NIEUWE TECHNISCHE WONDEREN BIJ PHILIPS Hoe de opheffing van het richteffect door den klankver- strooiergeschiedt. Het schrijverke in de rimpeltank Bij het jaarlijksch pers bezoek aan de groote Philipsfabrieken te Eindhoven werden weerom nieuwe technische wonde ren en diverse verbete ringen, op 't gebied der radio-telefonie en televisie, gedemonstreerd. Er was bijzonder veel in teressants te aanschouwen in de diamantboorderij, waar de z.g. treksteendia- manten, ten behoeve der gloeidraden, worden ver vaardigd, in de philite- fabriek, waar de radio- kasten fraai „bekleed" worden en in het Röntgen- laboratorium, waar we de ingenieuze toestellen in werking zagen voor het splitsen van atomen, met het doel, kunstmatige radioactiviteit te verkrijgen. Uit het vele interessante geven we hier een be knopte geïllustreerde inleiding over het „schrijver ke" (watertorretje), den z.g. klankverstrooier in de nieuwe Philips-luidsprekers. Het is een bekend verschijnsel, dat de weergave van een radiotoestel het beste is, als men zich niet te dicht bij het toestel en recht tegenover de luid sprekeropening bevindt. Men hoort dan veel meer hooge tonen dan terzijde van het toestel. Dit merk waardige verschijnsel vindt zijn oorzaak in het feit, Een luidspreker met „klankverstrooier" een electromotor kan men aan dit technische „schrij verke" alle ge- wenschte trillingen geven, die in het water langere of kortere golven ver oorzaken. Door dit vernuf tige apparaat kan men nu duidelijk waarnemen, hoe bij een bepaald trillingsgetal een sterk l ichteffect op treedt. Zoodra men echter een wigvor- migen reflector in het midden van het houten staafje plaatst, dan blijkt het richt,effect plot- dat elke luidspreker voor hooge tonen een sterk richt- effect vertoont. De luid sprekerconus werkt voor geluidsgolven boven een be- toonhoogte als de spiegel van een auto- lantaarn, die het licht van de lamp tot een bundel vereeuigt. Het gevolg hier van is, dat men ófwel te veel hooge tonen hoort, als men zich recht tegenover het apparaat bevindt, óf wel te veel lage tonen, wanneer men zich naast het apparaat bevindt. Om van den aard van het luidspreker-richteffect een juist begrip te krijgen, werd door de geluidsinge nieurs in het Philips-labo- ratorium 'n interessant toe stel geconstrueerd, waar mede men de gedra gingen der luidspreker trillingen met watergolven kan nabootsen. Mede dank zij de ervaringen met deze z.g. „rimpeltank" is inen er dan ook in geslaagd, het typische hinderlijke richteffect bij luidsprekers bij de nieuwe Philips-toestellen geheel op te heffen. Deze rimpeltank is een langwerpige bak met glazen bodem, waarop zich een waterlaagje bevindt. Onder de glasplaat is een spiegel schuin opgesteld, die het van boven door het water vallende licht op een scherm projecteert. Iedere golfbeweging van 't water kan op deze wijze op het scherm gezien worden. In het water bevindt zich een houten staafje, dat den zelfden vorm heeft als een luidsprekerconus. Door De rimpeltank. seling geheel verdwenen te zijn. Het „schrijverke doet nu op alle frequenties mooi gelijkmatige gol ven ontstaan. Deze laboratorium-proeven hebben ertoe geleid in de nieuwe Philips-luidsprekers een philite- kegel aan te brengen, „klankverstrooier" genaamd, die het richteffect volkomen opheft en de weergave van het apparaat, waar ook beluisterd, een gelijk- matigen klankrijkdom geeft. En dit is de z.g. „denkende knop", een bedienings automaat, waardoor een foutieve instelling der regel- organen niet meer mogelijk is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 10