DE CHIEF SCOUT Bij het portretschilderij van den Chief Scout DOOR DAVID JAGGER Het op nevenstaande bladzijde afgebeelde portret van lord Baden Powell is een reproductie van het bekende officieelsschilderij, bij gelegenheid van de derde Wereldjamboree den Chief Scout uit bijdragen van de padvinders der geheele wereld aangeboden. Op zijn beurt heeft B.P. het kunstwerk aan de opperste leiding der ■padvindersbeweging aangeboden, zoodat het sindsdien een sieraad uitmaakt der Imperial Headquarters te Londen. Het is een uitnemend geslaagd werk van den befaamden Engelsehen portretschilder David Jagger, telg uit een vooraanstaand schildersgeslacht, bekend vooral door zijn portretten uit de Engelsche adellijke en society-wereld. Onder meer is hem de eer te beurt gevallen een portret te schilderen van koningin Mary en. koning George VI. Overtuigd als wij zijn dat een afbeelding van dit schilderij voor menigeen een kostelijk bezit zal vormen, hebben wij besloten een beperkt aantal losse exemplaren, op extra-zwaar papier gedrukt, aan onxe abonné's beschikbaar te stellen tegen de geringe vergoeding van 25 cent, afgehaald bij onze hoofdkantoren, of 35 cent bij franco toezending, na ontvangst van postwissel. „Mik hoog" was zijn wekroepen „Weest paraat", met andere woordenleg op een hoog doel aan en sta altijd klaar om aan te pakken. En hij gaf de jengd een wet, 'n belofte en 'n schema, dat haar karak ter hielp ontplooien en haar vrijen tijd doeltreffend besteden. De zintuigen werden ontwikkeld, het ge voel voor schoonheid en de religieuze zin aangewak kerd. Het spel van verkennen' noemde hij zijn „methode" en daarmee slaagde hij er in 'n jeugdbeweging testich- ten, die haar weerga in de geschiedenis niet kent. Koningin Victoria, ko ning Edward VII, koning George V, koning Edward VIII en koning George VI, dus niet minder dan een koningin en vier koningen verleenden hem de hoog ste onderscheidingen in zijn eigen land voor de uitnemende diensten aan de beweging bewezen. Tot baronet en later tot eersten en erfelijk baron van Gilwell werd hij verheven. Nog tijdens de kroningsfeesten dit jaar in Engeland werd hem door koning George VI de zeldzaam verleende onderscheiding uitgereikt van de Order of Merit, een eereteeken, dat slechts door hoogstens vieren twintig mannen in 't Britsehe Imperium gedragen kan worden. Maar niet alleen zijn eigen land eerde hem, vrijwel alle hoofden van staat in de beschaafde landen van de wereld verleenden hem hooge onder scheidingen. Hij is immers deChief Scout van de geheele wereldBij zijn bezoek aan het nationale kamp te Wassenaar in 1932 verleende onze Koningin den Chief Scout het Grootkruis in de orde van Oranje Nassau. Waarvoor die waardeering en eer, zult ge vragen, wanneer ge het spel van verkennen niet kent. Omdat B. P. zoo'n genialen greep gedaan heeft in het jongenshart. Waar dit hart ook klopte, in de beschaafde landen van Europa, in de rimboe van de Indiën of aan den voet van de sneeuw velden in het hooge Noorden, hij wist het te pakken. Door zijn boek „Scouting for Boys" (Het verkennen voor jongens) wist hij hen te bereiken en thans nog, als tachtigjarige, is hij het levende voorbeeld van altijd opgewekte geestdrift, fitheid en stimuleerende kracht. Drieëneenhalf millioen jongens en meisjes volgen zijn spoor, waarvan in ons land „De Nederlandsclie Padvinders" onder leiding van zijne excellentie J. J. Rambonnet, den hoofdverkenner, 25.000 actieve padvinders telt. Dit zal de vijfde maal worden, dat de Chief te midden van tienduizenden verkenners, uit alle dee- Ien van den aardbol te zanten gestroomd-, kam peert. Welk een gelukkig menscli, die in zoo'n mate zijn verwachtingen beantwoord zag. Welk een eer voor Nederland out deze vijfde Wereldjamboree binnen zijn grenzen te zien gehouden en Baden Powell als gast te mogen begroeten TON KOOT. Tachtig jaar. en nog zou jeugdig als een jonge verkenner. Lord Baden Powell maakt nog geregeld zijn dagelijksche lichaamsoefeningen. Rechts: Zittend op hei veldbed, dal zich op het balkon voor zijn kamer bevindt. Winter en zomer slaapt hij in de open lucht, Er zijn voorzeker weinig mannen wier leven en werken uit deze dagen zoo op de verbeeldingskracht der jeugd van alle ras en standen werken, als dat van lord Baden Powell, den Chief Scout. Eens was hij de befaamde jager en ruiter, winnaar van den be roemden Kadir-beker, verwierf liij lof op de Ashanti- en Metabele- expedities, werd hij voor het Britsehe Imperium de held van Mafeking en was hij de organisator van het fiere corps der South African Constabulary. Vijftig jaar was hij, toen hooge eer en ver doorge drongen roem hem deelachtig waren, niet enkel als koloniaal militair en sportsman, maar ook als schrijver, jager, ja zelfs als acteur en teekenaar Vijftig jaar was hij al geweest, toen het plan rijpte, zijn „tweede" leven te wijden aan de jeugd, aan de training en de opleiding van jonge mannen tot gezonde, gereede en gelukkige staatsburgers, karaktervolle menschen, wier paraatheid niet onder zou doen voor hun hulpvaardigheid. Voorwaar, een ideaal En is het dan niet verwonderlijk, dat deze groote leider zijn ideaal zoo dicht bena- Lord Baden Pmvell te New <lerd za8 Niet minder dan 3% Delhi op de All-India millioen jongens en meisjes, man- Jamboree. nen en vronwen volgen hem in negenenveertig landen en dan zwij gen we over de vele oud-leden, die hem den grondslag voor hun latere leven danken. Arm en rijk, jong en oud, maar vooral jong, schaarde zich onder zijn symbool den opgerichten pijlkop, doorgaans de padvinderslelie genoemd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32