EMBLEMEN EN INSIGNES Een patrouilleleider groet een voortrekker. Zij geven elkaar op padv indersw ij ze de linkerhand. Op de vlag is het patrouilledier te zien. in dit geval een reiger. Het embleem van „De Nederlandsche Pad vinders" is de pijlkop, welke op kaarten of op het kompas het Noorden aan wijst. Op de kaart geeft de pijlkop de juiste richting aan en als embleem wijst hij ons den eenig juisten levensweg, n.l. te leven vol gens wet en belofte. Waarom dragen padvin ders insignes Om verschil lende redenen le. om elkander als broe der-padvinder te herkennen (installatie-insigne) 2e. om den rang, die in de beweging wordt bekleed, aan te geven (rang-insigne); 3e. om te laten zien, welke speciale vaardighe den men bezit (vaardig heidsinsignes). Installatie-insigne. Lang niet iedereen, die zich in korte broek en shirt met halsdoek op straat waagt, is daarom al een padvinder. Dat zijn zij pas als ze als padvinder geïnstalleerd zijn. Zij zijn dan als volgt kenbaaralle geïnstalleerde verkenners en voortrekkers, zoomede hun leiders, dra gen op den linkerborstzak het embleem der vereeni- ging, den pijlkop in rood op khaki-ondergrond, ter wijl de welpen met hun leidsters en leiders op de zelfde plaats een wolve- kop dragen, verband hou dende met het rimboespel, dat zij spelen. DeN.C.V.P.- padvinders dragen bovendien op den rechterborstzak het N.C.V.P.-insigne een opengeslagen bijbel met de woorden Joh. XVII, Vs. 21 en de Katholieke verkenners het Bourgondische kruis met den pijlkop in het midden. Hang-insignes. Zoo op het eerste gezicht zien allen, die in de beweging zijn, er precies eender uit door M. C. DE JONG Districtscommissaris Een patrouilleleider. Behalve de witte bandjes op de linkerborst draagt hij op zijn hoed de pijlpunt met lint, waarop „Weest Paraatin wit metaal. Op zijn mouw vakinsignes. Hij draagt tevens de geelgroene koorden, teeken dat hij ten minste zes vaardigheidsinsignes heeft behaald. juist het dragen van dezelf de uniform door jongens en door leiders geeft uiting aan den broederband, die ons allen verbindt. Maar het is begrijpelijk en ook noodzakelijk, dat toch op een of andere wijze wordt aangegeven, welken rang men bekleedt. Leiders zijn te herken nen aan het hoedinsigne (den pijlkop met pluim) aan de linkerzijde van den bol, bij de welpen voor op den hoed den wolvekop op een gekleurd schild. De pluim van den Chief Scout is in de kleuren van de beweging, geel-groen- rood (geel voor de welpen, groen voor de verkenners en rood voor de voortrek kers), van den hoofdver kenner sinds kort dezelfde kleuren op witten achter grond, van commissarissen paars, van leiders die tevens groepsleiders zijn groen wit, van voortrekkers- en ver kennersleiders groen, van hun assistenten rood, welke laatste twee kleuren even eens de kleuren zijn voor de welpen- en ass.-welpen leiders. Tevens ziet men bij hen op den linkerschouder linten hangenvoor groeps leiders witte, voortrekkers- leiders en assistenten rood groen-gele (met op den schouder groene passanten met de letters V.T. en den pijlkop), verkennersleiders groene en hun assis tenten roode linten. Voortrekkers hebben de bovengenoemde passan ten en rood-groen-gele linten en voor op den hoed een metalen staafje met V.T. Een ass.-ploegleider tevens een rood- verticaal bandje rechts van het installatie-insigne en een ploegleider twee roode bandjes aan weerszijden daarvan, een stamleider Het hijschen van de vlag. Een voortrekker hijscht hetdundoek, ter wijl een verkenner den groet met den stok brengt. nog een derde onder het insigne. Nog niet als voor trekker geïnstalleerden, de zoogenaamde voor trekkersgasten, hebben alleen maargroen-gele lintjes. Alle verkenners dragen de gewone padvindersuni form de linten, die zij op den linkerschouder heb ben, geven geen rangen aan, maar de kleuren van de patrouille, waartoe zij behooren, b.v. houtduiven, eekhoorns, spechten, enz. Op dezelfde wijze als stam-, ploeg- en assistent-ploegleiders onderscheiden de troep-, patrouille- en assistent-patrouilleleiders zich door bandjes op den linkerborstzak, maar thans in witte kleuren. Bij de welpen, die zooals wij weten gekleed zijn in groene truien en de bekende petjes, heeft, de senior gids of grijsbroer drie gele banden om de linkermouw, de gids twee en de helper één band. Vaardigheidsinsignes. Voor leiders is er slechts één vaardigheidsinsigne en wel voor hen, die met goed resultaat den leiderscursus hebben gevolgd. Deze cursus, naar het Engelsche training-centrum Gilwellcursus genoemd, geeft recht op het dragen van de Woodbadge, bestaande uit twee namaak- kralen van de halsketen, die door den Chief Scout in den Zoeloe-oorlog werd buitgemaakt, en die, aan een leeren veter geregen, rond den hals wordt ge dragen. Voortrekkers kunnen drie insignes verwerven, voortrekker-instructeur, zwerver en woudlooper. De vaardigheidsinsignes voor verkenners bestaan uit twee soorten, t.w. twee algemeene en de bij zondere. De algemeene insignes zijn het tweede en eerste-klasse-insigne, waarvoor de verschillende eischen, verkennersvaardigheden betreffende, in de spelregels van ..het spel van verkennen" zijn op genomen. Het insigne tweede klasse bestaat uit een krul met het verkennersmotto „Weest Paraat", voor eerste kl,: :se kor t daarboven de pijlkop, gedragen op de linkermouw tusschen schouder en elleboog, zoodat dus een eerste-klasse verkenner het volledige insigne bezit. De pijlkop geeft den weg aan, dien de verkenner moet gaan om zijn plicht te doen tegen over God en zijn land, het motto beteekent, dat hij steeds paraat moet zijn om zijn plicht te doen tegen over zijn medemenschen, de uiteinden van de krul, het lint, zijn omhoog gekeerd als de mondhoeken van een verkenner, die zijn plicht glimlachend en op gewekt verricht. De bijzondere vaardigheidsinsignes kunnen wor den behaald (er zijn er ruim zestig) na een afgelegde proef voor een officieelen beoordeelaar. Het zijn vaardigheden, die een"bepaald vak betreffen, daarom ook wel vakinsignes genoemd, zooals ambulance, houthakker, marconist, kok, timmerman, enz. Het geeft den jongen, die aanleg in een bepaalde richting heeft, gelegenheid en prikkel zich daarin speciaal te oefenen in geen geval mag deze training echter de aandacht aflei den van het werken voor de klasse insignes, daar het einddoel van iederen verkenner steeds moet zijn en blijven eerste klasse te worden. Een eerste-klasse-verkenner is, zegt de Chief Scout, pas een echte ver kenner. De vakinsignes draagt men op den rechterarm in evenwijdige rijen tusschen schouder en elleboog,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6