31 vroeger reeds zoo vaak gebeurde te gelooven. dat de rechtmatige Czaar, vadertje Peter Feodo- rowitsc-h, niet dood zou zijn, maar dat hij zich onder het voik verborgen zou houden, om te zijner tijd zijn rechten tegenover Katharina te laten gelden. Onverantwoordelijke avonturiers en rebellen we ten deze situatie te benutten. Steunend op de onte vredenheid onder de lijfeigenen slagen zij erin door mooie beloften de massa tot zich over te halen, zij weten de driften van 't volk wakker te roepen en zet ten aan tot opstand en anarchie. Twaalf maal verscheen een nieuwe Czaar Peter, die te Ropscha vermoord was, ouder 't volk. Twaalf maal kwam hij in verzet tegen de bestaande regee ring en, zooals ten tijde der Strelitzenoproeren, richt zich ook thans de ontembare haat van het op gezweepte volk tegen den troon. Twaalf avonturiers na elkaar probeeren onder den naam van Peter 111 den strijd tegen de regeering op te nemen. Een van hen lukt het werkelijk gevaarlijk te worden. De Don-Kozak Emeljan Pugatseliow slaagt erin als 'u tweede Stenka Kasin, die 't Rus sische rijk onder Alexej Michailowitseh in opstand bracht, een groot gedeelte der Kozakken aan 't muiten te brengen; terwijl zich vele lijfeigenen, misdadigers en de nomadenstammen van Orenburg bij hen aansluiten. Hij duikt 't. eerst als l'eter 111 op in den Oeral. Zijn parool luidt afschaffing der belastingen en de strijd tegen de grootgrondbezitters. Emeljan Pugatseliow kent de ziel van liet volk door en door. Omringd door een hofstoet is hij in de oogen van de massa niet de rebel, maar de echte Russische Czaar, die recht heeft op onderdanigheid, en aanbid ding. Gezeten op zijn troon geeft hij z'n bevelen en weet hij 't volk te boeien door zijn ongewoon redenaars talent. Steden en dorpen gaan in vlammen op ■et oproer neemt een geweldigen omvang aan. Orenburg wordt stormenderhand genomen, Samara valt en reeds slaat 't oproer over naar den rechter Wolga-oever. Kazan wordt in brand gesto ken en tot. den grond verwoest. Vele dorpen en nederzettingen sluiten zich bij den pseudo-Czaar aan. Men begint de grootgrondbezitters en hun huisge- nootcn op onbarmhartige wijze te vermoorden. Ai- leen reeds in Sainaransk worden driehonderd groot grondbezitters, leden van den adel, opgehangen of doodgemarteld. Zoo wreken zich do lijfeigenen op hun meesters Het is niet gemakkelijk de rebellen te overwinnen, daar het Russische leger zich juist op dat tijdstip in oorlog bevindt met Turkije. Eindelijk, in Augustus 1774, slaagt, Poter Panin erin de opstandelingen bij Zarizyn te verslaan en, zooals dat in de Russische ge schiedenis zoo vaak gebeurde, werd de held van gis teren door de zijnen verraden en aan de regeerings- troepen uitgeleverd. Bloedige tegenmaatregelen ■V ort. daarna wordt Emeljan Pugatseliow, de af- god der verdrukten, te Moskou onthoofd. Precies zooals vóór zesenzeventig jaren, toen Peter de Groote de oproerige Strelitzen liet onthoofden, begint ook nu een bloedbad, zóó verschrikkelijk, dat Rusland daardoor in zijn ontwikkeling een volle eeuw achter uitgaat. Men bepaalt zich niet ertoe de schuldigen te doo- den. Zij worden op een rad gebonden, of levend aan een der ribben opgehangen, terwijl allen, die hen steunden, gegeeseld worden en gefolterd. In plaatsen, waar de medeplichtigen tijd hadden gehad zich te verbergen, werd volgens 't lot iedere derde opge knoopt, terwijl de anderen gegeeseld- werden en met afgesneden ooren - het teeken der misdadigers weer in vrijheid gesteld. Rusland is het oude, gmwelijke Rusland gebleven. Katharina, de leerlinge van Voltaire, zij met de idea len van Montesquieu, heeft geen kans gezien zich tot het volk neer te buigen. Toen zij den troon beklom, was zij bezield van lioo- ge idealen, zij was zelfs degene, die de bevrijding der boeren warm verdedigde. Maar tegelijkertijd zocht zij haar steun bij den adel, die in 't geheel niet sympa thiek stond tegenover de bevrijding der boeren. Een poging tot opstand van Pugatseliow had haai een waarschuwing moeten zijn.echter er werd geen enkele maatregel getroffen, waardoor het leven der lijfeigenen ook maar 't minst zou worden ver licht en 't onderling verkoopen van boeren bloeide even weelderig als vroeger. Deze boeren moesten zooals vroeger dwangarbeid verrichten voor hun meesters en waren geheel overgeleverd aan hun nukken en willekeur. («rigorij Orlow liet was Grigorij Orlow, die de garde jiad overge- haald de zijde van Katharina te kiezen, en over hem voerde de weg, die leidde tot de vermoording van den Czaar. Na den dood van Peter den Grooteu werd de Rus sische troon bezet door vrouwen, alleen Peter 11 en Peter III vormden 'n onderbreking. Na Katharina 1 volgden Anna Iwanowna, Anna Leopoldowna en Elisabeth. Dit tijdperk vooral dat der gouden Rococo had een verweekt, passief mannentype in 't leven ge roepen. Vandaar, dat het niet te verwonderen valt, dat de moedige, energieke gebroeders Orlow en hun handjevol medewerkers zoo gemakkelijk slaagden in den maar half voorbereiden staatsgreep. Grigorij Orlow's beste hoedanigheden waren zijn groote persoonlijke moed en zijn soldatentrouw. Hieraan had Katharina haar troon te danken, terwijl er bovendien nog iets was, dat deze beide mensehen bond de gewelddadige dood van Czaar Peter te Ropscha, waarvan Grigorij Orlow de medeplichtige was en Katharina de ingewijde. Nadat Grigorij Orlow tegelijk met zijn broeders in den adelstand verheven was, werd hij naar 't voor beeld van Katharina's voorgangsters aan 't hof voor gesteld als de bijzondere gunsteling van de kroon Wat kon de verarmde officier, die diep in de speel schulden zat, meer verlangen Dat hij echter hiermede lang niet tevreden was. moest Katharina zeer spoedig ondervinden Orlow was niet tevreden met den rang van kamer heer, noch met zijn graventitel, de orde van den heiligen Alexander Newsky, den rang van generaal- j,*" Graaf Alexej Orlow, stalmeester der Czarina. Voor de slede is een der beroemde Orlow -dravers gespannen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 31