ZEEUWSCHE SPORT 19 Zwemwedstrijden te Ylissingen. Te Ylissingen hadden op Zaterdag 7 Aug. provinciale zwemwedstrijden plaats, die over deelname niet t'e klagen hadden, Overzicht van den start der 100 m. schoolslag heer en. Mej. van Melle (De Bruinvisch, Breskens) won een der nummers 100 m. dames en behaalde de vorige week het kampioenschap van Zeeland op dezen afstand. lang voordat- de finish bereikt was, van het tooneel waren verdwenen, na letterlijk of figuurlijk in het zand te hebben gebeten. De winnaars hebben ten slotte niet zoo'n zwaren strijd moeten leveren om hun eerste plaats veilig te stellen. Het was meer de strijd, welken zij moesten voeren om aan den kop te komen, die hun kracht op de proef stelde. In de 150 c.c. was het D.K.W. met van Heusden, Zijlaard en Schravendijk, welke de volgende plaatsen bezette. Van Rijn op Sunbeam nestelde zich in de 350 c.c. op de tweede plaats, terwijl in de 500 c.c. Eysink de eenige aankomende was, nadat al zijn rivalen had den moeten opgeven. Of de uitslag zuiver is, valt niet te zeggen, daar na afloop bleek, dat het met de controle niet al te best klopte. Het leeè ons echter, dat een nader onderzoek slechts een bevestiging van de supre matie der eersten zal opleveren. Op den laatsten snikheeten kermisdag van Middel burg vermengde zich een daverend motorge ronk met de luchtige klanken van luidsprekers, reuzenstemmen en gierende karretjes van kermis- etablissementen. De motorclub Scheldegouwen ver zamelde de motorrenners in het clubgebouw om van daaruit de duinen bij Oostkapelle te gaan bestormen en voor enkele uren onveilig te maken. Middelpunt van het kampeerleven zijn de duinen en vroonen tusschen Oranjezon en Oostkapelle. Rustig en stil is het in dit oord, voorzoover men van rust- in een kampeerderscentrum kan spreken. Maar de kreten 100 m. rugslag dames werd gewonnen door mej. de Jong (De Zeehond, Ylissingen), kampioene van Zeeland op dezen afstand. Mej. Merk en Stevemnek, resp. kampioene der 10') m. vrije slag dames en kampioen 100 m. vrije slag heeren, behaalden ook in deze wedstrijden de over winning ap deze nummers. van de buiten levende jeugd, hoewel soms hartver scheurend, halen niet bij het duivelsche geweld, waarmee de ijzeren monster-renpaarden zich een weg banen door het mulle zand over de hobbelende geïm proviseerde paadjes door de duinpannen en over duinheuvels. Het is een stuiven en glijden, vooral op de plaatsen, waar de begroeiing in de felle zon tot een spiegelglad dek is uitgedroogd. De lagen mul zand geven al evenmin een houvast voor de rondvliegende wielen. Motoren en mensclien zijn weer eens aan een zwareproef blootgesteld. Hetzijn niet alleen de snelheid en de trekkracht van de motoren, welke op de proef gesteld worden, maar het is voor deze ratelende en brommende voertuigen verre van goed te noemen, als het opstuivende zand zich tusschen de wrijvende deelen wringt en daar zijn vernielend, schurend werk aanvangt. Wat men echter in deze races het meest moet bewonderen is de onverbrekelijke eenheid, welke inensch en machine schijnen te vormen. De machine doet het werk, maar de berijder geeft de leiding en als men dan ziet, hoe zij zich te zamen door de mulle en felle bochten wringen, hoe zij tezamen de moeilijk heden van het dit jaar weer uiterst zware parcours oplossen, dan krijgt men respect voor die motor- duivels, op wie zoo druk gescholden wordt, als zij langs de wegen daveren, alles en iedereen hullend in een wolk van vuil en benzinedampen. Wat een be hendigheid, wat een kracht spreiden zij ten toon. De wijze, waarop de rijders van klasse het aanleggen om met de minst mogelijke risico en de grootst mo gelijke snelheid de moeilijke gedeelten te nemen, is werkelijk buitengewoon mooi. Trouwens motor en berijder moeten wel één geheel worden, want niet zoodra verliezen zij elkaar even uit het oog, of het is mis. De geheele aandacht is noodig en de motor moet de volle 100 geven. Bovendien dient de berijder over den noodigen durf te beschikken en zijn koel bloedigheid dient te grenzen aan het roekelooze. Zoo hebben de besten van de goede rijders en ma chines zich trouwens ook Zaterdag getoond. Dat het een groote zege voor Eysink geworden is, pleit voor materiaal en bestuurders. In de 150 c.c.-klasse was het Verkerk, in de 350 c.c. Roest en in de 500 c.c. Eysink, allen op Eysink, die de zege weg sleepten, veelal na feilen strijd, doch ook doordat de tegenstanders het niet konden bolwerken en De Zeeawsche moto/kampioenschappen, die werden verreden nabij Oostkapelle, werden gewonnen door Eysink (500 c.c.), links, Hoest (middenklasse) en Verkerk lichte klasse), allen op Eysink-motoren. Te Oostburg had op de aldaar gehouden wieler wedstrijden de huldiging plaats van de gebrs. van Schendel. die startten in den kojrfwlwedstrijd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17