lies te kunnen uitzoeken... en het te krijgen ook, DOOVEN ALS GEVANGENBEWAARDERS 18 geen wonder,dat meneer tevreden glundert Met evenveel genoegen zet zich de geluk kige bezitter van een RADIOBELL aan den welvoorzienen radiodisch. Hij kan alles krijgen wat z"n hart maar begeert. En hoe? De sonoriteit en selectiviteit van dit prachtige toestel beloven hem een onverdeeld genot. Er komt heusch geen dikke portemonnaie aan te pas om eigenaar van een R ADIO BELL te worden, maar bént ge dit een maal, dan behoort ge voorzeker tot de rijksten onder de luisteraars. De traditie getrouw heeft de Bell Telephone Mfg.Co. weder om een geheel nieuwe, en dit jaar belangrijk uitgebreide serie ontvangtoestellen ontworpen. Deze serie, waarvan elke Radiobei] de klankschoonheid en de selectiviteit bezit waai v an U gedroomd hebt. zal U worden voorgesteld 7Sept. a.s. op de Jaarbeurs te Utrecht, Stands Nos. 1121-112=»-1120. De welsprekendheid van een romantischen bandiet Gheorghe Coroiu, de beruchte ban diet van Roemenië, om wien de eenvoudige plattelandsbevolking vele legenden heeft gesponnen en die min of meer als een tweede Robin Hood wordt beschouwd, knapt vijf jaar straf op in de gevangenis van Bacau. Aanvankelijk had men hem in de gevangenis van Botosani opgesloten, maar de autoriteiten vonden het ver- standiger hem uit zijn geboortestreek vandaan te halen, omdat daar tallooze vrienden van hem rondliepen. Ze zetten de man, die hen met zijn wapen in be- hem op transport naar Bacau, waar dwang hield, inderdaad Gheorghe Coroiu niemand met den bandiet sympathi- was, begonnen de kooplieden uit een geerde ander vaatje te tappen. Met knikkende Coroiu slaagde er namelijk in met knieën overhandigden ze hun bezit- den cipier op zeer vriendschappelijken tingen en waren achteraf blij er hun voet te geraken en toestemming te hachje niet bij in te schieten, krijgen, dat zijn maaltijden hem voor- Na drie dagen keerden Coroiu en taan werden gebracht door eenige zijn trouwe begeleider doodbedaard in vrienden en door zijn verloofde, een de gevangenis van Botosani terug. De knap boerenmeisje. bandiet verkondigde op trotschen toon, Het toeval wilde, dat een contro- dat hij uit vrijen wil was teruggekomen, leerende inspecteur de gevangenis kwam omdat hij zijn onschuld wenschte te bezoeken juist op een oogènblik, dat de bewijzen. Maar de autoriteiten dachten cipier, de gevangene en het meisje er anders over. Zij vermoedden, dat het gezamenlijk in alle opgewektheid een uitstapje in werkelijkheid had gediend maaltijd verorberden in het particuliere om den vergaarden buit in veiligheid te vertrek van den bewaarder. Het spreekt brengen. Ze voerden hem nu naar Bacau vanzelf, dat de cipier op staanden waar de terechtzitting werd gehouden voet wérd ontslagen en zijn opvolger en Coroiu zich hoorde veroordeelen Coroiu gelijk iederen anderen gevangene tot vijf jaar opsluiting. Om te voor ging behandelen. komen, dat Coroiu met zijn gladde en Dit ergerde den bandiet. Hij besloot welsprekende tong wederom in staat uit de gevangenis te breken. Het was zou zijn sommige bewaarders onder voor hem geen moeilijk probleem. Onder zijn invloed te brengen, plaatsten de hen, die met het toezicht over de ge- autoriteiten hem thans onder toezicht vangenisbewoners waren belast, telde van doove cipiers. hij vele bewonderaars. Bijna zonder In zijn jonge jaren was Coroiu in be- uitzondering geloofden zij, dat Coroiu trekking geweest bij een rijken land een vijand vavi de rijken was en hen edelman, Mihau Turtulescu. Hij werd beroofde om hun geld onder de armen door zijn werkgever goed behandeld en te verdeelen. Met zijn gladde tong wist toonde hiervoor zijn dankbaarheid door, hij er de gevangenbewaarders van te toen hij op zekeren dag het huis verliet, overtuigen, dat hij inderdaad behoorde een briefje achter te laten „U behoeft tot het gilde der „romantische" struik- nooit bevreesd te zijn. Ik zal u, die roovers en slechts moest worden ge- altijd goed voor mij is geweest, nimmer zien als een edelmoedige bandiet, een eenig kwaad doen. Ik zal u verdedigen galante avonturier en een vriend van tegen uw vijanden. Uw trouwe huis de armen. knecht, Gheorghe Coroiu." Een cipier, een zekere Vasile Dobro- Niemand weet de reden, waarom vanu, werd, onder den indruk van deze Coroiu het huis van zijn werkgever gloedvolle schilderingen, bezield met het verliet om het weinig eervolle ambt verlangen om Coroiu te helpen ont- van bandiet uit te oefenen. Wel werd snappen. En op een avond slopen zij hij er na eenigen tijd van verdacht zijn beiden de gevangenis uit. Coroiu droeg eigen grootmoeder te hebben vermoord zijn gewone gevangeniskleeding en en beroofd. Men meende bewijzen tegen Dobrovanu was zwaar gewapend. Ze hem te hebben en nam hem in hechte- wandelden broederlijk naast elkaar en nis. Enkele maanden later ontsnapte hij iedereen, die hen tegenkwam, meende uit de gevangenis en zwoer zich te zullen dat de zwaar-gewapende cipier den wreken op de maatschappij, die hem be- bandiet naar een andere gevangenis schuldigde van een misdaad, waaraan moest overbrengen. hij volkomen onschuldig was. Op een hoofdweg demonstreerde Hij „installeerde" zich in de bosschen Coroiu, met volledige instemming van rond Botosani, organiseerde een bende zijn metgezel, z'n practische vaardig- roovers en oefende een ware terreur uit beid. Hij overviel een tweetal rijke koop- in de omliggende streek. Hij overviel lieden, die van een markt huiswaarts reizende kooplieden, hield nachtelijke keerden. Onder bedreiging met een strooptochten in dorpen en kleine ste- pistool gebood hij ze al hun geld af te den, waarbij vooral de huizen der rijke geven. Hij vertelde bovendien, wie hij ingezetenen onder handen werden ge was en voegde eraan toe, dat hun leven nomen. Bij een overval op het stadje dus aan een zijden draad hing. Stefanesti slaagden de gendarmes er Maar de twee mannen toonden niet bijna in hem te vatten. Doch hoeve de minste vrees. Ze lachten den bandiet zijn bende slechts vijftien man sterk in het gezicht uit en scholden hem voor was, wist hij desondanks te ontsnappen, leugenaar. Hij kon de beruchte Coroiu Sinds dien tijd werd hij hardnekkig niet zijn, want deze zat veilig en wel op de hielen gezeten. Zijn portret prijkte achter slot en grendel in de gevangenis op alle aanplakborden en achter vele van Botosani. Ze weigerden vlakweg etalages van Botosani, terwijl op de hun geld af te geven en behandelden den voorpagina's der dagbladen met groote bandiet als een onhandigen beginneling, letters stond vermeld, dat dengenen, die die den „beroemden" Coroiu probeerde de politie behulpzaam waren bij het na te apen. Maar toen de gevangen- arresteeren van den bandiet, een rijke bewaarder nadrukkelijk bevestigde, dat belooning te wachten stond.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 18