HET HOOGST GELEGEN DORP VAN EUROPA Urwii i Daar waar de weg van het Rhein- wald-dal plotseling naar 't Westen ombuigt, begint 'n smalle, onopval lende route, die naar Arvers-Cresta leidt, het hoogst gelegen dorp van Europa. Die weg dateert uit de jaren 1889 tot 1895 en kostte de toenter tijd niet onaardige som van 400.000 franks. Arvers is een gemeente van 185 zielen, verdeeld over 10 gehuch ten en 41 woningen. Het grootste gehucht is Cresta, gelegen op 1963 meter hoogte. Zeven maanden lang ligt het als 't ware onder de sneeuw bedolven. Rechts van de groote en eenige straat bevinden zich de wo ningen en vlak daar tegenover, aan den anderen kant van de straat, de reestallen. Ziekten komen hier zelden of nooit voor, maar daar de dokter op 32 kilometer afstand woont en slechts bij hooge noodzaak naar boven klautert, voorziet een bergapotheek in allerlei voorkomende kleine ge- rallen. De apotheek is opgericht in de consistoriekamer en staat onder leiding van de echtgenoate van den predikant. Typisch is ook wel, dat Cresta geen bakkerij bezit, maar de posterijen brengen hier uitkomst en transporteeren het. verlangde brood, per slede, naar haren. Links: Gedurende de vijf zomermaanden is er va- eantie voor de kinderen. Dan heeft men ze noodig thuis en in de bergen, maar in den langen winter ivordt de schade ingehaald en per ski gaat het schoolwaarts en huistoe. Dan is er maar één vacantiedag, n.l. op Kerstdag. Van heinde en ver trekken ze door de da len en over de bergruggen naar Cresta, waar hun schoollokaal is en waar ze 's middags blijven eten. Onder: De toren van de kerk van Cresta dateert uit de 18e eeuw en den naam van: kerk van Theodnhts. IJ' aar de veldarbeid in de meeste gehuchten nog mogelijk is tot eind September, bestaat die in Cresta zelf heele- maal niet, omdat de grond er zoo arm is, dat hij zelfs in de zomermaanden amper wat sla kan voortbrengen De inwoners zijn derhalve aangewezen op veeteelt en bnn veestapel beslaat thans uit 593 runderen. 529 scha pen en 693 geiten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 7