SI 32 Maar liaar vijanden hadden de kracht van Katha- rina onderschat. Zij hadden er niet op gerekend, dat zij zich zou weren. De grootvorstin gaf geen terrein verloren. Zij dwong de Czarina 'n onderhoud af en dreigde zelfs Rusland te verlaten. Zij sprak op bitteren toon over de vernederingen, die zij aanhou dend nioest verduren en zij eischte als moeder van den toekomstigen troonopvolger en als echtgenoote van den grootvorst de achting en eerbewijzen, die haar toekwamen. Woronzow was hij dit onderhoud niet aanwezig. Toch was hij er getuige van, dat de l>eide vrouwen elkaar hij 't afscheid weenend omhelsden en dat de ontroerde keizerin Katharina op 't voorhoofd kuste. De nieuwe grootkanselier begreep meteen, dat de strijd nog niet volledig gewonnen was. Van nu af betuigt Elisabeth openlijk haar vriend schap tegenover Katharina. Zij laat haar bij zich komen op Oranienburg, waar Katharina enkele dagen een paviljoen ter beschikking staat. Jaren gaan voorbij. Groote gebeurtenissen volgen elkander snel op. De oorlog met Pruisen en Turkije plundert de staatskas. De Czarina is dikwijls onge steld en de hoop op genezing wordt steeds kleiner. Zij heeft zich uit alle staatszaken teruggetrokken en vindt haar laatste geluk in de opvoeding van haar kleinkind Paul. Het gedrag van Peter wordt haar een bron van ergernis. En niet zonder reden. De oorlog met. Prui sen is nog in vollen gang, maar dat verhindert Peter niet om met zijn „afgod" Frederik in geheime corres pondentie te treden, en hem naar aanleiding der laat ste Pruisische nederlagen zijn leedwezen te betuigen. De gardeofficier Grigorij Orlow, een kleinzoon van den stoutmoedigen Strelitz. die om zijn onverschrok kenheid op 't schavot door Peter den Grooten bege nadigd werd, begeleidt graaf Schwerin, die in Russische krijgsgevangenschap is geraakt, naar St. Petersburg. De grootvorst laat den Pruisischen graaf voor zich verschijnen. „Was ik keizer, dan waart u geen krijgsgevangene," merkt Peter met nadruk op. Door zijn onwaardig gedrag bezorgt Peter zich steeds meer vijanden. Zelfs gravin Daschkowa, de zuster van Katharina Woronzowa. behoort tot de genen, die Peter verafschuwen. Zij is een hoogont wikkelde vrouw en heeft in het buitenland haar opleiding genoten. Zij wordt eeu trouwe vriendin van Katharina en helpt haar over menige zware be proeving heen. Tegelijkertijd heeft graaf Nikita Pan in, de leermeester van den jeugdigen Paul, de eerste draden van een samenzwering gespannen. Nikita Panin, de vroegere zaakgelastigde van Rus land te Stockholm en Kopenhagen, is een leerling van Bestuchew en op politiek gebied een vurig navolger van Peter den Grooten. In zijn oogen is grootvorst Peter een ernstig gevaar voor de politieke nalatenschap van den grooten hervormer. De eerste samenzweerders "Tegelijk met Kyrill Rasumowsky en de broeders Orlow sluit zich een groot gedeelte der garde, die steeds meer ontevreden wordt, bij de samenzwering aan. De aanhangers van Katharina spruiten voor namelijk uit de vaderlandslievende kringen van leger en volk. Ilet is wel een zonderlinge speling van 't lot, dat een Duitsche prinses de beschermster wordt van het Russische nationale bewustzijn. Katharina echter is haar nieuwe vaderland met hart en ziel toegedaan. Zij be grijpt het volk, zij bo- heerseht de Russische taal volkomen, is trouw aan het Russisch geloof en heeft vroeger reeds meer malen de sympathie en het medeleven van de massa voor zich gewonnen. blik werpen op de gebalsemde, opgebaarde Czarina. Dertig dagen achtereen stroomt het volk langs de baar om van de dochter van Peter den Grooten afscheid te ne men. De dood hoeft haar uiterlijk niet veel veranderd, soms schijnt zij niet gestorven te zijn, maar in een lichten sluimer te liggen. Het volk betreurt haar dood met oprechte gevoelens. Geen enkel lid van 't huis Romanof was zóó ge liefd bij zijn onderdanen. En on willekeurig doukt men aan den man, die nu den Russisclien troon zal bestijgen. Het volk heeft gelegenheid hem bij de doodsbaar te aanschouwen. De toekomstige Czaar toont niet den minsten eerbied of ernst. Hij maakt grappen met zijn omgeving, bootst de priesters na en beschimpt Katharina, die voor de baar op rechte tranen schreit. De troonsbestijging, die daags na het overlijden van Czarina Elisabeth plaats vond, werd door Peter op 'n lichtzinnige, uitbuil dige wijze gevierd. De eerste gedachton van den nieuw gekroonden Czaar gaan uit naar hem, dien hij het meest ver eert naar Frederik, den koning der Pruisen. De Russische troepen worden uit het bezette Pruisische gebied teruggeroepen. Frederik, die feitelijk reeds verslagen was, krijgt zonder eenige vergoeding daarvoor te moeten geven Pommeren, Kol berg en W&stfalen terug, ofschoon de bewoners van deze gewesten in- Kanselie, tusschen den eed van trouw aan Rusland hebben afgelegd. De over eenkomst, die daarna tusschen Peter en Frederik gesloten wordt, verandert 't beeld der Russische bui- tenlandsche politiek geheel en al, daar de vroegere bondgenooten nu Ruslands vijanden worden. Het ondersclieidingsteeken van den Pruisischen adelaar, dat Frederik aan Poter verleent, is de magere schadeloosstelling voor de 300.000 Russen, die in den zevenjarigen oorlog gesneuveld zijn, voor de 30.000.000 roebel, die de oorlog gekost heeft, alsmede voor de teruggave der veroverde streken. Peter laat zien wat hij waard is! Wolkow, de aanklager van Bestuchew, wordt de rechterhand van Peter III, Narischkin en Melgunow zijn z'n intiemste medewerkers. Met 't gebaar en de allures van 'n Peter den Groo ten slaat de Holsteiner aan het werk. Hij richt zijn begeerige blikken op de rijkdommen van kloosters en kerken, hij gaat er toe over deze te onteigenen, maar het levert hem slechts weinig op. Hier hebben reeds andere monarchen vóór hem, van 't formaat van 'ri Iwan den Verschrikkelijke)» en 'n Peter den Grooten, hun wapens moeten strijken. Door den adel vrij te stellen van militairen dienst probeert Peter de machtigen uit 't land gunstig voor zich te stemmen. Zoo ook tracht hij door de „geheim kanselarij" en daarmede de folterstraffon af te schaffen zich 'tvolk nader te brengen. Maar't volk, dat bij iedere t roonsbestijging aan derge lijke beloften gewoon is ge raakt, gelooft nauwelijks, dat de toekomst eenige ver betering zal brengen. Wat helpen al deze ver nieuwingen als aan den an deren kant het nationale Russische gevoel keer op keer gekrenkt wordt door verschillende, opzienbaren de verordeningen Het Russische leger, dat in den zevenjarigen oorlog Helman graaf Kyrill Rn hu - tnowsky, ile broeder van Eli sabeth's prin»-geniaal, een dergenen die Katharina op den troon hielpen verheffen. Ma-knel Woronzow, de opvolger van Bestuchew. heeft bewezen tot welke prachtige prestaties het in staat is, zal op bevel van den Czaar naar Pruisisch voorbeeld gekleed worden en afgericht. De aan traditie zoo gehechte Russische pope meet zijn gewaad omruilen voor dat van een protestantschen dominee en met afgesneden baard voor zijn geloovi- gen verschijnen. 't Schijnt, dat Peter zich in werkelijkheid voor Rusland, dat hij haat, minder interesseert dan voor zijn eigenlijke vaderland. Holstein. Terzelfder tijd, dat de Krimsche Clian de Russische grens over schrijdt, zint Peter op oen oorlog met Denemarken om daardoor Holstein te vergrooten. Men deelt den Czaar mede, dat de Russische vloot voor een oorlog tegen Denemarken niet in gereedheid kan worden gebracht, daar onder de manschappen een ernstige epidemie is uitgebroken. Het antwoord van Peter daarop luidt: „Onverwijld gezond worden!" Dergelijke bevelen van den monarch dragen er niet toe bij om zijn aanzien te doen stijgen. Ook ergeren zich velen aan de manier, waarop Peter zich tegenover Katharina gedraagt. Gravin Woron zowa vertoont zich thans openlijk aan Peter's zijde. Zij is getooid met de Katharina-orde, op welk eere- teeken alleen de leden der Czarenfainilie recht hebben. De Czarina moet de eene vernedering na de andere verduren. Zelfs gaat Peter zóó ver, dat hij zijn echtgenoote in 't bijzijn van vele gasten beschimpt. Katharina weet zich steeds te belieerschen niemand vermoedt het felle vuur, dat diep in haar onhluschhaar brandt. Het keerpunt nadert ■et geduld der samenzweerders is uitgeput. Grigorij Orlow dringt aan op een snelle beslissing. Hij is een der vurigste aanhangers van de Czarina, wie hij een buitengewone vereering toedraagt als gardeofficier is hij een man van grooten invloed. Intussclien doodt Peter in Oranienburg, zijn residentie in do nabijheid van Moskou, den tijd met pralende parades en schitterende feesten'. Men bekommert zich niet om Katharina, die in Peterhof verblijf houdt. Men bevroedt niets van het gevaar, dat den Czaar dreigt. En plotseling slaat de eerste bliksemstraal in. De arrestatie van een der samenzweerders is het toeken tot handelen. Wordt vervolgd- Op 25 December lvtil sterft Czarina Elisabeth. Gedurende een volle maand staan de deuren van 't slot open en iedereen kan daar nog een laatstee

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32