EEN KASTEEL KRIJGT NIEUWEN LUISTER Het historische slot Hoensbroech wordt gerestaureerd ■^ÊSê&isÊSSm Het kanteel gezien ran den zuidwestelijken kant. met blik op de uitgebouwde kapel In den driehoek tusschen Maastricht, Aken en Sittard, in het mooie dal van de Geleen, ligt het frissche plaatsje Hoens- broeck, met in de onmid dellijke nabijheid het trot- sche en grootsche kasteel, dat bijna honderd en vijftig jaar zoo goed als aan zich zelf is overgelaten gebleven, doch thans, dank zij de zorgen van de vereeniging „Ave Rex Christe", geheel wordt gerestaureerd. Meer dan 625 jaar lang zijn de Hoens zooals de oorspronkelijke naam der Hoensbroecks luidde on afgebroken heeren geweest van Broeck en vertegen woordigden zij, ondanks een verblijf van anderhalve eeuw in het buitenland, de laatste overblijfselen van den ouden, onvervalschten Valkenburgschen adeL Boven den ingang van het kasteel bevindt zich het wapen van de graven, van Hoensbroeck met aan de bovenzijde de spreuk ..Ware liefde sterft nooiten aan de onderzijde het motto „De vrede zij u heilig." Van oudsher beteekende de naam Hoen woud, naar de uitgestrekte bosschen, die de dalen en heuvels van het land van Valken burg bedekten en uit een der toentertijd machtigste Limburgsche geslachten ontstond de stam Hoen heeren van dien broekach- tigen of moerasachtigen grond, die tenslotte tot den naam Hoen tzo Broeck leidde en later tot den thans beter bekenden naam Hoensbroeck. Ofschoon men onom- stootelijk het bestaan van den stam Hoen kan bewij zen tot in de eerste helft der 12e eeuw, is het minder gemakkelijk na te gaan, wanneer het tegenwoordige kasteel werd gebouwd. Het wapen der Hoen tzo Broecks vertoont in zilver vier roode dwarsbalken met Een der mooie, overigens vrij eenvoudige, maar smaal- vol uitgevoerde schoorsternen. Boven den schoorsteen het wapen der Hoen tzo Broecks. een goudgekroonden, getongden en genagelden dubbelstaartigen zwarten leeuw over alles heen. De oude burcht werd herhaaldelijk verwoest en weer opgetrokken en volgens de overlevering zou de ronde toren op den westelijken hoek nog 'n laatste overblijt sel vormen van het omstreeks 1360 gebouwde slot, een bewering, die wel wat aan waarschijnlijkheid

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 2