De eertijds zoo goed als dichtgegroeide en vervuilde slotgracht is gezuiverd en vormt weer het Een der 04 luchtige zalen die het kasteel bevat. De sobere decoratieve versiering heeft zich hier bij het alge meen karakter weten aan te passen en doet werkelijk stijlvol aan. gerestaureerde kasteel nog veel te genieten vallen, dat herinneringen wak ker roept in hem aan voorbije geslachten, wier levensgeschiedenis aan het land van Valkenburg roem en eer bracht. Het steen vergaat tot puin, het glazuur van bla zoenen versehilfert, kleuren verbleeken en worden dot, maar de geest blijft leven dig en het is die geest uit vele eeuwen, die thans in het hernieuwde kasteel van Hoensbroeck gaat rondwaren, om aan de ge slachten van vandaag en morgen te vertellen van de grootheid van vele ge slachten wier roem en aan zien na verloop van hon derden jaren, niet sterven en zelfs niet tanen kon. wint, doordat bij nader onderzoek is komen vast te staan, dat die toren inderdaad veel ouder is dan de overige gebouwen. Vóór 1820 lag het oude kasteel reeds lang onbewoond en geheel ontruimd, daar de bezitters er de voorkeur aan gaven hun dagen te slijten in de onmiddellijke omgeving van Berlijn en het kon niet anders of dit trotsclie verblijf, dat eens een symbool was geweest van den luister en de macht van een adellijk geslacht, begon meer en meer, vooral wat het inwendige betreft, op een ruïne te gelijken. Het kan dan ook niet anders dan tot werkelijke dankbaarheid stemmen, dat, dank zij het initiatief der vereeniging ,.Ave Rex Christe", dit overblijfsel uit een roemrijk verleden zal behouden blijven voor het nageslacht en voor zoover mogelijk hersteld wordt in den luister van weleer. En al zal veel van wat voorbijgegaan is nimmer kunnen terugkeeren, al zullen al die oude ridderlijke gestalten, die vroeger aan die ruimten kleur en leven gaven, niet teruggeroepen kunnen worden, toch zal er voor den bezoeker van het Algemeen overzicht van de boerderij die bij het kasteel behoorde en die overigens ook binnen de grachten was gelegen Een blik in de imponeerende keldergewelven. Geheel rechts een hoekje van den ingebouwden en inspringenden open haard.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3