OVER "7 r door w KATHARINA DE GROOTE PrS. De Kascmsky-kathedraal te St. Petersburg, Katharina, na haar geslaagden staatsgreep, Rusland werd uitgeroepen. door den aartsbisschop Nowgorod tot alleenheerseheres over majesteit! Vlug opstaan! Alles is klaar!" Met (leze woorden wordt Katharina uit den slaap gewekt. De kamenier helpt haar hij 't aankleeden en slaap dronken rent de Czarina met haar pruik nog in de hand de trappen af van slot Peterhof. Buiten breekt de eerste och tendschemering door. In het portaal van het slot staat een grauwe gestalte op Katharina te wachten: het is Alexej Orlow, de broeder van Grigorij. AlarmKatharina vlucht waar Sint Petersburg Vlug, majesteitVlug Vlug In St. Petersburg is alles gereed Deze woorden maken de Czarina volslagen wak ker. De bittere ernst der onderneming staat baar hel der voor oogen. Het geldt thansz ij of Peter! Als zij 't verliest, is alles verloren. Er rest dan slechts één uitweg de vlucht over de naburige Zweedsche grens. Het rouwkleed, dat zij draagt, is alles wat zij aan kleedingstukken bij zich heeft. Dan geldt t alleen nog leven te redden en Rusland te verlaten armer dan zij 't indertijd is binnen gekAien. Katharina voelt zich echter in dit oogenblik vol slagen onverschillig. Dat kome, wat komt Zelfs de dood doet haar niet terugschrikken. Alles is haar liever dan de voortdurende vernederingen aan het hof, dan dit erbarmelijk leven aan Peter's zijde. Zij klimt met haar kamenier in een eenvou- negende VERVOLG digen boerenwagen, die haar naar St. Petersburg zal brengen. Het is een sjofele kar, waarvoor een nog sjofeler knol staat gespannen. De Czarina mag door niemand herkend worden. Alexej Orlow, de ver metelste der broeders Orlow, springt op den bok en in een snellen draf gaat het naar de hoofdstad toe. De eerste gebouweu der stad doemen in 't mor genlicht op. „Halt Langs den straatweg is plotseling een man te voorschijn gesprongen het is Grigorij Orlow met enkele officieren. Het is de eerste post der samen zweerders, die zich bij hen aansluit. De garde zweert trouw .nul Je Czarina Voor de kazerne van 't Is- majlowsky-garderegiment wordt halt gehouden. De solda ten worden wakker geblazen. Zonder ergens van te weten, rennen zij half aangekleed op 't groote plein bijeen. Niemand is met de komende gebeurtenissen op de hoogte. Katha rina voelt zich koud worden. Heeft Alexej Orlow haar eenige uren geleden niet verzekerd, dat in St. Petersburg alles geregeld was Zij heeft echter geen tijd om daarover na te denken. Zij weet, dat Kyrill Rasumowsky, de broer van den prinsgemaal, tot de samenzweerders behoort. Hij is de bevelhebber van dit regiment. Van hieruit zal de opstand beginnen. Katharina doorziet de situatie met één oogopslag. Zij wendt zich met gloeiende bewoordingen tot de rond haar verzamelde soldaten. Zij spreekt van het doodsgevaar, dat haar en den troonopvolger Paul bedreigt. Zij smeekt den soldaten om bescherming tegen den Czaar, zij smeekt om trouw De pope van het regiment lost Katharina af. Hij leest den manschappen den eed van trouw aan Katharina voor, dien zij allen zonder uitzondering herhalen. Nauwelijks is dit geschied, of dezelfde boerenkar zet zich reeds in beweging om naai de volgende kazerne te rijden. Het eene garderegiment na het andere sluit zich bij Katharina aan. Onder luide hoera-kreten en tromge roffel begeven zich de troepen naar de Kasanskv- katliedraal, waar de aartsbisschop van Nowgorod Katharina totalleenheerscheresover Ruslanduitroept.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6