EEN MEISJE UIT DE KRANT door MortimerJieurter 1 t* Dolly liep zingend het pad af naar den houtzaag molen van Jim Galt. Zij was vrij, heerlijk vrij. Drie volle weken vacantie. Geen gezanik aan haar hoofd van den ouden Gably. Geen bedilzieke op en aanmerkingen van eeuwig ontevreden reclame chefs. En verlost van de nieuwsgierige blikken en de glimlachjes en hoofdknikjes-van-verstandhouding van het millioenenkoppig monster, dat „publiek" heette. Vrij drie weken kon ze zichzelf zijn. Een onbekend meisje, zooals millioenen anderen. Zij bracht geuren en kleuren van lente en overmoed mee in de zagerij. Jim Galt zag haar het eerst. Hij sperde wijd zijn oogen open, voor hij op haar toe kwam. Zijn stem klonk krijschend boven het gehuil der reusachtige cirkelzagen uit. „Wat komt u doen V' Dolly keek van zijn bemodderde laarzen en zijn leeren vest naar zijn knap gezicht, dat gebronsd was door de zon. „Mijn oom gilde ze. „Ik wou hem even laten zien, dat ik er ben." Jim Galt schudde het hoofd, hij verstond haar niet. Zonder complimenten nam hij haar arm en bracht haar naar buiten. „Ziezoo, hier kunnen we elkaar beter verstaan. Wat zei u zooeven Ik ben Jim Galt, zooveel als de baas van dat zaakje hier." Dolly liet hem al haar tanden zien. Prachtige witte, gave tanden, die haar drie maanden lang der tig dollar per week hadden opgebracht. „Ik zoek mijn oom. Larry Houston heet ie. Maar het is niet van belang. Als het soms verboden is in de zagerij te komen, dan kan ik wel wachten tot schafttijd." „Juist, ik heb liever dat u wacht, 't Is hier gevaar lijk met al die boomen en zooveel zagen. Als ik vragen mag waar heb ik u méér gezien U komt me erg bekend voor." „U ook al zuchtte Dolly op een toon van grappig verwijt. „Dat is het nadeel van al die publici teit. Ik loop overal in den kijker. U denkt maar aan het meest populaire meisje van de Staten. „Parel- blank"-tandpoeder. „Ukki" voor de fraaiste teint. „Pukki" voor de mooiste lippen". „Blikskater Ja, dat bent u," zei Jim Galt met een verbaasd gezicht. „Ik heb u wel duizend keer in de krant gezien." „Tienduizend keer en in iüle kranten," jammerde Dolly. „Ik word er nog eens ziek van." „Waarom t" „Nou, denkt u soms dat het prettig is, als de heele wereld doet, alsof ze met je op school heeft gegaan En tegen je lacht en knikt en knipoogjes geeft op straat. „Wat doe je ook zoo knap te zijn," zei Jim Galt bewonderend. „Begint u nu ook al Adieu, ik ga weg. Zeg maar tegen mijn oom of noen, zeg maar niets ook, dan blijft het een verrassing." Zij deed drie stappen, maar met één stap was Jim Galt aan haar zijde. „Wacht eens even," zei hij drin gend. „Je weet het misschien nog niet, maar Lincoln is een vreeselijk gat voor een jong meisje. Zondag avond hebben we echter een bal in de Posthoorn. Kom je ook Ik heet Jim, als je me soms niet goed verstaan hebt." Dolly keek lachend naar hem op, hij was bijna een hoofd grooter dan zij. „Ik kom," beloofde ze. „Maar u mag tegen niemand zeggen wie ik ben. De Posthoorn was 's Zondagsavonds druk bezocht. Het waren meest mannen vlotters en zagers doch weinig vrouwen en bijna geen meisjes, die Dolly in het rond zag zitten. Het luidruchtig gesprek verstomde even, toen zij binnenkwam en zooals over al elders waar zij verscheen, voelde zij aller oogen op zich gericht. Oogen met een nadenkende uitdruk king waar ken ik dat meisje van f Vervelend gelukkig was Jim Galt er al. Hij had zijn leeren vest verwisseld voor '11 jas en zijn laarzen glommen als spiegels. Een man geen dandy. Stoer, zelfbewust en eerlijk. Zoo zag hij er uit, nu zij hem voor den tweeden keer zag. „Ik ben blij dat je gekomen bent," zei hij met een lach. „Wil je gelooven dat die Vrijdag en Zaterdag bijna niet om schenen te komen t" „Heusch vroeg ze met een tikje spot in haar donkere oogen. „Ik zeg nooit iets, dat ik niet meen." „Goed dat ik het weet. Ik zal nooit meer twijfelen aan uw woorden." De muziek speelde een wals en alsof het vanzelf sprak, stonden ze tegelijk op. Er waren slechts weinig paren die aan den dans deel namen, de meeste bezoekers vergenoegden zich met toekijken en de muziek te begeleiden met hun voeten. „Gezellig is het hier," lachte Dolly. „Ongezellig, bedoel je zeker f' „Toch niet. Het ongewone verhoogt de aantrekke lijkheid. Alleen is de vloer allesbehalve ideaal." „Voor Lincoln voldoende," grinnikte Jim Galt. „Je bent natuurlijk beter gewend. Dans je vaak „Hoogst zelden, ik ga niet veel uit." „Is dat de waarheid wel V' vroeg hij streng en die vraag gaf haar het gevoel, dat hij het aangenaam vond dat te hooren. Waarom zou ik daar om jokken t" vroeg zij blozend. „Ik ben niet gewoon de waarheid te ver bloemen." „Dat hoor ik graag," zei hij ernstig. „Er behoort moed toe altijd voor de waarheid uit te komen zedelijke moed. Ik houd van dat soort menschen." Hij zag ernaar uit, dat hij zelf van die soort was. De vergelijking viel haar in van een rots, waarop men veilig een huis kon bouwen en die beschutting eu weerstand bood aan het woeligste water en de zwaar ste orkanen. Vreemd, dat hij haar bij de eerste ont moeting direct al zoo aanstond. Dicht in haar nabijheid hoorde zij eensklaps een luid gelach opgaan. „Waarachtig, je hebt gelijk,*" verstond zij duidelijk. „Parelblank-tandpoeder. Zeg, Johnny, vraag jij eens, of die mooie tandjes echt zijn Het spottend gelach plantte zich voort langs den heelen wand. Zij twijfelde eraan, of Jim Galt iets ge hoord had, in ieder geval liet hij niets merken. Doch eensklaps zag zij hem zijn wenkbrauwen fronsen en zijn hoofd luisterend opzij wenden. „Het meisje van de beste kousen en met de mooiste teint. Gebruikt Ukki, is een zusje van Pukki," klonk het ergens. Jim Galt werd vuurrood. „Daar heb je 't al," zuchtte Dolly met een dwaas gezicht. „Zoo gaat het nu overal, waar ik loop of verschijn. Ik kan geen straat opnoemen in de stad, waar ze me niet kennen. De meeste menschen kijken me verrast aan en vragen zich af, waar ze me al eens eerder ontmoet hehben. Anderen twijfelen niet en knikken me toe, alsof ik een goede kennis ben. Later valt het hun misschien in, dat zij zich vergist- hebben. Maar het hinderlijkst is de belangstelling van hen, die me terstond herkennen uit de krant. Ze lachen tegen me, of vereeren me met een knipoogje. En de slagersjongens en dat slag publiek roepen me gewoonlijk lachend na. Vervelend, maar wat kan ik eraan doen Ik ben nu eenmaal reclame-model „Erg vervelend," stemde Jim Galt toe. Zijn stem had een vreemden klank. Vluchtig keek zij hein aan, terwijl zij gingen zitten. Zij wist precies wat er in hem omging. Hij voelde zich belachelijk gemaakt in haar gezelschap. En dat was méér dan zijn eigen liefde verdragen kon. Het viel haar tegen in Jim Galt. Zij had gedacht, dat hij anders zou zijn. Maar het bleek duidelijk, dat hij het zich aantrok. Hij gaf zich niet meer zoo spontaan en bij den derden dans bleef hij zitten. Zij voelde zich gekwetst Gelukkig kwam er «en vlotter op haar toe. „We kennen elkaar al zoo lang, miss," lachte hij met een knipoogje naar Jim Galt. „Mag ik nu eens met u dansen Zij stond onmiddellijk op. Zij zag dat Jim Galt zijn lippen op elkaar perste. „Zedelijke moed," zei ze spottend in zichzelf. En toen de dans uit was, ging zij bij haar tante zitten. Onlangs Is in Jutland (Denemarken) het gral van Hamlet teruggevonden. Een steen bekroont thans den grafheuvel. Lr.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 4