31 I en doode wordt tot keizer gekroond ■"%e nieuwe Russische Czaar heet Paxil I en niet Alexander, zooals Katharina gewild had. De nieuwe grootkanselier en gunsteling van den Czaar heet Zijne Doorluchtigste Hoogheid vorst Alexander Besborodko. De paleizen, waarin de galante geest van Kathari na ruim vijfendertig jaren heeft geheerscht, lijken wel veroverde vestingen, bemand met de nieuwe meesters, de officieren van Gatschina. Het is, alsof over de hoofdstad de belegeringstoe stand is uitgeroepen, alsof een onzichtbare hand de klok heeft teruggezet tot den tijd, waarin een krank zinnige Holsteiner 't Russische rijk in een Pruisische kazerne wou veranderen. Het is de zoon van den Holsteiner, die de opstan ding van dien geest met 'n symbolische handeling documenteert. In aanwezigheid van 't hof, van alle mannen van aanzien en de gunstelingen van zijn overleden moeder laat Paul in 't Alexander-Newsky-klooster het graf van Peter III openen en 't half ontbonden lijk op een troon zetten. Hij zelf drukt den te Ropscha vermoorde den scepter in de hand en zet de kroon der Romanows op diens kalen schedel. Een voor een moeten de aanwezigen hem huldigen, wien tijdens zijn leven de kroningsfeesten niet ten deel vielen. Terwijl deze waanzinnige, huiveringwekkende vertooning nog druk de gemoederen van 't volk bezighoudt, terwijl de dood van Katharina nog niet is doorgedrongen in de lagen der massa, volgt de aankondiging van de bijzetting van den vermoorde. De straten van 't klooster naar 't Winterpaleis zien zwart van 't volk. Spoedig zet zich de rouw stoet tusschen de opgestelde gelederen van militairen in beweging. Vijfhonderd geestelijken openen den stoet en onder de oogen der duizendhoofdige massa moet de grijze Alexej Orlow bij de snerpende koude met ontbloot hoofd voor de kist schrijden en op een kussen de kroon dragen van hem, dien hij vijf-en- dertig jaren geleden vermoord heeft. Dit is de wraak van den nieuwen Czaar op 't regiem en de hovelingen van zijn moeder. In 't Winterpaleis staan twee doodkisten ter be zichtiging door 't volk opgebaard zij bevatten 't stoffelijk overschot van Peter III en Katharina de Groote. Een rouwband slingert zich om de sarko- fagen, waarop de woorden „In 't leven gescheiden vereenigd in den dood." .Clroot is slechts hij, met wien i li spreek" W"%e nieuwe Czaar neemt wantrouwig en met 'n diepen haat in 't hart de regeering op zich. De goede voornemens, waarmede hij in zijn jeugd bezield was, zijn tijdens den langen tijd van wachten Czaar Paul betrijdt den door Katharina in een kerker opgesloten Poolschen vrijheidsheld Koseiuszko. verstikt. Hij is tweeënveertig jaren oud, wanneer hij als 'n verbitterd man, als iemand, die door 't hof van z'n moeder voor onmondig werd gehouden, voor een tweederangs-mensch, tot Czaar van Rusland ge kroond wordt. De verachting, die hij zijn gansche leven moest verduren en die hem iedere hoveling van Katharina ongestraft kon toonen, deed hem bijna aan zijn eigen minderwaardigheid gelooven. Uit dit minderwaar digheidsgevoel groeide een fel verzet, dat hem aan vankelijk maakte tot den despoot der exercitie velden en daarna tot machtsdronken tyran. Overal bespeurde hij den geest der Fransche revolutie als 'n doodelijk gevaar voor zijn souvereini- teit. Hij zag zich geroepen de „wankelende" tronen en de „bezoedelde" altaren van dit gevaar te bevrijden. In de ijzeren discipline, die op z'n exercitieter reinen heerschte, zag hij de nieuwe toekomst van Rusland gelegen. DeiDelfden geest van onderworpen heid wou hij in 't openbare leven invoeren. Eenieder zonder onderscheid moest, als hij den Czaar ontmoette, nederknielen. De Czaar maakte geen uitzondering, edelman en boer waren voor hem 't zelfde als dienaar en knecht. „Groot is slechts hij, met wien ik spreek en ook slechts zoolang ik met hem spreek. Het leger werd gedrild zooals nog nooit tevoren. Hier moest zich de vernieuwing van Rusland vol trekken en „de geest van Potemkin" worden uitgedreven. Hoe diep de Czaar Potemkin haatte, bewijst wel 't feit, dat hij 't lijk van den Taurischen vorst liet op graven en in de stadsgrachten van St. Petersburg werpen. De parades van de wacht, die iederen dag gehouden werden, deden eiken officier beven en sidderen. De geringste afwijking van 't verouderde Pruisische reglement was voldoende om terstond op 't exercitie veld gedegradeerd te worden en zonder erbarmen in ballingschap gestuurd. Soldaten met gepoederde prulken M~ke Czaar woont de parades van de wacht geregeld persoonlijk bij. De geriefelijke soldatenkleeding, die door Potemkin was ingevoerd, bestaat niet meer. In plaats daarvan zijn na Paul's troonsbestijging de enge Pruisische rokken gekomen en de korte broeken. Czaar Paul I van Rusland, die door het verraad van kanselier Besborodko zijn moeder Katharina opvolgde. Czarina Katharina had zelf bij testament haar kleinzoon Alexander als opvolger aangewezen. De nieuwe heerscher haastte zich alle door Katharina en Potemkin ingevoerde hervormingen weer ongedaan

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 31