DE NEDEREANDSCHE PADVINDERS door TON KOOTcommissaris voor voortrehhers L.- .J De romantiek van het hoog opvlammende kampvuur. j „Vlei de uitdrukking verken- j j nen worden Kef werk en de j j eigenschappen van woudloo- I pers, ontdekkingsreizigers en i i pioniers bedoeld.' J B. P. Padvinderij noemde men het vroeger, spel van verkennen heet 't thans en daarmee vrordt juister benaderd wat lord Baden Powell of Gilwell kortweg Bie-Pie genoemd de Chief Scout en stichter dezer wereldbeweging, bedoeld heeft. Het is een wonderlijke beweging, één die de jongens weet te pakken. In de dertig jaar van haar bestaan is ze haar leden in de negenenveertig aan gesloten landen niet meer bij tienduizenden, maar bij millioenen gaan tellen Vier maal kon al een wereld bijeenkomst gehouden worden, die met een roman tisch woord jamboree heet (een woord dat thans minstens even bekend is als padvinder). Nu staan we, met Nederland als gastheer, aan den vooravond van de 5de Wereldjamboree. Een ware padvinders- olympiade De komst van deze duizenden gezonde jonge sna ken in ons land, allen vaardige, vroolijke jonge gasten in dezelfde sportieve uitrusting, met dezelfde opgewektheid en goeden wil, maar ook met dezelfde idealen bezield, door eenzelfde wet en belofte ge bonden, dat geeft toch wel even te denken en doet onwillekeurig vragen wat wil die padvinders beweging eigenlijk Lord Baden Powell opent zijn wereldbekende handboek „Scouting for boys" (Het verkennen voor jongens) met deze kenmerkende zinsnede „Met de uitdrukking verkennen worden het werk en de eigenschappen van woudloopers, ontdekkings reizigers en pioniers bedoeld." En daarmee zet hij ons meteen in de avontuurlijke sfeer en den roman- tisehen geest, die jongens zoo lief is. Geen Indiaantje spelen, maar stoer voortrekkerswerk in vertrouwen op de Hoogere Macht en voor de eer van ons land, werk, onzen fiersten baanbrekers waardig. „Om deze kern op te bouwen," zegt hij verder, „verschaffen we hun spelen en oefeningen, die tege moet komen aan hun wenschen en instincten en tegelijkertijd opvoedend werken. Van het standpunt van den jongen gezien, plaatst het hem in een troep, waar broederschap den grondtoon vormt, wat eigen lijk zijn natuurlijke organisatievorm is, zoowel bij het uithalen van kattekwaad als bij spelen of rond slenteren. Het verkennen geeft hem gelegenheid een kwiek uniform en dito uitrusting te bezitten, het spreekt tot zijn verbeelding en romantischen zin en het houdt hem bezig in actief buitenleven. Van het standpunt van de ouders gezien, geeft het hem gezondheid en physieke ontwikkeling, het brengt hem energie, vindingrijkheid en handvaardig heid bij, hij krijgt begrip van discipline, moed, ridder lijkheid en vaderlandsliefde, in één woord, zijn ka rakter wordt ontwikkeld. En dat is voor iemand, die zijn weg door het leven moet banen, meer essen tieel dan iets anders." 'V^einigen hebben ooit scherper de behoeften der jeugd aangevoeld en zijn er tevens in geslaagd aan die behoefte tegemoet te komen. Baden Powell voelde het nijpende gemis aan echt geluk en religi euzen zin. Hij, die zelf altijd jong gebleven is in zijn hart, wilde een schema opbouwen ter aanvulling van de programma's der bestaande jeugdvereni gingen. Het groeide vanzelf uit tot een zelfstandige beweging, ja, zelfs tot een wereldbeweging, waarvan hij zich op een gegeven oogenblik aan het hoofd vond, als de man van wien de bezielende leiding uit móést gaan Hij gaf den jongens een wet en een belofte. Eigen lijk is het een eerecode, zooals de ridders uit de mid deleeuwen dien. kenden, maar ook zooals de Indianen uit Noord-Amerika en de Indiërs en de Japansche samurai en alle Europeesche naties hun oude wetten hadden. Geen wet die een verbod oplegt, maakte de Chief, maar een wet die zegt wat een verkenner is en doet. In tien artikelen vat hij zijn wet samen, die luidt Schrijver van: „Volg het Spoor", „Sportief Kampeeren" en „B.P. de Chief!" Staatsraad Haalbonnet, de hoofdverkenner van 't groote nationale geheel ,,De Nederlandsehe Padvinders".

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 2