29 Op 't toppunt van maclit en invloed staande, verlaat Potemkin vrijwillig den onzekeren post van kamerheer om niet 't lot te deelen van zijn voor dansers, die door de gril van Katliarina allen werden gedegradeerd. Hij wil de ongebonden, geestelijke vriend en medewerker der Ozarina blijvenen hij blijft dit ook tot. aan zijn dood. Zijn invloed op de politiek van 't Russische rijk wordt nog grooter dan vroeger, hij werkt nog haast inniger samen met Katliarina en staat boven iederen naijver op 't vluch tige succes der na hem volgende kamerheeren ver heven. Hij ziet 't grenzelooze vertrouwen, dat de Czarina in hem stelt. Zij geeft hem de grootste vol machten en hij wil haar in de overtuiging laten, dat al haar plannen en wenschen ook steeds gelukken. Toen Katliarina 'n keer te ongeduldig was om 't behaalde succes geheel te laten rijpen, tooverde hij haar 't schouwspel voor oogen der Potemkindorpen, die als 'n sprookje uit de woeste steppen tevoorschijn kwamen, om vlak daarna weer te verdwijnen. Potemkin, Je groote loorenaar Taurië, zoo luidt de naam van het nieuwe land, dat de veroverde Krim en de door Rusland bezette Turksche gebieden omvat. Grigorij Potem kin, vorst van Taurië, is er de onbeperkte heerscher. Van hier uit zal men trachten 'n grooten aanval te doen op 't land der Osmanen. Potemkin ziet zich voor de taak gesteld, uit 't woeste, wilde Taurië een gecultiveerd eu bewoonbaar land te maken. De machtige gunsteling doet zijn besthij sticht de vesting Cherson aan den beneden-Dnjepr en de sterke oorlogshaven Sebastopol. De stichting van Ekatherinoslaw is bedoeld als verheerlijking van den naam der Czarina, zooals St. Petersburg indertijd van Peter den Grooten. De groote fantast Potemkin ziet echter verder. Hij ziet 't ontstaan van een voor beeldige, welvarende provincie, die 't hart der Cza rina zal verblijden, 'n sprookje, dat uit de woeste steppen en wouden is gegroeid, de eerste schrede van 'n groot, stoutmoedig plan, dat nauw verbonden was met, den val van Turkije. Hij zag reeds een voltooid werk in 't nederig begin en schrok niet, toen hem werd medegedeeld, dat de keizerin van plan was zijn sprookjesland te komen bezichtigen. In Januari 1787 vertrok Katharina inderdaad uit Moskou. Was 't een ander en niet Potemkin geweest, dan was de heele reis een reusachtige mislukking ge worden. Maar de handige toovenaar Potemkin verloor zijn bezinning niet. De Czarina werd begeleid door den Pranschen gezant graaf Ségur en de gezanten van Oostenrijk en Engeland, graaf Coblenzl en lord Fitzherbert, op haar groote reis om zich persoonlijk te overtuigen van den bloeiendcn welstand van 't nieuwe Russische gebied. In Ekatherinoslaw wou zich zelfs Ruslands nieuwe bondgenoot tegen Turkije, keizer Jozef II van Oos tenrijk, bij 't reisgezelschap aan sluiten. Reusachtige brandstapels ver lichten 's nachts den weg der Czarina. Een leger van 40.000 man sluit hem af, op ieder station staan vijfhonderd versche paarden gereed en op iedere rustplaats is als door tooverkracht een slot gebouwd, om de Czarina en haar gezelschap te herbergen. Welvarende dorpen spreiden zich voor de verheugde blikken der Czarina open. In haar enthousias me bemerkt zij niet, dat beschil derd bordpapier en coulissen den voorgrond van deze dorpen vormen! In Cherson aan de Dnjepr-delta wordt Katharina verrast door een bijna voltooide vesting, een admi raliteit met magazijnen, een arse naal met honderdzestig kanonnen en kazernes voor vierentwintig duizend soldaten. De vesting bestaatuit zand, de kanonnen hebben geen munitie, de oorlogsschepen in de haven zijn gloednieuw, maar onbruikbaar Het schouwspel is echter over weldigend. Het lijkt een sprookje, het is haast ongeloofelijk, dat dit alles in de drie korte jaren, dat Rusland over deze gebieden heerscht, ontstaan is Zoo ging het langs den heelen weg in de goud-ver- sierde galeien vanaf Kiew, waar men 't voorjaar heeft afgewacht, den heelen weg tot Kadak en Cher son steeds tusschen de coulissen van Potemkin's schouwspel, langs de menigten figuranten, langs de massa's der uit verren omtrek bijeengedreven vee hoeders, terw ijl overal volksfeesten werden georgani seerd en groote markten gehouden. De reis kreeg 'n steeds fantastischer tint. De woes te Nagaisteppe, een onher bergzame laagvlakte, was op bevel van Potemkin met prachtige Aziatische ten tenkampen overdekt en drieduizend Don-Kozakken donderden hun hoera ter eere der Russische Czarina en gaven op hun snelle paarden schitterende proe ven van hun rijkunst te zien. Overal werd Katharina begroet door tevreden en juichende scharen achter deze eomediespelende mas sa's stond een der grootste regisseurs, die de wereld ooit gekend had Grigorij Potemkinvorst van Taurië. en ran cl i o on* De rebel Emeljan Pugatsehow, de leider der opstandige Kozakken en lijfeigenen. figuu r "Terecht noemt Ségur Potemkin een der zon derlingste en meest gran- Vorst Grigorij Potemkin generaal-adjudant van de Czarina sedert Februari 1774. Groot was zijn in vloed op de politiek van het Russische rijk. Hij brak het verzet van den Kozakken- rebel Pugatsehow en voerde de vredesonderhandelingen met Turkije tot 'n goed einde. diooze figuren van zijn tijd. Hij is een der grooten van zijn land, groot -in zijn liefde, in zijn geest, groot in zijn denkbeelden en plannen, onverzadelijk in zijn levenslust en verkwisting, onovertroffen in zijn pose. Misschien zouden deze eigenschappen toch nog niet zoo vruchtdragend voor 't land geweest zijn, als Potemkin niet 'n figuur als Katharina gevonden had, die hij hooger schatte dan zichzelf en wie zijn gansclie scheppend kunnen gold. Aldoor was hij bang Katharina te verliezen, hij volbracht voor haar de moeilijkste opdrachten, doch slechts voor haar alleen, want niets ter wereld achtte hij zóó hoog als de Czarina, voor wie hij leefde. Daarom wou hij niet langer leven, toen hij be merkte, dat Katharina hem ontrouw was geworden en een andere man méér voor haar ging beteekenen dan hij. Andere mannen mochten haar vereeren, zoo lang hij wist, dat Katharina's geest hem behoorde. Dit was zijn grootste trots, zijn hoogste bezit. Toen hij door zijn verovering der vesting Otscliakow een zijner stoutste daden volbracht had, voelde hij plotseling uit den brief van Katharina, dat hij niet meer alleen was in haar leven. Hij verlaat 't front, hij verlaat 't leger om in St. Petersburg de afzetting van den nieuwen gunsteling te eischen. Hij is besloten te vechten om héér, met wie hij zich achttien jaren lang een onverbreekbaar geheel gevoeld heeft. Voor den eersten keer echter weigert Katharina aan 't verlangen van haar ouden vriend te voldoen. De groote Potemkin neemt den strijd op tegen den nieuwen, tweeëntwintigjarigen gunsteling Plafon Zubow. Hij wil de vrouw, die hij bemint, opnieuw veroveren. Pe laatste strqJ van Potemkin en »gn Jood ■Jntemkin laat in zijn Taurisch slot te St. Peters- burg feesten aanrichten van ongeziene pracht. Katharina vormt 't middelpunt, voor héér verspilt hij zijn teugellooze, onmetelijke fantasie om door sprookjesachtige maskerades, door vuurwerk en tooneelopvoeringen in haar de herinnering aan het verleden op te wekken. Echter tevergeefs. De man, die vroeger zoo weinig om zijn uiterlijk gaf, die door Katharina zoo vaak in een besmeurden rok en ongekamd was aangetroffen, staat thans voor haar in een gewaad, dat met, kostbare diamanten

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 29