Op zwerftocht. Nauwkeurig wordt, het verkende terrein in schets gebracht. Naar Nederland waaide al snel een vleug van B. P.'s ideeën over en 1910 zag de eerste „echte" pad vinderspatrouilles. sinds dien bekend als de 1910- patrouilles. O, daar moest haangebroken worden 1 Er is in die dagen van pri mitieve middelen en dito padvindersideeën heel wat verzet. De groote hoeden en bloote knieën wekten heel wat spotlust en zelfs handtastelijkheden op. Doordat hier de bezielende leiding van een Baden Powell, zooals Engeland 't voorrecht had, ontbrak, heeft 't vele jaren geduurd voor men in het padvin- derswerk meer zag dan een georganiseerden vorm om kattekwaad uit te halen Het was Z.K.H. prins Hen drik, die in 1915 de toen bestaande vereenigingen tezamenbracht tot een grooter nationaal geheel „De Nederlandsche Pad vinders" (N.P.V.) en het Een herinnering aan het nationaal padvinderskamp te Wassenaai in 1932. Lord Enden Powell wordt rond geleid door een welp. Lady en lord Baden Powell hooren hei Wilhelmus aan tijdens een bezoek van zeshonderd Engelsche padvindersleidsters en leiders aan het landgoed ..De Raaphorst". Zoo vormen „De Nederlandsche Padvinders" in ons land de nationale organisatie, die aangesloten en erkend is door het internationale bureau en waardoor andere padvindersvereenigingen van eon- fessioneelen aard in het weireldverband opgenomen zijn. De Wereldjamboree is er om daar nadruk op te helpen leggenvrienden maken, een wérkelijke broederschap vormen, dat is de wensch van lord Baden Powell en daar geeft Vogelenzang nu volop gelegenheid voor Op de eer van een padvinder kan men vertrouwen. Een padvinder is trouw. Het is de plicht van een padvinder zich nuttig te maken en anderen te helpen. Een padvinder is een vriend voor allen en een broeder voor alle andere padvinders. Een padvinder is ridderlijk. Een padvinder is een dierenvriend. Een padvinder weet orders te gehoorzamen zonder tegenspreken. Een padvinder glimlacht, en fluit onder alle moeilijkheden. Een padvinder is spaarzaam. Een padvinder is rein in gedach ten, woord en daad. En omdat B. P. ook jong is geweest en omdat hij drommels goed begreep, hoe gauw „men" overdrijft en ongevraagde critiek uitoefent, laat hij er een elfde ongeschreven artikel op volgen, luidende Een padvinder is géén dwaas En dit teekent, in één haal den geest, waarin men de wet bezien moet. Een verkenner belooft bij zijn entree in de beweging, zich naar deze artikelen te richten en legt daartoe bij zijn installatie de belofte af (geen gelofte of eed die luidt Op mijn eer beloof ik ernstig te zullen trachtemMijn plicht te doen tegenover (tod enmijnland. Iedereen te helpen waar ik kan. De padvinderswet te ge hoorzamen. Voor de katholieke ver kenners luidt deze zinsnede: Op mijn eerewoord beloof ik met Gods genade ernstig te zullen trachten Mijn plicht te doen tegen - over God, Kerk en mijn land. Een woudlooper-oefening van een Engelschen verken nerstroep. Met groote vaardigheid bouwen de „scouts" een brug. was ook op zijn aanwijzing, dat de oud-minister, staatsraad J. J. Rambonnet, in 1920 het roer in handen nam en sindsdien als hoofdverkenner leiding geeft aan het spel van verkennen in Nederland.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3