Paul is bevreesd voor samenzweringen Het wantrouwen, dat Paul koestert tegenover z'n eigen familie, z'n ambtenaren, officieren en be dienden, groeit uit tot een soort ziekte. Dag en nacht wordt hij door 't schrikbeeld van samenzweringen en revoluties achtervolgd. Den eenen dag .is iemand zijn beste vriend en wordt hij met de hoogste eerbewijzen overladen, en den volgenden dag wordt hij door Paul Grootvorst Alexander Paiv- lowitsch, de oudste zoon van Czaar Paul. Bij geheimtes tament benoemde zijn groot moeder Katharina hem tot haar opvolger, doch kanselier Besborodko speelde dit tes tament in handen van Paul. Vermoeid treden de soldaten aan, reeds afgemat, omdat het zich aankleeden uren in beslag neemt, omdat geen enkele soldaat of geen enkele officier het zonder hulp van anderen, kan klaar spelen De compagniekappers werken in koortsachtige haast. Zij zetten met, heet, gesmolten spek de gepoederde, zijden pruiken vast op de kaal geschoren hoof den der manschappen en wee dengene, die de voorschriften niet juist opvolgt Het salueeren met den degen geldt voor den Czaar als een zaak van 'tr hoogste gewicht. Dikwijls stormt hij razend van woede op een der officieren af, rukt hem den degen uit de hand en doet hem de verschil lende grepen zelf voor. Met doodernstige gezichten en in stramme houding moeten de manschappen er getuige van zijn, hoe zich de Czaar van Rusland verlaagt tot 'n grotesken drilmeester. Rond 't exercitieveld staan de wagens der offi cieren met al hun bagage steeds gereed. Niemand van hen weet, of hij denzelfden dag niet wordt ver bannen Niet, minder dan zeven veldmaarschalken, meer dan driehonderd generaals en meer dan tweeduizend hoogere officieren verlaten tijdens de korte regee- ringsperiode van Paul vrijwillig of gedwongen 't leger. Zelfs de beroemde veldmaarschalk Suwarow wordt naar zijn landgoed verbannen en onder politio- neele bewaking gesteld. De overwinnaar der Polen, Turken en Tartaren heeft zich scherp uitgelaten over de hervormingen, die door den Czaar werden ingevoerd. ..Poeder is geen buskruit," zoo sprak de maar schalk, „lokken zijn geen kanonnen, de pruikenstaart is geen sabel en ik ben geen Duitscher, maar een trouwe Rus verstooten en ten val ge bracht. Benoemd worden en afgezet volgt, onmid dellijk op elkander. De onvastheid van ka rakter van Paul wordt spreekwoordelijk. Het bui tenland, dat, door den Czaar nog kort vóór zijn troonsbestijging in veel opzichten werd geprezen, beschouwt hij nu als 'n broeihaard van gevaar lijke leerstellingen. De Russische jeugd mag niet meer op buitenlandsche universiteiten studeeren, de grenzen van 't rijk worden voor de Russische onderdanen gesloten en in 't, jaar 1800 vaardigt Paul 't bevel uit,, waarin ieder buitenlandsch boek zon der onderscheid in Rus land verboden wordt. Slechts weinigen slagen erin de gunst van den Czaar voor 'n bepaalden tijd te behouden. Paul wordt slechts geïmpo neerd door blinde gehoor zaamheid aan zijn vaak onzinnige bevelen en lui mige wenschen. De kanselier vorst, Besborodko verstaat, deze moeilijke kunst. Toen de Czaar tijdens de kronings- dagen als gast op 't vorstelijke slot te Moskou ver toefde, viel zijn blik op 'n prachtig park, dat aan 't slot grensde. „Hier kon men 'n ge schikt exercitieveld van maken," merkte de Czaar op, die alles van zijn standpunt beschouwde. Het was avond, toen hij deze woorden sprak. Toen de Czaar den volgenden mor gen door hetzelfde raam keek, zag hij infant,erie- af deelingen op 'n voor beeldig vlak terrein mar- cheeren Besborodko, de groote vleier, had 's nachts alle boomen en struiken laten omhakken en uitgraven. Een voltallig regiment was daarmede den heelen nacht bezig geweest Op 'n keer reed de Czaar, begeleid door zijn adju dant-, langs 't oude, houten gebouw der Italiaansclie opera te St. Petersburg. De Czaar liet zijn afschuw blijken hij haatte alles, wat romaansch was. „Ik wensch hier geen opera meer, m'n beste," zei hij. Dienzelfden avond was 't gebouw gesloopt en waren vijfhonderd arbeiders bezig bij toortslicht den grond gelijk te maken. Ook graaf von der Pahlen, de militaire gouverneur der hoofdstad, behoorde tot degenen, die het ver stonden ieder bevel van den Czaar woordelijk op te volgen. Toen de Czaar 'n keer vertoornd was op een der hofdames, gaf hij den gouverneur bevel haar in zijn naam ,,'t hoofd te wassohen", dat is 'ns flink te zeggen, waar 't op stond. De graaf volgde 't bevel letterlijk op. Hij liet zich 'n kan water bréngen en begon de dame tot volle tevredenheid van den Czaar 't, hoofd te wasschen „De keizer van Rusland Graaf Peter von derPahlen- die, als militair gouver neur van de hoofdstad, de bevelen van den Czaar letterlijk opvolgde. ■s gek t lot van Rusland hing geregeld af vau de lui- men, die Paul er op nahield. Zoo beweert Ros- topsehin, dat 't voor hem voldoende was om den Czaar zijn lievelingsaria voor te zingen om van hem de intrekking der oorlogsverklaring aan Engeland gedaan te krijgen. Toch konden zich slechts weinigen op de gunst van Paul beroemen. Geen lieerscher was ooit zóó gehaat als hij. Als de tyran op straat verscheen, vluchtte alles weg. Een groet, die niet geheel volgens voorschrift gebracht werd, een antwoord, dat ver keerd werd begrepen, ja zelfs 'n foutje in de kleeding was voldoende om zich de zwaarste straffen te zien opgelegd. Een leger van spionnen luisterde alle gesprekken af en drong zelfs in 't privé-leven der burgers binnen. Dagelijks werden honderden door verklikkers in de gevangenis gebracht, waarna verbanning naar Siberië volgde. Er bestond geen twijfel meer de Czaar was niet bij zijn volle verstand. ,,De keizer van Rusland is gek," schreef de gezant van Sardinië naar zijn regeering. Zelfs de tweede zoon van Paul, Constantijn, moest toegeven „Mijn vader heeft den oorlog verklaard aan 't, gezond verstand met de vaste bedoeling er nooit vrede meer mede te sluiten. Wordt vervolgd

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32