Als moeder en zoon van elkander vervreemden DE TRAGEDIE VA A EEN KONINGSZOON Anna, 'prinses van Denemarken, de gemalin van James I. Uit kun huwelijkdat verre van gelukkig was, werden drie kinderen geboren twee zonen en een dochter. In hel jaar 1561 maakte zich een schip van de Fransche kust los, dat een kostbaren last over hef Kanaal droeg. Het stond onder bevel van den Cavalier Messire de Mévillon en zijn kostbare last was een negentienjarige jongevrouw, die met een betraand gelaat een land naar de kim terug zag wijken, waaraan zij een even schoone als treurige herinnering behield. De moord op David Eizzio, den Italiaanschcn secre taris en vertrouweling van koningin Maria Staart. Hij viel ten offer aan de wraakzuchtige intriges van de Sehotsche edelen, die de ongelukkige koningin van haar vertrouwden vriend en beschermer beroofdenDe moord vormde den inzet van 'n bloedige reeks kuipe rijen om de macht, die eindigden met de onttroon i no en gevangenneming van Maria Stuart. gaande haar geschiedenis gebracht, zoodat wij haar treurigen levensloop bekend mogon veronderstellen. Thans belichten wij even een andere tragische figuur van het Engelsche koningschap. Een figuur, die vleesch was van haar vleesch Maria Stuart's zoon. De geschiedenis van James VI van Schotland kan zich niet. op zoo'n treurige populariteit beroemen, als die van zijn moeder. Zij is er echter weinig minder tragisch om. Eeeds kort na zijn geboorte in de plaats van zijn onttroonde moeder tot koning van Schot land gekroond, was zijn leven een voortdnrende en bloedige strijd om het bezit van zijn koninkrijk en de macht. Sterk en talrijk waren de vijanden, die hem belaagden. Bezien in liet doorschijnende licht der historie is het verkeerd zijn eigen moeder tot zijn vijanden te rekenen. Weliswaar streefde zij er na haar gedwongen abdicatie naar weder in het bezit te komen van den Scliotschen troon, maar dat streven gold evengoed een liereeniging met haar zoon, dien zij te haren gunste tot vrijwilligon afstand hoopte te kunnen bewegen. Een feit is echter, dat James zelf zijn moeder wel terdege onder zijn vijanden schaarde. Zij be twistte hem het koninkrijk en de macht een bezit, waaraan hij gehecht was als aan zijn leven. En daaruit valt te verklaren, waar om hij, zoolang zijn moeder loefde, onverschillig bleef voor haar hard lot en haar noodlottig einde zelfs als eon verlichting voelde. Do historie heeft ons een beeld van den zoon van Maria Stuart nagelaten, dat verre van gunstig ja, zelfs ignobel en ontaard is te noemen. Maar hij was een kind van zijn tijd en wat in dit ver band méér zegt een slachtoffer van zijn omgeving. Hij heeft zijn moeder nimmer bewust gekend en reeds vanaf zijn prilste jeugd werd hij tegen haar opgezet door Haar smart om het afscheid bracht zij tot uiting in deze regels „Adieu, plaisant pays de France. O ma patrie, la plus clierie, Qui a nourri ma jeune onfance Adieu, France, adieu, mes beaux jours La nef, qui disjoint mes amours, N'a eu de moi, que la moitié, Une parte te reste, elle est tienne, Je la fie a ton amitié Ponr que de l'autre il te souvienue." (Vaarwel, gij schoon Frankrijk, Geliefd vaderland, dat mij mijn prille jeugd Hebt dierbaar gemaakt en opgevroolijkt Vaarwel Frankrijk, vaar wel schoonste dagen van mijn leven Het schip, dat mij van alles scheidt, Wat mij lief is geworden, ontvoert mij niet Facsimile van het door ko ningin Elisabeth van Enge land onderleekende dood vonnis van Maria Stuart. Het origineel is bewaard gebleven en berust hl het Britseh museu m te Londen.. James I op gevorderden leeftijd. Rij regeerde Engeland en Schotland van 160J162o. Geheel aan u een deel blijft bij u achter, Het blijft u behooren, ik vertrouw het toe aan uw vriendschap, Opdat het n aan hot andere deel zal blijven herinneren, Dat u verlaten heeft.) Wie was de dichteres, die dit ontroe rend afscheid schreef t Haar naam was Maria Stuart. Op negen- t.ienjarigon leeftijd reeds koningin-weduwe van Frankrijk en wettige koningin van Schotland. Zij stak het Kanaal over, om bezit te gaan nemen van den Scliotschen troon een bezit, dat de schoone, gracieuze weduwe van Frans II weldra noodlottig zou worden. Had zij een voorgevoel van de rampen die haar in Schotland wachtten, toen zij met bovenstaande dichtregelen afscheid nam van wat in derdaad de schoonste dagen van haar leven zouden blij ken te zijn geweest Er is geen positief antwoord te geven op die vraag, maar men zou het bijna gaan gelooven. Het was den achtsten Februari van dit jaar 350 jaar geleden, dat de on gelukkige koningin van Schotland het leven liet op het schavot. Ter ge- over tegenheid van dien somberen herdenkingsdag hebben wij onzen lezers een niet foto's verlucht artikel aan-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 26