DOCUMENTEN UIT HET LEVEN DER ARTISTEN Corij-Alflioi ECCENTRIC ACROBAT^ S CtOWNS^# Paul Spadoni beoefende achtereenvolgens het vak: acrobaat, clown, goochelaar en koetsier, waarbij hij ziek tot athleet ontwikkelde. Hij dook voor het eerst te Brussel op niet zijn „kanontruc"waarbij hij van een afstand van vijftien meter een staalgranaat van veertig pond met zijn handen opving. Andere artisten, die hem zulks wilden nadoen, schoten er hun vingers bij in. Paul Spadoni is het tot nog toe gelukt weinig of geen letsel te bekomen en hij treedt thans nog in Berlijn op als een der meest gevierde circusartisten. De Belgische clowns Permané oogstten het grootste suc ces met de creatie van hun nachtegaal-scène, waarin een nachtegaal aan een ander't hof maakte. Het onder houd, dat tjirpend werd gevoerd binnen het kader van een onvergelijkelijk gebarenspel, bleef maandenlang het hoofdnummer, totdat iweederangsartisten er zich meester van maakten. De zoons der Permané's hebben dit num - mer nu weer in hun repertoire opgenomen en trekken thans als tweede generatie door de wereld. Gusta tvm Botoni, die jarenlang in het Gorthy-Althoff- circus als kunstrijdster optrad, was de laatste vertegen woordigster van een serie geestdriftig bewonderde paardrijdsters, die hun loopbaan meestal beëindigden, doordat zij met een graaf of een tiorst in het huwelijk traden. De beroemde boeienkoning Houdini zal nog in de herinnering van velen voortleven. Zijn handigheid grensde aan het ongeloofelijke en nog steeds is het geheim zijner ver bazende trucs niet achterhaald. Hij liet zich opsluiten in cellen voor terdoodveroor- deelden en ontsnapte, liet zich geboeid in de Spree werpen en zwom er uit, liet zich in een watervat stoppen dat dichtgesoldeerd werd en was na enkele minuten weer vrij. Op het eind van zijn leven legde hij zich loe op het ontmaskeren van bedriegers en het helpen van behoeftigen. Behalve het speciale nummer, dat den circusartist een min of meer vluchtige bekendheid geeft, is er maar één document dat hem eenigen tijd kan laten voortleven in de herinnering van menschen die hem hebben bewonderddat is het circusplakkaat, waarop hij in een speciaal nummer wordt afgebeeld. Deze plakkaten vormen na verloop van tijd een omvangrijk archief met een bijzondere historische waarde, in zoover het ons een hernieuwden blik gunt in de levens van sommige artisten die zich in de bewondering hunner tijdge noten hebben mogen verheugen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 2