DE WERELD ROIWT GUGLIELMO MARCONI 25 April 1874-20 Juli 1937 I I 1 r> i liet mogelijk was. geluid, kracht de ruimte door te geleiden zonder metalen draadMaar Guglielmo Marconi bewéés dat het kon hij telegrafeerde draadloos te Lon den, in 1896. hij tradin 1897draad loos in verbinding met schepen op de Middelland- sohe zee, van den wal te Spezzia af. In 1898 ont ving een Iersche krant draadloos verslag van een zeilwedstrijd, in 1899 vroeg en verkreeg een schip, voor 't eerst, hulp na een aanvaring, door het uit zenden van draadlooze seinen. En steeds verder werd de ruimte overbrugd. Die eerste prestaties vernietigden afstanden van een kleine twintig kilometer in 1900 slaagden de proeven driehonderd kilometer ver, in 1901 stak het draadloos Marconi-signaal den Atlantischen Oceaan over In zekeren zin mag die gebeurtenis het hoogte punt, heeten van Marconi's carrière. Er kon een tijd perk beginnen, waarin practisch werd toegepast, wat hij had ontdekt en gedemonstreerd. De instal laties voor draadlooze telegrafie verrezen overal in 1907 kwam de geregelde verbinding tusschen Enge land en Amerika tot stand en de schepen werden toegerust met electrische stemmen, electrische ge hoororganen. Onze lezers zullen zich herinneren, wat wij in een vroeger artikel, over de ramp van de Titanic, aantoonden, hoe onvolkomen die eerste installaties nog waren, hoe incompleet zij bediend werden. De ramp van de Titanic was een der om standigheden, die verbijsterend duidelijk het heil toonden van Marconi's vinding. Die werd na 1912 met grooter ijver en volledigheid gebruikt, en nu is het niet meer te tellen, het aantal menschenlevens. dat door het 8.0.S.-sein werd gered, het aantal rampen, dat door draadloozen roep om bijstand voorkomen werd en dan zwijgen we nog van den persoonlijken troost, van de baat voor het zaken leven en al hetgeen er verder gelukkig gevolg is van een voortdurende verbinding tusschen een schip een vliegtuig nu ook en de buitenwereld. Op de draadlooze telegraaf volgde de draadlooze telefoon. Natuurlijk nam de Vader der Draadlooze een voorname plaats in onder de geleerden, die werk ten aan de directe geluidsoverbrenging door elec trische golven. Een populaire vorm van die vinding is. wat wij kortweg ..radio" zijn gaan noemen de stelselmatige verspreiding van muziek, spraak- en andere geluiden door middel van radio-telefonie, voor allen, die een geschikt ontvangtoestel be zitten. Het wonder der radio, nog dagelijks milli- oenen verbazend, heeft Marconi den titel gegeven van huisvriend bij allen, nadat hij reeds promotor van het wereldverkeer en menschenredder op ont_ zaglijke schaal was geworden. Nu is de radio-in Er stierf een Italiaan, en de hoele wereld ont stelde. De radio-programma's werden op geschort, en in alle huiskamers drongen de stemmen door van redenaars, die den grooten man met vreugde prezen en met droefheid herdachten. Het nuchtere Engeland sloot zijn postkantoren ten rouw. Overal verhieven zich alle publieke stemmen, huldigend. Ook onze stem, die voor zoovele lezers spreekt, moet worden vastgelegd op de gramofoonplaat, die de gedrukte bladzijde is. In onze kolommen mag een eerbewijs aan Marconi niet vergeefs gezocht wor den later. Als een hulde aan de nagedachtenis run Marconi werd in de Engelsche postkantoren de arbeid gedu rende twee minuten gestaakt. bruggen, dat zij makkelijker te heheersclien waren dan langere golven,- en bovendien gericht konden worden, zoodat het voor het overbrengen van draad looze boodschappen niet meer noodig zou zijn, in den wilde naar alle kanten golven uit te sturen. De studie der korte golven staat wellicht nog pas aan een beginpunt wie weet, hoe ver de bal nog door zal vliegen, nadat hij op gang is gebracht door den grooten kogelstooter Marconi Voor een sportheld loopt de wereld warm. een uur of een week. Voor een waarlijk groot man, gelijk er nu een overleden is. blijft het warme gloriedicht eeuwig branden op de monumentale torens en in de harten. Verheugen mag het eenieder, dat Mar coni ook in zijn leven die warmte gevoeld heeft. De glorie der wereld genoot hij in ruime mate wat gegeven kon worden geld, decoraties, eeretitels. Nobelprijs, erfelijke adel, de vriendschap van grooten en kleinen, daarvan is hem niets onthouden. De warmte van dankbare harten zal hij stellig hebben aangevoeld, zoo vaak hij hoorde en las, hoe zijn vin ding redding bracht uit levensnood, zoo vaak hij bedacht, welk aandeel iedere levende hebben kon aan veel wijsheid en schoonheid, in zoover die door geluid zijn over te planten een zoo benijdens waardige levensvoldoening, een zóó zeldzame vorm van onsterfelijkheid, dat. zelfs dood en begrafenis er nauwelijks verkilling bij kunnen beteekenen. Met groote plechtigheid vond de uitvaart van Marconi plaats. De haar passeert de autoriteiten geheel voor aan Mussolini. Een foto van den genialen uitvinder, genomen op zijn zestigsten verjaardag. De mensch van heden smaalt makkelijker dan hij bewondert. Respect voor een medemensch ligt buiten den verkeersknoop zijner levensgewoonten. Maar zelfs t.oen Marconi nog leefde, kon niemand zijn naam hooren of lezen, zonder een verbaasd ont zag te voelen, en uit te spreken vaak. Wie hakt op de botheid van onzen tijd, zal dit toe moeten geven wij laten niet, gelijk vroeger eeuwen, een genie on opgemerkt leven en sterven. Wij kónden dat trouwens niet. Menigeen zal even moeten denken, als hem gevraagd wordt naar de ver diensten van een anderen groote. Edison. Wat Mar coni de wereld gaf, weet eenieder onmiddellijk. Een Nederlander vooral. Want onze taal koos, meer dan andere, zijn naam tot stamwoord. „Marconigram" zegt ook de Franschman en de Engelschman het sprekende woord „marconist" is slechts bij ons ge meen. Dok aan hém werd getwijfeld in het begin van zijn arbeid. Men kon het niet gelooven. vóór 1909. dat stallatie niet alleen het plechtanker, maar ook de vreugde van den zwerver op zee, van den pionier der lueht, van den ontdekkingsreiziger in de wilder nis en den eenzame op een Pool-eiland. Er is beweerd het kan in vele ooren onaange naam klinken dat Marconi zijn proeven met ultra korte golven, de golven der toekomst, in 1.916 in een oorlogskader begonnen is. Dat is niet zoo. Aan het systeem van ultra-korte golven met gerichte straling heeft de groote vinder reeds in het begin van zijn werk gedacht. Maar hij kon niet alles tegelijk uit werken en probeeren hij werd in beslag genomen door de „korte" en „lange" golven, de zuiverheid en de kracht der daarmee te bereiken communi caties. Wel noopte de oorlog hem, voor de zeer korte golven de practische gebruiksmogelijkheid te be proeven. En in 1926 maakte hij de verkregen resultaten wereldkundig hij toonde aan„ dat korte golven overdag de grootste afstanden kouden over-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 15