DE MAN MET HET BLAUWE MASKER - Y Gewoed- 31 openspringt en verscheidene flesschen jenever op den grond in scherven slaan. Men lacht luid, want 't volk koestert voor Peter niet den minsten eerbied. De zeldzaamste verhalen doen over hem de ronde. En terwijl Peter haast eenieder van zich afstoot, wordt de kring van vrien den rondom zijn charmante, kloeke vrouw steeds grooter. Elisabeth kan 't niet verhinderen, dat zich een tweede hof ontwikkelt, waar buitenlandsche ge zanten, hoogo militairen en leden van den adel bij voorkeur verkeeren. De wraakzuchtige Czarina lijfarts Lestocq, die aanvankelijk vijandig stond tegenover de Prui sische prinses, is weldra een dergenen, die het meest aan 't hof van Katha- rina vertoeven. Ook de Engelsche ge zant sir Charles Hanburv behoort tot de trouwste bezoekers. Kanselier Alexej Pe- trowitseh Bestuschew Bjunvin (16921766), een markante persoon lijkheid aart het hof vam Elisabeth. Katharina heeft zich geestelijk sterk ont wikkeld. Zij bestudeert het werk „Dictionnaire philosopliique et cri tique" van Henry Bayle, zij leest met ijver Montesquieu 'en Voltaire en doet haai gasten versteld staan door haar scherpzin nigheid en gratie. De verouderende Czarina is door dit alles sterk verontrust. Zij, die [gewoon is de schoonste, de kloekste, de lieftalligs te, de meest onweerstaan bare te zijn, kan ook gevaarlijk en wraakgierig zijn. Tijdens een hofbal, waarop Elisabeth verschijnt met een roos in het haar. ontdekt zij plotseling de knappe gra vin Lopuchina, die eveneens een bloem in het haar draagt. In 't bijzijn van alle gasten gebiedt zij de jonge rivale voor haar neer te knielen en snijdt zij de roos en tevens een gedeelte van 't haar af. Ook Katharina moet ervaren, hoe gruwzaam en ondankbaar Elisabeth kan zijn. De Fransche gezant de la Cliétardie en de lijfarts Lestocq, aan welke mannen Elisabeth de kroon te danken heeft, zijn niet meer aan 't hof te zien. De gezant heeft op bevel der Czarina Rusland moeten verlaten en de lijfarts is naar Siberië verbannen, nadat hij in een der fol terkamers der geheime kanselarij gruwe lijk gegeeseld is. De Czarina wreekt zich. Zij ziet haar glans vergaan, haar in vloed verzwakken. (Wordt vervolgd) Volgende week beginnen wij met tie publicatie van het bijzonder spannende, ongewone feuilleton Naar het manuscript van ANTHONY MORTON Met dit boek won de schrijver den eersten prijs van 7500. De prijsvraag was uitgeschreven door een der allergrootste uitgevers firma's der wereld en van de tallooze manuscripten was „De man met het blauwe masker" veruit het beste. Wij hebben niet geaarzeld op dit bijzondere boek direct de hand te leggenhet is onnoodig te zeggen, dat het de lezers van Panorama van begin tot einde zal boeien. Een boek van adembenemende spawning .door den enerveer enden climax en de gedetailleerde beschrijving der reeks (ilefstaUen in de kringen der Lon densche society. Scotland Yard heeft zijn beste speurders aan het werk gezetde Londensche aristocratie beveiligt zich door particuliere detectives in dienst te nemen; maar geen enkel juweel is nog veilig; Londen praal over niemand anders; Scotland Yard denkt aan niemand anders dan aan DEN BARON, den geheimzinnigenuiterst geslepen dief: den man met het blauwe masker, die zijn slachtoffers met een gaspistool overvalt. A ie mand kent hem Én terwijl DE B A RON. in steeds erger mate de schr ik van Londen wordt, stijgt John Mannering, de meest gevierde man der Londensche society, steeds hooger in aanzien. Zelfs zijn intiemste vrienden vermoeden niet dat Mannering DE BARON is.... Slechts één is met zijn dubbel leven bekendhet ongewone, charmante meisjewier gezelschap Mannering met groeiend verlangen zoekt. Zij bewaart haar geheimtotdal ten laatste de catastrophe komt. Zij redt hem uit de handen van ae politie en bekent dat zij steeds geweten heeft wie eigenlijk DE BA ROL was. Het is een stormachtig slot; hetlaatste hoofdstuk is tevens het toppuntgij zult brandend nieuwsgierig zijn het einde van dit boeiende feuilleton te lezen. MARTINI ff N Als in een spiegel die de beelden i» blijvend vast zou houden, vindt 1 '4 Una jaren op GEVAERT foto's Uw beeld terug scherp, frisch, W# levendig en getrouw. Leg Uv£ liefste herinneringen vast op fiirr VOOR PERFECTE.FOTO'S

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 31