6 Enfin, die Joel Duffle is 'n lang persoon met ronde schouders en een treurig gezicht, en hij ziet er net uit of hij zich nog niet eens door een lunchroom heen zou kunnen eten, maar zoodra als hij over de bijzon derheden van den wedstrijd begint te praten, voel je, dat hij best weet hoe laat 't is in zulke gevallen. Lekkertje zegt, dat hij alleen al aan Joel Duffle zijn praten kan hooren, dat 't een gevaarlijke tegenstan der is Violette Shumberger maakt heel aardige vorderingen, zegt ie, maar 't is jammer, dat ze niet langer heeft kunnen trainen. Joel Duffle doet het voorstel, dat de wedstrijd bestaan zal uit twaalf ronden strikt Amerikaansch eten, dat iedere mededinger zes schotels uit mag kiezen, op de beurt af, en dat gewicht en hoeveelheid van iederen schotel zullen worden vastgesteld dooi den mededinger, door wien die schotel gekozen is, en dat vervolgens iedere schotel nauwkeurig in tweeën zal worden verdeeld, zoodat ieder de helft te eten krijgt en nadat Violette Shumberger en Lekkertje een tijdje gefluisterd hebben zeggen ze samen, dat ze op die voorwaarden ingaan. Dan gooit Paardje een geldstuk op voor de eerste keuze, en Joel Duffle zegt munt, en 't is munt, en hij kiest als eersten gang twee flessohen rijpe olijven, twaalf bos selderie en vier pond gepelde noten, om samen te deelen. Violette Shumberger neemt voor tweeden gang twaalf dozijn kersepitmosselen, en Joel Duffle kiest als derden acht liter pepervleesch- soep. Daarna gaan Violette Shumberger en Lekkertje weer aan 't smoezen, en Violette zegt twee baarzen van vijf pond koppen en staarten mogen blijven liggen en dan bestelt Joel Duffle een gebraden kalkoen van twintig pond. Iedere groente wordt als een gang beschouwd Violette Shumberger vraagt om twaalf pond aardappelenpuree met bruine jus en Joel Duffle antwoordt met twee dozijn aren maïs aan de kolf. Drie liter lima-boonen zegt Violette; en twaalf bossen asperges in botersaus, roept Joel. Hierop volgt Violette weer met tien pond dop- erwtjes. Zoo komen ze aan de sla, en de beurt is aan Joel Duffle, dus hij zegt vijf pond gemengde rauwe sla, met olie en azijn aangemaakt, en dan krijgt Violette de laatste keuze, namelijk het dessert. Dat zal een pompoenpastei zijn, beslist ze, zestig centimeter in doorsnee en minstens acht centimeter diep. Overeengekomen is, dat er met mes en vork (of lepel) gegeten moet worden, maar snelheid telt niet mee en een tijdgrens is er niet alleen mag er bij iederen gang niet langer dan twee minuten aan één stuk stilgezeten worden, uitgezonderd in geval van hik. Ze mogen drinken wat ze willen en zooveel als ze willen, maar vloeistoffen tellen bij de puntentoe kenning niet mee. De verliezende partij moet het eten betalen, en als de wedstrijd onbeslist blijft, moet onmiddellijk de finale beginnen met niets dan spiegeleieren met ham. De match wordt gespeeld op de tweede verdieping van Mindy's restaurant, in een zaal, die voor deze gelegenheid niet toegankelijk is voor het publiek alleen degenen, die rechtstreeks bij den wedstrijd be trokken zijn, worden toegelaten. De kampvechters zitten aan een kant van een groote tafel midden in de zaal, en ieder kan over drie kellners beschikken. Praten is verboden, en de supporters mogen geen aanmoediging of applaus doen hooren: De mededin gers in een eetwedstrijd mogen altijd met elkaar spreken natuurlijk, als ze willen, maar een ernstige eter doet het nooit, want 't is alleen maar energie verspillen, dus zeggen ze zoo wat nooit iets anders tegen elkaar dan mag-ik-even-den-mosterd. Er zijn ongeveer vijftig Bostonnelingen als getui gen aanwezig, en er wordt een even groot aantal inwoners van New York toegelaten en één van hen is die redacteur, McBurgle, en die komt aan Paardje vragen of hij Violette Shumberger net zoo goed vindt als dat springende renpaard laatst. Lekkertje is een der eersten, die binnenkomen, en zijn oude vrienden en bewonderaars schrikken echt, zooals hij er uitziet 't is inderdaad erbarmelijk, zooals hij afgevallen is nu, maar hij zegt tegen Paardje en mij, dat hij Violette Shumberger een heel aardige kans geeft. „Ze is natuurlijk nog wat groen," zegt ie. „Ze heeft nog geen idee van tempo in een competitie. Maar," zegt ie, „haar stijl is prachtig. Ik vind 't een genot, haar te zien eten. Ze houdt van dezelfde kostjes als ik, in den tijd dat ik nog at. En ze heeft een echt prettig karakter. Hebben jullie wel eens opge let, hoe ze lacht V' zegt ie. ..Maar," zegt ie, ,,'t is de boezemvriendin van m'ri meisje, dus laten we daar maar verder over zwijgen. Ik heb Hilda over zien te halen, om den wedstrijd bij te wonen, maar ze vindt 't walgelijk. Enfin," zegt ie, „ik heb wat duiten los weten te krijgen, en ik wed op Violette. Maar als je er 0111 denkt," zegt ie, „moet je toch eens opletten, hoe ze lacht." Nou, Lekkertje neemt een stoel een meter of drie achter Violette dichterbij mag hij niet van de scheidsrechters, en ze hebben hem gewaarschuwd, dat 't verboden is teekens te geven, maar dien regel kent Lekkertje natuurlijk even goed ais zij hij heeft zich trouwens alweer zoo moe gemaakt, dat hij niet eens meer zou kunnen. Er zijn drie scheidsrechters, alle drie van neutraal gebied. De eerste komt uit Baltimore, hij heet Packard en houdt een restaurant nummer twee is worstfabrikant in Providence, en zijn naam is Crop pers. De derde scheidsrechter is een rechteres, eene mevrouw Rhabarber. ze komt uit Philadelphia, heeft vroeger een tooneelspelers-pension geh?.d en kan uitstekend over eters oordeelen, zegt men. Mindv is tot starter benoemd, en precies om half negen, als er nog zwaar gewed wordt onder de toe schouwers, haalt hij zijn horloge uit zijn zak en zegt hij „Klaar, Boston Klaar, New York V' Violette Shumberger en Joel Duffle, knikken alle bei, Mindy zegt. „Beginnen en de strijd wordt in gezet Joel valt gelijk op de selderie met olijven en noten aan. Joel Duffle werkt zich zoo handig door de comesti bles heen naar den kalkoen, dat de af deeling New York er een beetje ongerust van wordt, en ze zitten al tegen mekaar te fluisteren zat Lekkertje daar nu maar Ik voor mij heb wel schik in de manier van eten van juffrouw Shumberger erg ijverig, maar zonder overbodige drukte. Wat snelheid betreft kan ze in de eerste ronden niet bij Joel Duffle halen, ze schijnt, 't lekker te vinden, flink op haar eten te kauwen maar geleidelijk wint ze op hem, zie ik," en dat komt niet, doordat zij er een stapje oplegt, lijkt me, maar doordat hij zijn vaart mindert. Eindelijk komt de kalkoen op tafel, en die wordt precies doormidden in twee helften gespleten, maar Violette trekt een teleurgesteld gezicht, en voor 't eerst zegt ze iets, deze woorden namelijk „Hè," zegt ze, „is ie niet gevuld Geen mensch heeft tegen den ober gezegd, dat 't een gevulde kalkoen moest zijn, schijnt 't, dus hééft hij 'm ook niet laten vullen, maar de teleur stelling van juffrouw Shumberger is haar zoo duide lijk aan te zien, dat het vertrouwen der Bostonners er een beetje, door wankelt. Joel Duffle zelf kijkt echt verschrikt, als hij die teleurstelling van juffrouw Violette opmerkt, en hij zit met diep ontzag naar haar te kijken, als ze haar stuk van den kalkoen verorbert, en de puree, en dat op zoodanige wijze, dat ze precies tegelijk met hem aan de pompoenpastei kan beginnen, t ls op dit moment niet makkelijk te zeggen, wie er 't beste voorstaat, al maakt de scheidsrechter uit Baltimore er zijn collega's op attent, dat juffrouw Shumberger den poot van den kalkoen niet zoo netjes schoon heeft gemaakt als meneer Duffle, een opmerking echter, die de andere scheidsrechters afwijzen als een pure kwestie van stijl. Dan komen de kellners met de pompoenpastei aandragen, en 't is werkelijk een erge groote pastei, zoowat zoo groot als een mangat in de straat, en ik meen te bespeuren, dat Joel Duffle met een eigen aardige gelaatsuitdrukking naar die pastei zit te kijken, al moet ik eerlijkheidshalve zeggen, dat het gezicht van Violette Shumberger me ook niet bij zonder bevalt. Enfin, de pastei wordt zorgvuldig doormidden gesneden, en de eene helft wordt voor de dame neergezet, de andere helft voor den heermaar als hij nog maar twee happen genomen heeft, zie ik hem een ferme teug water nemen, en ik zit te denken nu gaat hij stapvoets, en de pastei is de laatste ronde, dus ik wou maar, dat ik mijn inzet op juffrouw Violette Shumberger nog 'n eindje kon verhoogen. Maar op 't zelfde moment kijkt Violette om, vóór- ze nog een mond aan haar pastei heeft gezet, en ze wenkt Lekkertje, dat hij bij haar moet komen, en hij komt, en zij begint in zijn ooi- te fluisteren. En meteen springt die persoon uit Boston, die Conway heet, op om een strafschop te eischen, en nog eenige personen uit Boston eischen met hem mee, en Joel Duffle ook, maar later moeten zelfs de Boston nelingen toegeven, dat Joel Duffle geen heer is, om zoo tegen een dame op te treden. Er komt nogal drukte over, en de scheidsrechters beginnen te confereeren, en eindelijk doen ze uit spraak, dat ze. nog niet weten, of er een fout gemaakt is. In 't eten zelf hebben ze niets fouts opgemerkt, want juffrouw Shumberger heeft haar pastei nog niet eens aangeraakt. En of er ergens anders een over- tredfng zit, hangt er maar van af, of juffrouw Shum berger aan Lekkertje raad heeft gevraagd in verband met den wedstrijd, dus de scheidsrechter uit Provi dence vraagt aan Lekkertje, of hij zoo goed wil zijn mee te deelen, wat Violette tegen hem gezegd heeft dan kunnen ze verder beslissen. „Nou," zegt Lekkertje, „ze vroeg alleen, of ik nog een stuk pastei voor haar wou bestellen, als ze die portie, die ze vóór d'r heeft staan, ophad. En als Joel Duffle dat hoort, gooit hij zijn mes neer, en hij schuift zijn bord, met zijn heele halve pastei op twee happen na er op, van zich af, en hij zegt tegen de Bostonners „Heeren," z'egt ie, „ik ben overwonnen. Ik kan geen krummel meer eten. U zult toe moeten geven, dat ik hard gewerkt heb, maar," zegt ie, ,,'t is niet te harden tegen een juffrouw, die al meer vraagt, voor ze aan d'r voorgeschreven portie begonnen is. Ik ga toch al zoowat dood, en ik heb geen zin om mezelf in 't graf te boren met nuttelooze pogingen. Heeren," zegt ie, „dat is geen mensch meer, die dame." Dit komt er natuurlijk op neer, dat hij 't opgeeft, en Lekkertje klimt op zijn stoel en roept „Driewerf hoera voor mejuffrouw Violette Shum berger Dan roept Lekkertjeipersoonlijk het eerste hoera, maar hij heeft, zijn eigen krachten overschat hij valt flauw van zijn stoel, net als Joel Duffle onder tafel glijdt, en de dokters van de kliniek staan raar op hun neus te kijken, als ze van één adres twee patiënten tegelijk krijgen, één die aan ondervoeding lijdt, en één die bewusteloos is van 't overeten. Onderwijl worden we allemaal een beetje kalmer, en we rekenen af voor de weddenschappen, en we nemen juffrouw Violette mee naar beneden, want ze wil een slaapmutsje drinken en ze praat over haar schitterende overwinning, maar ze geeft zoowat de heele eer aan Lekkertje. „Ik had eigenlijk tegen hem gefluisterd, dat 't mis was," zegt Violette. „Ik zei tegen hem, dat ik geen hapje van die pastei naar binnen kon krijgen, al hing mijn leven er van af, dus dat hij maar gauw probeeren moest, of hij zijn weddenschap omlaag kon krijgen als hij er soms loopende had. Lekkertje zal wel vreeselijk teleurgesteld zijn over mijn prestatie," zegt. ze, „maar als hij uit het zieken huis komt zal ik hem' een bekentenis moeten doen. Ik had aan dien heelen wedstrijd niet meer gedacht," zegt ze, „dus had ik een uur, voor 't begon, mijn ge wone diner gebruikt, varkenskluifjes met zuurkool, en," zegt ze, „misschien ben ik daardoor niet zoo goed in conditie geweest. Dus," zegt ze, „ik heb mijn heele overwinning te danken aan de tegenwoordig heid van geest van Lekkertje." Een paar weken na den grooten eetwedstrijd kom ik op Broadway juffrouw Hilda Slocum tegen, en ik vind, dat ze er een beetje beter doorvoed uitziet dan den laatsten keer, dat ik haar zag, en als ik daar over begin zegt ze „Ja," zegt ze, „ik houd me niet meer aan een dieet. Ik heb mijn lesje geleerd," zegt ze. „Ik heb geleerd, dat manspersonen niet houden van iemand, die ze probeert te ontdoen van overtollig lichaams weefsel. Manspersonen houden van substantie. Neem mijn redacteur bijvoorbeeld, meneer Mc Burgle," zegt ze. „Die zei nog pas een week geleden tegen me, dat hij heel graag eens met me zou gaan dansen, als ik maar niet zoo op 'n schaduw geleek. Ik ben dol op dansen, ziet u," zegt ze. „Maar hoe is 't met Lekkertje Jones zeg ik. „Dien zie ik nooit meer tegenwoordig." „Wat zegt juffrouw Slocum. „Hebt u niet gehoord, wat die aterling gedaan heeft Nou, am per was hij sterk genoeg, om 't ziekenhuis uit te mogen, of hij heeft 't aangelegd met mijn beste vriendin, juffrouw Violette Shumberger, en hij schreef mij een briefje waar zoóiets instond, dat ze twee zielen waren maar één gedachte. Ze zijn al getrouwd, en ze zitten nu in Florida, en ze hebben 'n eethuis, zegt ze, „en ze zullen wel bikken als een kudde kameelen." „Juffrouw Slocum," zeg ik, „voelt u misschien iets voor een portie wildragout bij Mindy „Met knoedels zegt juffrouw Slocum. „Ja, zegt ze, „heel graag. En daarna heb ik een afspraakje om te gaan dansen, met meneer McBurgle. Tk ben dol op dansen," zegt ze.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6