If Het raadse ran Cub «i o 2 atista had inaar eeu zeer oppervlakkige opvoeding genoten en voordien allerlei baantjes uitgeoefend, totdat zijn bekwaamheid als typist hein ten slotte deed belanden bij het hoofdkwartier, in het militaire kamp van Columbia. Achter zijn toetsenbord kon hij thans op zijn gemak gadeslaan wat er achter de schermen der hoogere politiek gebeurde en wat hij ontdekte wekte in hem een gloeiende verontwaardiging en den ijzeren wil die muffe toestanden grondig Het is niet gemakkelijk om tol het heiligdom van Batista door te dringen. Het kamp van Columbia wordt streng bewaakt en bezoekers worden aan een nauw keurig onderzoek onderworpen, eer zij worden toegelaten. te saneeren. Hij koos eenige betrouw bare vrienden met wie hij den toestand besprak. Ze deden het nuchter en voor zichtig, zonder zich te haas ten, wetend wat ze wilden en wetend ook dat hun tijd zou komen. En die tijd kwam. Na den val van president Machado lieten zij de eerste vloedgolf der revolutie uitschuimen en hieven op tien kilometer afstand van Havanna. Dit was de hartstocht van een volk dat in den blinde neersloeg en vernietigde maar van geen opbouwen wist. Toen het spel der hartstochten voorbij was of luwde, achtte Batista het oogenblik gekomen om in te grijpen en over te gaan tot daden. Hij deed het op 4 September 1933. Geholpen door zijn vrienden en de studentenorganisaties, ging hij alle officieren die boven hem stonden voorbij. Ze waren trouwens zoo verbouwereerd door dit onver wachte optreden dat ze niets beters wisten dan zich te schikken naar de omstandigheden. Batista be noemde een comité van vijf dat onder het voorloopig presidentschap van Ramon Grau de loopende regee- ringszaken zou afhandelen en hij werd tot zijn eigen karakteristieke dose-up van kolonel Fulgencio Batista, den merkelijken hrerseher over vijf miUioen Cubanen. verbazing benoemd tot aanvoerder van het Cubaan- sche leger, met den titel van kolonel, en zijn vrienden als leden van den generalen staf. De nieuwe kolonel zag zijn macht en aanzien groeien met deii dag. Het volk en de partijen bekeken wantrouwend die nieuwe opkomende ster, die louter steunde op de schouders van het leger, maar Batista zette zijn plannen door en beheerschte, zij het ook achter de schermen waar hij zich terugtrok, leven en dood van zijn vijf millioen Cubanen. Hij maakte en brak de presidenten die aan het bewind kwamen en trok door de berekeningen der heerseh- en eerzuehtlgen een dikke streep. Toen president Machado, in A ugustus 1933, smadelijk de vlucht moest nemen voor het geweld zijner vertoornde onderdanen, was er een kleine kern patriotten die de woeling en gisting der nieuwe revolutie kalm gadesloeg en liet doorwerken, maar op een gegeven moment het stuurloos geworden staatsgevaarte besprong en in gezonder banen dreef. De leider van die kern was de toentertijd nog vrij onbekende sergeant Fulgencio Batista y Zaldivar, in 1901 geboren in het kleine stadje Banes, in de provincie Oriente. Eenvoud en vriendelijke beminnelijkheid zijn het kenmerk van kolanel Batista. Opmerkelijk is dat de broodies niet op een schotel liggen maar op '1 tafelkleed. In de kamer, waar zijn kinderen gewoonlijk spelen, staat 'n levensgroot standbeeld van den, kolonel, zoodat hij als het ware altijd aanwezig is hij de spelen zijner kinderen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 2