verkenners zijn via hun hoofdkwartierscommissaris verbonden met de N.P.V., De hoofdverkenner heeft de verantwoordelijkheid over de technische training, ook bij de katholieken, terwijl de katholieken in de verdere leiding geheel volgens hun beginselen kunnen handelen. Zij hebben in alle rangen naast den commissaris of hopman een aalmoezenier, die samen in onderling overleg de leiding uitoefenen. De katholieke ver kenners zijn dank het enthousiaste spel van alle broe ders-verkenners spoe dig gegroeid. Zij tellen nu 11120 leden, J 649 aalmoe zeniers. leidsters en leiders, 4813 verken ners, 3691 welpen en 971 voortrekkers. De gescheidenheid in or- ganisatorisehen vorm staat een sterk zich één voelen niet in den weg. Alle jongens zin gen dapper en met volle overtuigingWij zijn verkenners van B. P. Zij willen allen een verkenner zijn als hij. een pionier, een broeder van alle ver kenners. Hij heeft hun zin voor avontuur en ontdekken gericht, hun een weg gewezen om mannen te worden, waarop men aan kan. Maar zij zijn nog mensehen in wording. Zij hebben de leiding noodig van een „ouderen broeder". Zij moeten daarom nog niet alléén geplaatst worden voor pro blemen, die zij toeh niet alléén kunnen oplossen. De eenheid vraagt broederschap en deze wordt door hun opgroeien in de katholieke levensbeschouwing juist sterk verdiept. Een waar verantwoordelijkheidsbesef wordt niet gekweekt door het godsdienstverschil over het hoofd te zien. Niet de godsdienst verdeelt, maar de mensch die niet volgens zijn godsdienst handelt. Daarom heeft het gescheiden leven der troepen niet geschaad aan het verkennersideaal in de beide vereenigingen. Door de samenwerking in den top is een groote waardeering ontstaan voor elkander, is een weder - zijdsche invloed, een elkander beter begrijpen, duide lijk voelbaar. De hoofdverkenner van Nederland, admiraal Ram- bonnet mag op de Wereldjamboree met groote vol doening het Nederlandsche contingent zien defileeren voor H.M. de Koningin en den Chief Scout en rekenen op den dank van de katholieke jongens, die hem veel verschuldigd zijn. Z.H.Exe. mgr. dr. de Jong bezocht de koempoelan (leiders- en Uidstersbijeenkomst) can de katholieke verkenners te Arnhem. De eerepoort bij het vertrek. Verkenners koken hun eigen pot en 'n goeden! Ook aalmoezeniers weten er weg mee. Onderricht in de vrije natuur.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 13